KÜpe???

Byrocktar

Profesör
sen ne saçmalıoın seni kim hedef gösterdi adını kullandı??? msnmi eklermisin orda decam edelim

islamveinsan

Doçent
islamveinsan,kocaman yuhhhhh..hadi digerlerini anladık da yüzük ne alaka?bence sen bu foruma yazı yazma.yararın yok bari zararın olmasın..yüz haram diyen bir insandan ne beklenir kii..

* bu kocaman yuh sana; ben heva ve hevesimden, nefsimden ve duygularımdan yada ilmimden yazmadım... Söylenmişi söyledim ister iman et ister inkar et o senin sorunun...

haram ı savunan adamlara saygı duyan insan, yüze haram dedim diye hakaret ediyor bana... Allah sana hidayet versin...
Haram a taraf olmak haramdır, inkar etmek küfürdür, küfre taraf olmak küfürdür
.....iyi düşün... farkinda ol....

Ben fikrimi söyledim.her postunda dine zarar geldigi için rahatsız oldum. fikrimi söylemekten çekinmem.nasıl yazmam gerektigi konusunda da sen karar veremezsin.ve bırak da islamveinsan cevap versin onunla muhattabım.

Bana yazma diyorsun, istemiyorsun fikirlerimi ama kendine gelince yukarida ki gibi "fikrimi söylemekten çekinmem" diyorsun " nasıl yazmam gerektigi konusunda da sen karar veremezsin " diye bir kardeşimize ahkam kesiyorsun...
İki yazın bir biriyle çelişiyor... Bilesin..
Hem sen fikirlerini yazıyorsun; ben ehli sünnet in fikirlerini yazıyorum...
Aramızda ki en büyük fark bu.......

Dine zarar verdiğim doğru ama bu kesinlikle "islam" değil... Nefsinizin ve keyfiyetinizin oluşturduğu dine zarar veriyorum... Hakikat ağır geliyor sizlere..

* Verdigin link te ki hocanın şu sözünü aldım.....
"Dinimizin küpe, dövme gibi konularda açık bir hükmü yok. Küpe bir süstür. İnsanın özel ilgisi varsa küpe takabilir, bunu engelleyen bir durum yok." demiş... Sizde bu küfre taraf olmuşsunuz...

Ama bir hadis şöyle diyor :" Ebu Cuhayfe (ra) şöyle anlatmıştır: "Resulullah (asv) dövme yapana, dövme yaptırana, faiz yiyene (alana), faiz yedirene (verene) ve suret, resim yapana ‘hayırdan uzak olsun’ diye beddua etti, lanet etti." (Buhari, Ebu Davud, Ahmed b. Hanbel)"

Başka bir hadis; "
Abdullah İbn Mesûd (r.a.) şöyle anlatır.
"Allah dövme yapan ve yaptıran, yüzlerindeki tüyleri yolan ve yolduranlar, dişlerinin güzel görünmesi için dişlerini törpületen ve Allah'ın yarattığını değiştirenlere lânet etsin."

Gayret bizden, tevfîk Allah’dandır....
Her bakan göremez.... Her gören anlayamaz.. Her anlayan idrak edemez...

Selametle...

Sofuoglu

Ordinaryus
Ebû Hureyre (rh.a)'dan rivâyetle;
Bir kadın Rasûlullah (sav)'a gelerek sordu:

"İki altın bilezik hakkında ne dersiniz, (takayım mı?)"
"Ateşten iki bileziktir, (takmayın!)" deyip cevap verdi.
Kadın devamla:

"Pekala altın gerdanlığa (ne dersiniz?)" diye sordu.
Rasûlullah (sav)'dan yine:

"Ateşten bir gerdanlık!" cevabını aldı.
O, yine sordu:

"Bir çift altın küpeye ne dersiniz?"
"Ateşten bir çift küpe!"
Kadında bir çift altın bilezik vardı. Onları çıkarıp attı ve:
"(Ey Allah'ın Rasûlü), kadın kocası için süslenmezse, onun yanında kıymeti düşer" dedi.
Rasûlullah (sav):
"Sizden birine, gümüş küpeler takınmasından, bunları za'feran veya abir ile sarartmasından kimse engel olmaz!"
cevabını verdi.
Nesai, Zinet 39, (8,159)

Sevban (rh.a)'dan rivâyetle;
RasûlULLAh (sav)'ın yanına Fatıma Bintu Hübeyre, elinde altından iri yüzükler (Feth) olduğu halde gelmişti.
Hz. Peygamber (sav), kadının ellerine vurmaya başladı, Fatıma da hemen (oradan sıvışıp) RasûlULLAh'ın kerimeleri Fatımatu'z-Zehra (ra)'nın yanına girdi.
Ona RasûlULLAh (sav)'ın kendisine olan davranışını anlattı.
Bunun üzerine Hz. Fatıma (ra) boynundaki altın zinciri çıkarıp:

"Bunu bana Hasan'ın babası Hz. Ali (ra) hediye etti"
dedi. Zincir daha elinde iken RasûlULLAh (sav) yanlarına girdi ve şunu söyledi:
"Ey Fatıma! Halkın: "RasûlULLAh'ın kızının elinde ateşten bir zincir var!" demesi seni memnun eder mi?"
dedi ve böyle diyerek oturmadan geri dönüp gitti.
Bunun üzerine Fatıma (ra) zinciri çarşıya gönderip sattırdı, parasıyla bir köle satın aldı ve onu azad etti.
Bu olanlar RasûlULLAh (sav)'a anlatılınca:

"Fatıma'yı ateşten kurtaran Allah'a hamdolsun."
buyurdular.
Nesai, Zinet 39, (8,158)

Huzeyfe'nin kız kardeşi (ra) anlatıyor:
"RasûlULLAh (sav) buyurdular ki:
"Ey kadınlar cemaati! Süs eşyanız gümüşten olmalıdır. Sizden hangi kadın altınla süslenir ve onu izhar eder (yabancıya gösterirse), mutlaka onunla azaba maruz kalır."
Ebu Davud, Hatem 8, (4237); Nesai, Zinet 39, (8, 156, 157)

gosteris icin takilan takilar,riaya ve kibire vesile olabilir,
bir bayanin dikkat cekecek bir sekilde gosteris amacli, bir takiyi esinden baskasina sergilemesi haramdirki,burdaki hadisi seriflerde dikkat cekilen hususda bu kisimlardir vesselam...

birakin erkegin takmasini.....!!!!!!

selametle

islamveinsan

Doçent
s.a

Kardeş; "müzik" haram... Ne demek istedigimi gayet iyi biliyorsun... Ben genel hatlariyla konuşuyorum... Mesela dursun ali erzincanlinin şiirlerinin arkasindan çalan müzik helal mi ? yada ahmet ... in hüzünlü gurbet helal mi ?

EVET "müzik" HARAM'dır...

Hasan

Kardeşiniz
Tabiiki senin nedemek istediğini biliyorun ama sen nedediğini biliyomusun,Dursun ali erzincanlının şiirlerindeki müziğe neye göre haram diyosun açıklada cahil kalmayalım.Senin imalarına göre müziğin her çeşidi haram.Bu arada sana (teganni )diyorum dikkatini çekerim.

islamveinsan

Doçent
Kardeş, teğanni haram değildir... Ama hüsnüzan ile söylüyorum yani doğru anlayalım...

Dursun Alinin sözlerinin/şiirlerinin arka planda müzik vardir... Hem de birden çok çalgı aleti kullanılmaktadır.

İbni Ömer Radıyallahu Anh’ın kölesi Nâfi anlatıyor: İbni Ömer’in peşinden gidiyordum. Kaval çalmakta olan bir çobana rastladık. İbni Ömer hemen ellerini kulaklarına tıkayarak yürümesini hızlandırdı ve bana “Ey Nâfi! Bir şey duyuyor musun?” dedi. Ben de, hayır dedim. Bunun üzerine ellerini kulaklarından çekerek şöyle dedi: “Bir gün Rasulullah (S.A.V.) ile beraberdim. O da bunun gibi bir şey işitince böyle yapmıştı.” (Ebu Davud) Müfessir Kurtubi Rahmetullahi Aleyh, İbni Ömer’den bu rivayeti naklettikten sonra şöyle diyor: “Böyle bir ses karşısında bile onlar bu tür bir tavır takınıyorlarsa, çağımız şarkı ve çalgı aletleri karşısında durum ne olur?! ..”

Bu ümmet içerisinde zillet, zulüm ve çöküntü olacak”. Müslümanlardan biri, “bunlar ne zaman olacak” diye sordu. Rasûlullah (S.A.V.) “içki içilip, kadın oynatıldığı, çalgı aletleriyle şarkı söylenip eğlenildiği zaman diye cevap verdi.” (Tirmizi)

“Rasûlullah (S.A.V.) çalgı aletleriyle para kazanmayı yasakladı.” (sahih, El-Beğavi;”şeru’s-sünne”8/22)

Rasûlullah (S.A.V.) “Zil Şeytanın çalgısıdır” demiştir.(Müslim). Bir başka rivayet de, “Köpek ve zilin bulunduğu yere melekler girmez” şeklindedir. (Müslim)

Ebu Bekir Sıddık Radıyallahu Anh, iki küçük cariyenin tef çalıp şarkı söylediklerini gördü ve onları azarlayarak “Rasulullah’ın yanında şeytanın çalgısını mı çalıyorsunuz?” dedi. Rasulullah (S.A.V.)’de bunu ikrar etti. (Buhari)

Sürekli Allah’ın zikriyle meşgul olan Osman Radıyallahu Anh, Allah’ın kendisine bir lütfu olarak hiçbir zaman bu masiyete bulaşmamıştır. Şöyle demektedir: “Ne şarkı söyledim, ne de boş hayallere daldım (bu iki masiyetten uzak kaldım).” (İbni Ebi Asım, 2/595)

İbni Mes’ud Radıyallahu Anh, “şarkı, kalpte nifak bitirir” demiştir.

A’işe Radıyallahu Anhâ validemiz, bir ziyarette bulunuyordu ki evde başını sallayarak şarkı söyleyen bir adam gördü ve ona, “Yazıklar olsun sanâ. Bu şeytandır, bunu çıkarın dışarı” dedi, o da çıkartıldı. (Buhari, “Edebü’l-müfred”)

İmam Ebu Hanife Radıyallahu anh, şarkı ve müziğin haram olduğunu oldukça sert bir şekilde savunuyor ve onu dinlemeyi günah sayıyordu. (İbni’lCevzi, “Teblisu’l-İblis’)

İmam Ahmed Radıyallahu anh, “Kâval, ney, zurna, tanbur, saz, kemençe ve benzerleri haramdır” dedi.

İmamı Kurtubi Rahmetullahi Aleyh, “şarkı, Kitap ve Sünnetle yasaklanmıştır” demektedir.

İmam Şâfi Radıyallahu anh, “Şarkı batıla benzeyen, insanı oyalayan boş ve çirkin bir sözdür. Kim onu çok dinlerse sefihtir (beyinsizdir) ve şehadeti kabul edilmez. Şarkı çirkin ve haramdır. Nitekim Allahu Telâla ×Allah küfrü, fıskı ve isyanı size kötü göstermiştirØ (Hücurat, 7) buyurmaktadır. İmam Şâfi sözüne şöyle devam etmiştir: “Irak’ta şarkı -tağbîr- denilen bir şey terk ettim ki, onu insanları Kur-’ân’dan uzaklaştırmak için zındıklar keşfetmiştir.”

İmam Mâlik Radıyallahu anh’a şarkıdan soruldu. O da “bizim oralarda bu işi günah içinde yüzenler (fasıklar) yapar” dedi. (İbni Ebi’d-Dünya, “Zemmü’l-Melâhi”)

“Ümmetimden bazı insanlar, içkiye başka isimler vererek içerler. Şarkıcı kadınlar ve çalgı aletleriyle başlan iner kalkar. Allah, onları yerin dibine batırır da domuzlar ve maymunlar kılar.” (İbni Mace)

Bir zil, meleklerin nefret etmelerine sebep oluyorsa, insanda her türlü his ve duyguyu uyandırıp harekete geçiren çağdaş elektronik müzik aletleri karşısındaki durum ne olur acaba?!.. Bunun tahribatını varın siz düşünün...
Sanırım deliller yeterli... Selametle...

med-cezir

Profesör
konu nerden nereye gelmiş, diğer sayfaları okumadım zamanım yok ama Byrocktar (doğru yazmışımdır inş adını) sen takmak istiyorsan tak kardeşim, bence küpe erkeklere yakışıyor...
dinimizin de insanların şekliyle değil yaptıkları ibadetlerle güzel işlerle uğraştığı aşikar, kulağına küçücük bir metal parçası taktın diye günnahkar olacak değilsin herhalde...

islamveinsan

Doçent
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,bence küpe erkeklere yakışıyor...
dinimizin de insanların şekliyle değil yaptıkları ibadetlerle güzel işlerle uğraştığı aşikar, kulağına küçücük bir metal parçası taktın diye günnahkar olacak değilsin herhalde...

Baş-örtüsünden taviz verenlerin bi değişik versiyonu...
Örtü de arama küpede arama... el kadar et parçasında mı arayacağız

Fetva arayanlar varsa hemen alsın küçücük bir metal den günah mı olurmuş..
Bence de olmaz... Hatta kızların burunlarına taktığı pişing mi ne varya ondan da bişi olmaz... hatta iman ile görselligin ne alakası var ??

johncoffey07

Asistan

Bence de olmaz... Hatta kızların burunlarına taktığı pişing mi ne varya ondan da bişi olmaz... hatta iman ile görselligin ne alakası var ??

Ya pes walla nerden nereye çekmişsin kardeşim konuyu..Resmen polemik insanısın yane..:wallbash[1]:

johncoffey07

Asistan

Ya ne demek taviz vermek???Peki siz ne yapıyorsunuz eleştirmek yerine icraat kardeşim..Atıp tutmak kadar kolay birşey yok bu dünya da!!!Bi çözüm üretinn..Sorun yaratmayınn!!!

med-cezir

Profesör

Bu yorumu yazdığımda böyle bir tepkiyi bekliyordum zira forumda hala düşüncelere saygı duymayan insanlar var, hoş düşünmenin yasak olduğu bir ülkede saygı beklemek büyük bir yanlış olsa gerek...

ebced_9

Üye
selamun aleyküm kardeşim küpe takmanın bir sakıncası toktur ancak şöyle bir durum var küpe eski zamanlarda ALLAH a kulluğu göstermek için takılırmış sen de eğer ALLAH a kulluğunu belli etmek ,göstermek, çarsidaa pazarda güzünü hküpe sayesinde haramdan sakınmak için takıyorsan sorum olmaz nitekim TAHA (PEYGAMBER SİZE GELSE) ADLI KLİBİNDE KÜPE TAKMIŞTI.ANCAK SIRF HAVA OLSUN DİYE TAKARSAN OLMAZ.......:shake2[1]:

Byrocktar

Profesör
:D
millet ben bu konuyu rahat 1-2 yıl önce açtım die hatırlııom siz hala tartışıonz mu??? :D

Byrocktar

Profesör
önceden mıknatıslı takodm...yani bu konuyu açtıımda... :D

okul bitti karneyi aldım gittim deldirdim... :D

melo

Üye
kardeş bende sanmıyorum günah olacagını ama türk toplumu karşısında yakın cevrede hoş karşılanmıyor.okudugum kadarıyla bu konuda kesin bir hükümde yok.yinede sen bilirsin tabi için rahat ediyorsa sorun yoktur bence.