Kimseyi Ayıplama !!

feyza:)

İstanbulî
Katılım
7 Haz 2006
Mesajlar
4,872
Tepkime puanı
359
Puanları
0
Konum
İsTanbuL
Web sitesi
www.incebirdokunus.com
Hamdun Kassar -kuddise sirruh- buyurur:
"Düşe kalka giden bir sarhoş gördüğünde dikkatli ol, sakın onu kınama! İhtimâl ki, sen de aynı belâ ile müptelâ olabilirsin!"
SÖZÜN ÖZÜ:
Tasavvufî anlayışta; irşadda merhamet ve şefkat vardır; ayıplamak, hor görmek ve muhâtabı rencide etmek yoktur. Zîrâ Cenâb-ı Hak kulunun, kudretinden bir sır olduğunu beyân buyurmaktadır. Bu sebeple günâhkâra bakış tarzı olarak, çamura düşmüş bir cevheri zâil olmaktan kurtarma düşüncesi asıldır... Hor görmek ise, zâyi olan cevheri ikinci kez zâyî etmektir! Bu bakımdan Cenâb-ı Hak kulların bu hatâya düşmemeleri için âyet-i kerîmede:
"Ey müminler! Bir topluluk, diğer bir toplulukla alay etmesin; olur ki (onlar) kendilerinden daha hayırlı olabilirler! Birtakım kadınlar da (başka) kadınlarla (alay etmesinler!). Belki (onlar da) kendilerinden daha hayırlıdırlar..." (el-Hucurât, 11) buyurmuş ve kulların günâhlarını mîzân etmeyi kendine münhasır kılarak insanlara bu dâirenin içine girmelerini yasaklamıştır.
Diğer taraftan başkalarını ayıplayıp duran ve hor hakîr görenlerin de aynı cürüm ve hatâ çukuruna düştükleri çoğu zaman müşâhede edilmiş ve bu durum:
"Gülme komşuna gelir başına!" şeklinde bir darb-ı mesel hâline gelmiştir.
 

dostluk

Kıdemli Üye
Katılım
18 Haz 2007
Mesajlar
5,663
Tepkime puanı
304
Puanları
0
Yaş
50
Konum
istanbul
Ebu Derda Hz bir gün yolda bir grup insanla karşılaşır, onlar bir adamın başına toplanmış süvüyorlardır.Onlara yanaşıp sordu; Ne oluyor?

Bu adam günahkar buyuk hata işledi ve biz bunu gördük ne dersiniz?

Ebu Derda ra " Eğer bu adam bir kuyuya düşmüş olsa ıdı onu gunahkar diye oradamı bırakırdınız ? adamlar; elbette çıkarırdık dediler.

O halde gunah kuyusuna düşmüş bir kardeşinizi kötü söz söylemeyın kınamayın ona ancak öğut verın yaptığının yanlış oldugunu söyleyın. ve el uzatıp o kuyudan çıkarmaya çalışın. AYRICADA sizi onun işlediği düşmekten koyuyan ALLAH hamd edin.

Adamlar peki siz ona kızmıyormusunuz hiç diye sorunca Ebu Derda ra Ben sadece onun yaptığı günaha fiile kızarım yapana değil eğer o gunahı terkederse o benım kardeşimdir bağrıma basarım..Buyurdu

Vehbi Vkkasoğlu Aile Sevgi Sohbetleri
 
Üst