Kimsenin Aklına Gelmiyor..

müttaki

Profesör
bu forumda nickler durmadan değişiyor Dalokay nickinizi anımsayamadım.. evet
uzun süredir bu foruma üyeyim siyasi
konulardan ziyade tasavvufla ilgilenmekden
zevk alıyorum.. sadece bu forumda değil
sosyal hayatımda da AKP zihniyetinin içinde
yetişdim.. bundan evvel ki yazımda yazdığım
gibi dedem gavur okulu diye okumamış
cumhuriyet eğitiminden nasibini alamamış..
muhafazakar bir çevrem var ve özgürlük
anlayışlarının demokrasi anlayışlarının ne
olduğunu iyi bilirim.. boşuna yorulma..

sorun anayasanın değişip değişmemesi
değildir.. darbe anayasası değişmelidir de..
bak bu forumda dahi laikliğe kemalizme
bakış açısı nasıl.. kemalizm isimli konuda bile
herkes Atatürk ilkelerine ağzına geleni
söylüyor.. halk istediği yerde vurmuşdur
sözleriyle kendinizi kandırmayın sincana
indimi askerler ne hükümet kalır nede halk..
bu hep böyle olmuşdur.. biz devletimizi
severiz, Atatürk'e saygı duyarız verdiği mücadelelerle hür fikirli bir halk yaratmaya
çalışdığını görüyoruz uygulamalarında
halkçılık da budur halk iki bacak arasından
doğmakla olunmaz önemli olan hakda halk
olmakdır buda hür fikirli olmakdır, burada
ince bir çizgi vardır sırat gibi.. ben her
istediğimi yaparım anlayışında değil, ben
böyle anlıyorum anladığımı yapmak
özgürlüğüne sahibim anlayışında da değil..

halkı küçümseyen yok halkı yüceltmeye
çalışan Atatürk ilkeleri var.. bak bakalım
Atatürk insanlar dinini öğrensinler diye
ne çalışmalar yapmış.. bunu anlatmakla
anlatamayız.. illa ki insanın içinde bi
araştırma merakı olmalı..

halka rağmen halkçı olmayan menderesler,
özallar, tayyiplere bakalım halk için ne
yapmışlar.. menderes zamanında girdik
nato'ya ergenokon denilen gladyovari
örgüt nato ile girdi ülkemize, mit'in içinde
emniyetin içinde ellerini sallayarak
dolaşdılar değerli kalemleri susturdular
uğur mumcu gibi, abdi ipekçi gibi..
menderes zamanında dilenmeye başladık
AB kapılarında..

halk için göstermelik iki üç cami yapdın mı,
imam hatip açdın mı, din imam dedin mi
halkçı mı olmuş oluyorsun..

bak en basit örneği var suudi arabistanda..
abd'nin kuklası şeyhler ülkenin kaynaklarını
emperyalistlerle sömürürken halkın sadece
adı var.. Atatürk istese menderesden
tayyipden daha yalaka olurdu.. ama halkı
böyle oyuncaklarla kandırmak halkçılık
değildir haksızlıkdır.. liderler halka önce
hakkı gösterir.. oyuncaklarla oynatmazlar

DaLokay

уüяєкℓєя∂є
Web sitesi
www.youtube.com
eski erdi diyebiliriz

Seni açıkçası istiklal mahkemelerinde nelerin olduğunu bilmiyor olarak farz etmemiz gerek sanırım ki bundan sonra pek bir diyeceğim kalmıyor bile. Diğer türlüsünü düşünmek imkânsız bulunmaktadır.

Size TBMM’nin nasıl açıldığını hatırlatan bir ilişim sunayım;

http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=50189

Ve siz biraz olsun göz gezdirin ve şimdiki laiklik ile Atatürk laikliğinin arasındaki farkı ölçün.

Sizin bu denli darbeyi sever yanınız her şeyi açıklıyor bizatihi.

biz devletimizi
severiz, Atatürk'e saygı duyarız
Merak buyurmayın bizim sevmeyen ve bilmeyen bir yanımız yok ki Atatürk’ü.

verdiği mücadelelerle hür fikirli bir halk yaratmaya
çalışdığını görüyoruz

Yaratmaya çalışmışsa yanlıştır. Onu ancak Allah yapabilmektedir. Zira burada zor, kaba kuvvet mi var yoksa.

(Mustafa Kemal: ) " Dini ve ahlakı olanlar aç kalmaya mahkumdurlar... " dediler.

"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkumdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telakkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur. "

Buyurun gerekli linkten takibini yapabilirsiniz!..

http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=50379

Atatürk’ü Savaşın çok acil bir durumunda Mareşal Fevzi Çakmak’ın Kuran-ı Kerim okumasını engellemeyecek kadar da onurludur fakat İnönü ve sonrası olarak tabir edersek bir kısmı o zaman yanılgıya düşmeyiz. Ki siz hep bizi Atatürk Düşmanı olarak göstermeye çalışıyorsunuz buda ne kadar doğru bilinmez.

AB kapıları sizce ne için aşındırılmış bizim çok ihtiyacımız olduğundan olabilir mi? yoksa darbe severlere karşı bir tutum mu sergilemek istemişler! Hoş sevdiğimiz zerre yanı yok ama yapılan bilinçsiz halka saldırılar olmayacak sonuçları da beraberinde getirmiş bulunmakta.

Yâda halkın her gün tepesine çıkıp At koşturmak mı Halkçı olmak? Yâda her gün banka hortumlamak mı?

müttaki

Profesör
kamil birisi bir şehire geliyormuş halkda
bir heyecan.. birisi sormuş yahu noluyor
kamil birisi hakkı birlemeye geliyor demişler
adam sormuş nasıl yani hak bir değil mi?

evet yaratmak Allaha mahsusda bak bakalım
ResülAllahdan öğrenmedik mi biz bu dini..
o hakkı birlemedi mi ayrı ayrı hak dediğimiz
şeyleri birlemedi mi.. evet yaratmak Allaha
mahsusda insanı bir kenara koymayın..

hükümde Allaha aittir.. bak bakalım hükmünü
kime vermiş kim hükmediyor..

din bilgilerimizi tamamladıkdan sonra
devam edelim

abd siyonizm uşaklığı yapanları neden
savunuyorsunuz.. Türkiyeye incirlik
üssü menderes döneminde açılmadı mı..
Türkiyeyi emperyalist güçlerin kucağına
bu partiler atmadımı..ergenokon denen
derin sermaye güçleri bu hükümetlerle
işbirliği yapmadı mı.. derin sermaye
milli olan değerleri hedefe koymadı mı..

kemalistler hangi rotary kulübünden ödül
almışlar yaşamlarında, hangi yahudilerden
ödül almışlar..

muhafazakarlar ve kürt milliyetçileri
milli değerleri yok etmek için emperyalistler
tarafından kullanmadı mı kullanılmıyor mu..

bi dönüp kendinizi yargılamanın zamanı gelmedi mi..

DaLokay

уüяєкℓєя∂є
Web sitesi
www.youtube.com
abd siyonizm uşaklığı yapanları neden
savunuyorsunuz.. Türkiyeye incirlik
üssü menderes döneminde açılmadı mı..
Türkiyeyi emperyalist güçlerin kucağına
bu partiler atmadımı..ergenokon denen
derin sermaye güçleri bu hükümetlerle
işbirliği yapmadı mı.. derin sermaye
milli olan değerleri hedefe koymadı mı..

muhafazakarlar ve kürt milliyetçileri
milli değerleri yok etmek için emperyalistler
tarafından kullanmadı mı kullanılmıyor mu..

Hak birdir elbet ve bunu da yalnız o belirler. Kullar Cüzi iredeleriyle birşey yapınca bunu sadece onlara mâl etmek eminim dinsizlerin işi olabilir.

Bu alıntıladığım kısıma sonuna kadar katılıyorum. Çünkü ben farklı amaçlara hizmet sergileyenleri desteklemiyorum sadece bu ülkede oluyorsa demokratik yollardan birşeyler olsun! ve soyulmasın bu devlet soydurulmasın diyorum.

Ve 2001 krizlerinden önce arşivler sivil kıyafet giydirilmiş askerler ile bir pazar günü Sayın Sezer tarafından bağlı bulunduğu başkanı, bakanının dahi haberi olmadan hiç edilmesin istiyorum, topraklarımız bir gudubet sürüsüne hizmet etmesin diyorum!..

Savunduğum sizin Anti demokratik tutumunuza. Eğer çok savunuyorsak Şeriat'ı savunmalıyız ve tüm ülke bunu ciddi manada istiyor olması gerek.

Kemalist diye tabir ettiğiniz kısım neden inancı olanları yok etmeye çalışıyor bu topraklarda bir izahı var mı savunduğunuz müddet içerisinde?

Demirci Mehmet

Asistan
Devrim kanunları diye tutturan birilerinin iktidara el koymasını isteyen arkadaşlar sanırım istiklal mahkemesinde yargılanacaklarının farkında değiller.Çünkü devrim kanunlarına göre Tarikatlar kapatılmıştır.
Bunlar sanıyor ki,AKPARTİ'yi hamdolsun dediler diye kapatmaya kalkanlar kendilerine "HU" çekind iye tekke açacak.
Aklınızıbaşınıza alın .

Sofuoglu

Ordinaryus
Zan ilmi hiçbir zaman hakikate erişemez.

Siyaset demek onun bunun aleyhinde bulunmak, çamur atmak demek değildir.
Bu işler İslâm'ın emrettiği kardeşlik dairesinde olmalıdır.
Mülk ve hüküm Hazret-i Allah'ındır, dilediğinden alır, dilediğine verir.

İktidar kuvvette değil, ruhsattadır. Hazret-i Allah kime ruhsat vermişse o iktidar olur, icraatıyla da imtihanını verir. Dilerse ruhsatı ondan alır, başkasına verir ki o da imtihan olsun.
Bu husus Kur'an-ı kerim'de açık bir şekilde şöyle beyan buyurulmaktadır:

"Resul'üm! De ki: Ey mülkün sahibi olan Allah! Sen mülkü kime dilersen ona verirsin, kimden dilersen ondan da çeker alırsın. Kime dilersen ona izzet verirsin yükseltirsin, kime dilersen ona zillet verirsin alçaltırsın. Hayır yalnız senin elindedir. Muhakkak ki sen her şeye kâdirsin." (Âl-i imrân: 26)

"Bütün kuvvet ve kudret Allah'a âittir." (Bakara: 165)

"Eğer Allah size yardım ederse artık sizi yenip mağlup edecek yoktur. Eğer sizi yardımsız bırakıverirse, O'ndan başka size yardım edecek kimdir? Müminler yalnız Allah'a güvensinler." (Âl-i imrân: 160)

O kime, hangi millete, hangi devlete ne kadar ruhsat verdiyse, ruhsat kadar kuvvetleri olur. Ruhsat alındığı anda bir adım atamazlar vesselam

selametle

müttaki

Profesör
Sayın Dilokay

birşeyleri okuyabilmek için uçmak gerekmiyor birileri yurtdışında ki emperyalist güçlere mesajlar veriyor bak bizim ılımlı islamımız iran gibi emperyalizm karşıtı değil, finans kurumlarımızla emperyalizmle işbirliği içindeyiz, belediyecilikden de götürebildiğimiz kadar götürüp (sizin güdümünüzde ki) kendi sermayemizi de oluşturduk.. tabi yine sizin sayenizde

anti demokratik tutum deyip duruyorsunuz da bu demokrasi nedir bi türlü anlamış değilim benim için Atatürk demokratikdir gücü eline almış sonra bu gücü egemenlikle
paylaşmaya çalışmışdır, milli egemensizliği kabullenip de kendi yerini sağlama almaya çabalamamışdır

anti demokratik olmakla suçlanırken şimdi de şeriati savunmam gerektiğini söylüyorsun kimin şeriatinden bahsediyorsun emperyalizme uşaklık edecek olan şeriatten mi.. nedir bu şeriat dediğiniz

madem dine girdiniz girelim iyice.. gönlünü derviş eyleyen hırkaya taca muhtaç değil.. dini algılama biçimimiz şalvar, çarşaf, cami, tekke mi? Allah böyle birşey demiyor ben sizin şekillerinize bakmam ibadetlerinize de bakmam ben sizin gönüllerinize bakarım diyor gönlü olan var mı?

gönlün yok yaşamaya tutturmuşsun şekil suret diye

kulların cüzzi iradesini neye mal edeceğiz.. valla Allah senin cüzzi iraden var demiyor ben dileyemeseydim sen dileyemezdin diyor.. senden dileyenin kim olduğundan haberin var mı

sayın ismail arslan konu açmış biz kimin ümmetiyiz kim yaşıyorsa hakikati O'dur efendimizin ümmeti.. kimse diyemez ki ben O'nun ümmetiyim ama O sana der sen benim ümmetimdensin Kuranda Efendimizin ümmeti nebiler, şehidler, sıddıklar ve salihler olarak belirtilmişdir..

senlik benlik yok ümmette.. hepsi birbirine aynadır birbirisinin aynısıdır..

şekil suretleri hak görmekden hakkı göremez olduk.. bedevinin birisi camiye girmiş afedersiniz işemiş.. sahabelerden birisi dövmeye kalkınca efendimiz oturtmuş bi su dökün yere tamam demiş.. Allah demiyor ki cami benim evim orası benim evim burası benim evim benim bir evim var O'da müminin gönlü.. gönül kırmayın

şekli sureti de hak görmeyin..

ummuhan

Kıdemli Üye
Ya dayı yeğen sizin yeriniz tasavvuf köşesi burası yanlış :D

Yazmışken ben de bir fıkra anlatayım bari konuyla ilgisini siz kurun :D:

Fadime yanında yeni evlendiği kocasıyla giderken Nenesine rastlar... Nenesi Fadimenin kocasına bakıp " uyy ha bu ne gada çirkin bi adam ha bunu koca diye yanında taşıma kiizum der "
Fadime içerler ama dik durur " oyle dema nene haçan sen bunun içinu bilmeyesun içi çok cüzeldir" der.

Nene bir daha bakar şöyle der : " Haçan o zaman ters yüz et de oyle cezdur yanında daaa"

Amma reis vari bir cevap yazdım heee :p

müttaki

Profesör
ummuhan abla

ters yüz edelim siz tasavvufa yazın bundan sonra biz bu konulara yazalım :D

böyle bir ilgi kurduk :) yoksa islamı şekil suret olarak algılayanlar islamı ters yüz etti mi demek istediniz :)

DaLokay

уüяєкℓєя∂є
Web sitesi
www.youtube.com

Güzel kardeşim en başta ismimi yanlışlık ile yazdığını varsayarak devam edeyim;

Siz hala bizim AKP’yi savunduğumuzu dillendirip duruyorsunuz, bana öyle geliyor ki koyu bir AKP’li olduğumuzu dahi söyleyeceksiniz az sonra. Ve nedendir anlayamadığım sürekli Atatürk’ü söylüyorsunuz bizim Atatürk ile ilgili bir sorumuz mu var? Atatürk’e bir laf mı diyoruz?

Siz şeriat kelimesinden ne çıkarıyorsunuz da emperyalistlerin şeriatı diyorsunuz ki?

Şeriatın Emperyalist’i, Naturalist’i yok tek bir şeriat vardır o hiçbir şeye bağlı değildir. Biz AKP’ye gel şeriat kur ve Amerikalılar yönetsin mi diyoruz?

Peki, kıyafet’in bir durumundan bahsettik mi? Hatırlamıyorum ve sizin bahsettiğiniz içi boş Müslümanlar süreci büyük bir hızla çoğalıyor zaten. Merak buyurmayın halkın huzurunu kaçırdıkları gibi dinlerininde içini boşalttılar, bunu siz isteseniz de istemeseniz de. Ve şekil suret diye tutturduğumuzu da hatırlamıyorum.

Sofuoğlu abimizinde eklediği’ne bir göz atarsanız sevinirim. Zira asıl kaynak o dur!

Sizin hocalarınız demişsiniz ama anlamadım hangi hoca o? :) Çünkü ben kimseye bağlı olmadığım gibi olduğumu da düşünmüyorum. Ama sizi bilemem.

Allah bu toprakların yardımcısı olsun âmin. Bizler vatan toprağının kutsallığını kendimizce çok iyi biliyoruz ve satmayacak, bölmeyecek, böldürmeyecek kadar da biliyor ve süregelenleri dikkatle takip ediyoruz. Yeri ve zamanı geldimi sokağa da çıkarız mantıklı olan birçok şeyi de yaparız. Gereksiz yere halkın tercihine ipotek koymadığımız gibi koymaya kalkanlara da sessiz bakmayız.

müttaki

Profesör
isminizi yanlış yazdığımız için kusura bakmayın..

bu yazıları size veya birbaşkasına değil ortaya yazıyoruz,

güç ve kuvvet Allahındır.. hüküm Allahındır.. o Mutlak hükümrandır

sizin hocanızda yok kendi kendinize bu soruları mı cevaplayabilirsiniz o zaman..

güç ve kuvvet Allah'a aittir.. peki darbeyi yapan cuntaların kuvveti Allaha ait değil mi?
Allah'dan başka güç ve kuvvet sahibi mi var

hüküm Allah'a aittir.. akp'yi kapatan hüküm Allah'a ait değil mi? Allahdan başka hükmedenler mi var..

yeryüzünde işleyen şeriat Allah'ın şeriati değil mi başkalarının hükmü mü işliyor bu alemde burası Allahdan başka hükmedenlerin olduğu bir alem mi?

son nefesini verdiğinde hitap gelir bugün mal mülk kimindir vahidül kahhar olan Allahındır.. bakdın mı şöyle bi kime kalmış bu mal mülk mirasçıların..

Allahın ne işi var mal mülkle, hükümle, şeriatle, o mutlak galip..

tabi insan burada soruyor kendisine bütün bu bilmecelerden maksat ne? bilmiyorum sizler soruyormusunuz şekillere takılmayanlar illa ki soruyorlardır

nedir bunlardan maksat? Allah mutlak galip peki biz neyin mücadelesini verdiğimizi sanıyoruz Allah galipken biz mi Allahı galip getirmeye çalışıyoruz..

bu mücadele neyin mücadelesidir neyin davasıdır.. ???

SeNoL

MUEYABYA
3- Topluluklar hakkında tahrik ve taciz edici, küçük düşürücü, tehdit edici, küfürlü, örf ve adetlere karşı nefret dolu mesajlar göndermek; din, dil, ırk ayrımına yönelik iletiler göndermek ve materyaller kullanmak; forum yöneticilerini ve kullanıcılarını küçümser davranışlar sergilemek yasaktır.

Forum kuralımızı hatırlayarak devam edlim arkadaşlar..Lütfen pişman olacağımız birbirimizi kıracak davranışlardan kaçınalım.

DaLokay

уüяєкℓєя∂є
Web sitesi
www.youtube.com
yeğen kardeş

Teşekkür ederim yanlışı düzelttiğin için.

Güç ve kuvvetin Allaha ait olduğunda ezelden beri hem fikiriz evet ama sanırım atlayarak söylediğiniz bir şey var o da imtihan dünyası. Birisi boş durduğundan şimdi sıkıntılar içinde diğer taraf ise haksız olsa dahi çalıştığından dolayı bu durumda. Biz hakkımızı savunuyoruz ama sanki tırnaklarımızın ucu ile tutuyoruz. Ama onlar inançları olmadığı halde öyle bir azim ile sarılmışlar ki bize üstün geliyorlar. Tabi bu onların halisliğinden ileri gelmiyor. Bizlerin samimiyetsizliğinden ileri gelmekte.

Şimdi Allahın hükümleri ile mi yönetiliyor bu devlet! Peki, yönetiliyor da biz mi göremiyoruz?

Biz neyin mücadelesini veriyoruz biliyor musunuz Allahın verdiği ve zamanında kullanamadığımız cüzi irademiz ile HAKKI’ mızı!

Birde sizden daha önceki sorularıma cevap istesem. Pek tam olarak cevap alamadım sanırım.

mesela;

1- Kemalist diye tabir ettiğiniz kısım neden inancı olanları yok etmeye çalışıyor bu topraklarda bir izahı var mı savunduğunuz müddet içerisinde?

2- Yâda halkın her gün tepesine çıkıp At koşturmak mı Halkçı olmak? Yâda her gün banka hortumlamak mı?

müttaki

Profesör
Sayın DaLokay düzenleme butonunu bulamadığım için isminizi düzenleyemedik bundan sonra isminizi olduğu gibi yazarak
bir yanlışı düzeltmiş olalım.. hayat resim gibi geçmişe dönüp keşke olmasaydı diyerek yaşanmıyor

ayetlerle konuşuyorduk.. tekvin suresinin son ayeti diye hatırımızda kalmış ben dileyemeseydim siz dileyemezdiniz ayeti ile senin bir cüzzi iraden var demiyor Allah.. sana böyle yap şöyle yapda demiyor sen teslim ol diyor.. samimice teslim ol.. iyide neyi teslim edecez sorusu çıkıyor karşımıza

sorularınızın cevabına gelirsek

kemalizm kimsenin inancını yok etmeye çalışmamışdır.. dini şekle surete indirgeyip siz kılın beşi yiyin aşı vurun başı siz düşünmeyin biz sizin yerinize düşünürüz mantığında olanların siyasete müdahalesini önlemeye çalışmışdır tabi burada bu kişilerin peşlerinden gidenlerde ezilmektedir.. peki bu kişiler gerçekden bize dini mi anlatıyorlar diye de bakmıyoruz.. osmanlıya bakalım " selam verdim rüşvet değildir diye almadılar" demiş fuzuli.. neden demiş sarayın içine girmiş bu zihniyet değilmidir ilmi yadsıyan osmanlıyı zamanın gerisinde bırakan.. rüşveti gelenek halinde bahşişe çeviren hangi zihniyettir.. gerçek din'e kimse karşı olmaz yeterki samimi olsun.. mesela yugoslavyada diktatörlüğün olduğu zaman bütün camiler tekkeler kapatılmış öyle bir baskı var.. pirimiz nurül arabinin dergahına dokunmamışlar pirimiz gene de kalmak istememiş gitme demişler bak burada dergahın var camin var neden gidiyorsun.. burdaki de Allah orda ki de Allah demiş orada da buluruz Allahı.. bunu diyen kim komünist general! tabi bunu neden anlattık yani biz samimi olalım hak ile yaşamaya çalışalım kimsenin hakka bir garezi yok ama biz hakkı yaşamaya çalışmıyoruz kendimiz her türlü hergeleliği yaparken diyoruz ki devlet dine düşman.. yahu az samimi olsan kendi yaşantından utanırsın sen düzel devlette düzelir ayette demiyor mu hakedildiğiniz gibi yönetilirsiniz diye..

sorularınızın muhattabı biz olmasakda genede düşüncelerimizi paylaşmaya çalışdık..

DaLokay

уüяєкℓєя∂є
Web sitesi
www.youtube.com
Cüzi irade yok mu yani?

Sizin bir göreviniz var ama siz o görevi yapmıyorsunuz tek bir kalemi oynatmıyorsunuz, sizin o görevi yapmadığınızdan tüm insanlar eziyete maruz kalıyor yada yıllarca çile çekiyor yada inançlarına zarar veriyor yada bir insanın ölümüne sebep oluyorsunuz!

Mesela (alıntıdır);

İradesiz kâinatın bu iradeli meyvesine dilediği mesleği seçme, arzu ettiğini yiyip içme, istediği menzillerde dolaşma ve hepsinden önemlisi kendisine inanıp inanmama, ibadet edip etmeme hürriyeti tanıdı.

Cüz-i irade ile cüz-i ihtiyarî çoğu zaman birbiri yerine kullanılırlar. Ama aralarında az da olsa bir fark var. İhtiyar, ‘seçme, tercih etme’ demektir. Bu seçme ise irade ile yapılır. Yani, insan kendisine ihsan edilen irade sıfatı ile ihtiyar eder. Ama bu ihtiyarı cüz’idir, bir anda birden fazla şeyi seçmeğe güç yetiremez. Demek ki, ihtiyar iradeye dayanıyor, irade ihtiyara değil.

Kemalizm'in ve gerçeklerin (şimdiki sahte kemalistlerin) tarafımızca savunulacak vehoş görülecek bir yeri bulunmamakta bu raddede susmayı yeğliyorum.