Kimde şu beş haslet varsa...

bulut_bey79

Kıdemli Üye
Katılım
28 Eki 2006
Mesajlar
12,118
Tepkime puanı
324
Puanları
0
Konum
istanbul
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com
Abdullah bin Amr bin As hazretleri buyurdu ki: “Kimde şu beş haslet varsa, dünyâda ve âhirette mesûd olur, huzurlu olur:
1- Her zaman “La ilahe illallah Muhammedün Resûlullah” söylemek. Hadis-i şerifte, “Her halükârda Allahü teâlâyı çok anınız. Çünkü, Allahü teâlâya, O’nu zikirden daha sevgili ve kulu, dünyâ ve âhiretteki her kötülükten kurtaran daha güzel bir amel yoktur” buyuruldu.
2- Başa bir belâ ve musibet gelince, “İnnâ lillâh ve innâ ileyhi râciûn ve lâ havle velâ kuvvete illâ billâh-il-aliyyil azîm” demek.
3- Bir ni’mete kavuşunca, ni’mete şükür olarak “Elhamdülillahi Rabbil-âlemin” demek.
4- Bir işe başlarken, “Bismillâhirrahmânirrahîm” demek.
5- Günah işlediğinde, “Estağfirullahel’ azîm ve etûbü ileyh” demek. Hadis-i şerifte, “Size hastalığınızı ve ilâcını bildireyim mi? Hastalığınız günahlar, ilâcı istiğfardır.”, “La ilahe illallah demeye ve istiğfara yapışınız. Bu ikisini çoğaltınız. Çünkü şeytan; ‘İnsanları günahlarla helak ettim.’ Onlar ise, ‘La ilahe illallah’ı söylemek ve istiğfar etmekle beni helak ettiler. Ben bunu görünce, onları hevâları, nefsleri ile helak ettim. Onlar ise kendilerini doğru yolda sanıyorlar’ der” buyuruldu.
Resûlullah efendimiz buyurdu ki: “Şu beş şey, beş yerde garip olur.
1-Mescid, namaz kılmayan kimseler arasında,
2- Kur’ân-ı kerîm fâsıkın kalbinde,
3-Müslüman sâliha bir kadın, zâlim, kötü ahlâklı birisinin elinde,
4-Sâlih bir Müslüman erkek, kötü ahlâklı düşük (bayağı) bir kadının elinde,
5- Âlim bir kişi, onun sözünü dinlemeyenlerin arasında.”
Hazreti Ömer bin Hattâb buyurdu ki: “Allahü teâlâ, altı şeyi, altı şeyde gizlemiştir.
1- Rızâsını, kendine tâatta, 2- Gazâbını, günahlarda, 3- Kadir gecesini, Ramazân-ı şerîf ayında, 4- Evliyâsını, insanlar arasında, 5- Ölümü, ömür içerisinde, 6- En faziletli namazı, diğer namazlar arasında gizlemiştir.”

Hikmetler
Mehmet Oruç
 
Üst