Kilisede Yankılanan İlahi Sesleri

TakVa

Ordinaryus
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Şeb-i Aruz Haftası nedeniyle Büyükada San Pacifiko Latin Katolik Kilisesi’nde ilahi sesleri yankılandı semazenler semaha döndü.

Adalar Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu etkinlikte Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği ‘Revnak’ Kadın Tasavvuf Topluluğu ile ‘Üç Horan Ermeni Kilisesi’nin Nişan Çalgıcıyan yönetimindeki Şaragan Akapella Korosu’nun konserine semazenler eşlik etti.

Farklı dinlerin müzik topluluklarının bir araya geldiği konserde açılış konuşmasını yapan Adalar Belediyesi Meclis Üyesi Raffi Hermon Araks insanı merkez alan her türlü kültürel dayanışma etkinliğinde var olduklarını belirterek zamanla unutulan değerli tekrar yaşatmak istediklerini söyledi.

Daha sonra konuşan Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu adalarda yine bir ilki yaşadıklarını belirterek farklı inanç ve kültürlere sahip bir yer olarak yalnızca ülkemiz için değil dünyaya da örnek bir topluluk oluşturduklarını söyledi.
Başkan Farsakoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü “ burası Latin Katolik kilisesi, şu an burada Ortodoks’u, Katoliği, Alevlisi, Sunisi, Mevlevisi Ermenisi, Rumu burada kaynaşmış durumdayız.

Biz burada insanlara yalnızca insan olma ekseninde ortak değerler etrafında bir araya gelmek üzere yaşayacaklarına inanıyoruz. Mevlana bizim büyük bir zenginliğimiz yalnız bizim değil dünyanın bir değeri. Mevlana gibi değerle yalnız bizim toplumuzda değil batı toplumunda doğu toplumunda yani her kesimden çıkmıştır.

O nedenle bu değerleri yaşatmak, onların ilkelerini bilgeliklerini tekrar tekrar bir araya gelmek suretiyle değerlendirmek gelecekle ilgili umudumuzu artıracaktır.” dedi.

Konuşmaların ardından ‘Revnak’ Kadın Tasavvuf Topluluğu “Neoldu Bu Gönlüm, Bilmem Nideyim Allah Allah, Sadri Cem’il Mürselin Sensin Ya Resulallah Vasılı Fevzi Hudayız, Bir Taht Yaratmışsın,

Dü Cihanın Mefhari, Tevhid Etsin Dilimz, Allah Allah-Hu Rabbüna Rahmani, Meded Allah Sana Sundum Elimi, Hiç Bulunmaz Akranı, Aşkın Meyine Kandın, Es Selam Ey Ahmedi Muhtar, Ey Aşkına Ey Aşkına,

Şol Cennetin Irmakları, Ben Yürürem Yane Yane, Ya Resulallah, Sevdim Seni, Segah Niyaz İlahisi” adlı eserleri seslendirmesinin ardından sahneye çıkan Şaragan Akapella Korosu ise “ Yerketsek Vortik,

horhurt Medz, Aysor Haryav, Luys – Horhurt Horin, Ganansın, Vork Zarestsin, Haçın i Nahnum, Vor Nahimats, Park Aleluya, Aravod Luso, Canabar, Sarsapeli, Pats Mez Der, Der Voğormia, Koğ Yeğe Meğats, Mez Avedis, Dzov Megas İmots” adlı parçaları .

son sayfa
 
Üst