Kaşıntı bir çok hastalığın belirtisi olabilir | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Kaşıntı bir çok hastalığın belirtisi olabilir

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
43
Uzmanlar, çok sık rastlanan kaşıntının pek çok hastalığın belirtisi olabileceğini bu nedenle uzun süren kaşıntıların ciddiye alınması konusunda uyarıda bulunuyor.


Günümüzde sık rastlanan kaşıntının dikkate alınması gerektiğini belirten uzmanlar, çoğu kez bu belirtilerin başka hastalıkların habercisi olabileceğini söylediler. Ekzemadan bitlenmeye, döküntülerden uyuza ve mantar hastalıklarına kadar pek çok hastalıkta, bireyi hekime yönelten en önemli belirtisinin kaşıntı olduğunu söyleyen uzmanlar uykusuzluğa ve depresyona yol açan, hatta intiharın eşiğine getiren bu bulguya, pek çok iç hastalığın da eşlik edebileceğini söylediler.

Kaşıntının bazen oldukça karmaşık sorunlarla birliktelik gösterdiğini kaydeden uzmanlar, "Barsak parazitleri, diyabet, iç organ kanserleri, safra kesesi taşları ya da sarılık gibi nedenlerle ortaya çıkan safra yolu tıkanıklıkları, lösemi ve lenfoma gibi kötü huylu kan hastalıkları, böbrek yetmezliği, AIDS gibi sistemik hastalıkların gidişi sırasında ya da bazen bu hastalıkların ilk belirtisi olarak yaygın ve nedensiz kaşıntılar ortaya çıkabilir.

Kaşıntının en sık rastlanan nedenlerinden birisi deri kuruluğudur. Yaşlı hastalarda çok sık rastlanan bir türdür. Sert alkali sabunlarla ve çok sıcak su ile sık banyo yapılması, derideki bu bozulmayı daha da arttırıp, koruyucu lipid tabakasını zayıflatarak, deri kuruluğuna ve kaşıntıya yol açar. Ülkemizde yaygın olan liflenme ve keselenme alışkanlığının da derinin kuruyup kaşınmasında önemli rolü vardır. Deride görünür herhangi bir şey yokken, hasta kaşıntıdan yakınıyorsa, bu durum aksi kanıtlanana dek, altta yatan bir hastalığın belirtisi olarak kabul edilmelidir" diye konuştular.
 
Üst