Kars'da öldürülen 9 yaşındaki Mert'in katili yakalandı!!

Dua Nur

Kıdemli Üye
2 milyar 800 milyon 333 bin 458

:)

Bazen o kadar abuk subuk şeyler yazıyorsunuz ki inanın muhatap aldığım için üzülüyorum :)

Kimse akp neden tecavüzcüleri asmıyor vs. demiyor iyi okuyun, İDAM CEZASINI NEDEN GÜNDEME GETİRMİYOR diyor.

Bunda gocunacak, bunda gücenecek, hemen erbakannnnnnnnnnn demenizi gerektirecek bir şey yok akp yandaşı arkadaş.

İdam cezası varken kaç kişi asıldı?

İdamın olması değil, işlemesi önemli. Sizinkiler asmamış, beslemiş:)))

Mugalata

Kıdemli Üye
redyellow'un gülenyüzlü ama hiddetli savunmacı cevabı doğru olmamış. doğru cevap şu olmalıydı: hiç... erbakan döneminde hiç idam cezası infaz edilmedi.

ama redyellow buradan devam edebilirdi. hiç idam olmadı, çünki olamazdı. çünki sırada bekleyen yüzlerce idam cezası vardı. bunların bir kısmı 12 eylül gayrı-meşru darbe hukuğunun cezalarıydı, bir kısmı illegal örgüt üyelerinin sonradan verilmiş idam cezalarıydı. bunların infazı büyük tepki toplardı. mısır'ın şimdiki darbeci mahkemesinin durumuna düşerdik.

öcalan yakalandığında da bu nedenle idam kalktı. çünki öcalan asılırsa, sırada bekleyen diğer yüzlerce mahkumun cezası da infaz edilmek zorunda kalacaktı.

idam cezasının yanlışlığının bir kanıtı da budur. aslında bu tartışma daha o dönemde kapanmıştı, fiilen.

Mugalata

Kıdemli Üye
islami ukubatta birinci hedef suçluya acı çektirmek değildir
birinci hedef toplumun maddi ve manevi olarak korunmasıdır

kısasın olmaması, toplumda kan davalarına sebeb olur.
modern hukuk, bir kişiyi kurtarayım derken;
onlarca yüzlerce hatta binlerce cinayeti tetikler.

dünyada kısas kültürü olsaydı, ceza olarak uygulansaydı;
birinci dünya savaşı tarih kitaplarında olmayabilirdi belki de..

kan davalarında harcanmış nice genç,
mutlu huzurlu korkuyla geçmeyen bir yaşam sürebilirlerdi belki

kan davalarının ne ilgisi var, anlamadım. kan davası, adam öldüren kişi suçunu çekmediği veya idam edilmediği için sürüp gidiyor değil ki. eskiden idam cezası vardı ve adam öldüren kişi asılıyordu. ama kan davası da sürüyordu.

kısas kavramını ne anlamda ele alıyorsunuz? suçların bireyselliği, şahsîliği söz konusudur. suçu işleyen kimse o cezalandırılır. kan davasında ise suçu işleyenin yakınını gidip vuruyor. kısas diye...

suç işleyen cezalandırılmalıdır. ama ceza ölüm olmamalı. o zaman ilahi cezaya kalıyor iş. insani ceza yok sayılmış oluyor. ölüm pek o kadar caydırıcı da değil.

suçsuz yere idam edilmeler de cabası.

Hakperest

Kıdemli Üye
kan davalarının ne ilgisi var, anlamadım. kan davası, adam öldüren kişi suçunu çekmediği veya idam edilmediği için sürüp gidiyor değil ki. eskiden idam cezası vardı ve adam öldüren kişi asılıyordu. ama kan davası da sürüyordu.

kısas kavramını ne anlamda ele alıyorsunuz? suçların bireyselliği, şahsîliği söz konusudur. suçu işleyen kimse o cezalandırılır. kan davasında ise suçu işleyenin yakınını gidip vuruyor. kısas diye...

suç işleyen cezalandırılmalıdır. ama ceza ölüm olmamalı. o zaman ilahi cezaya kalıyor iş. insani ceza yok sayılmış oluyor. ölüm pek o kadar caydırıcı da değil.

suçsuz yere idam edilmeler de cabası.

meseleleri saptırarak tartışma olmaz
kısası, sadece yetkili merciler uygular
bilmiyorsan sor
bilmemek ayıp değil
sormamak ayıp

öldüren adam asıldıktan sonra kan davası niye sürsün ki
analitik düşünceniz ilkel yamyam kabilelerine benziyor

Mugalata

Kıdemli Üye
öldüren adam asıldıktan sonra kan davası niye sürsün ki
analitik düşünceniz ilkel yamyam kabilelerine benziyor

siz analitik düşünmediğiniz için "ilkel yamyam kabile" diyebiliyorsunuz. analitik düşünseydiniz, yamyamlığın ilkel kabilelerde yaygın değil arızî olduğunu bilirdiniz.

yani sadece "ilkel kabile" deseniz bu yeterli olur. ama yamyamlığı da katarak daha vurgulayıcı kıldığınızı düşünüyorsunuz lafınızı. oysa öyle olmaz.

ilkel kabileler analitik düşünmez. analitik düşünme ilkellikle çelişir. gelişkin bir düşünme tarzıdır analitik düşünme. süreçleri dikkate alır. dördüncü boyutu, yani zamanı dikkate alır. bu nedenle kan davası sorununu idam cezasıyla ilişkilendirmez.

kan davası yüzünden adam öldüren kişi idam edilmiyor. edilemez de. 18 yaşın altındaki aile ferdine işletiyorlar zaten cinayeti. onu hiç asamazsın. asmamalısın da zaten. ne olacak peki? kan davası sürecek mi?

ama sürmüyor. çünki koşullar değişiyor. zaman değişiyor. dördüncü boyut devreye giriyor. artık daha az kan davası görülüyor.

idam cezasıyla ilgisi yok. kısas da doğru bir yaklaşım değil.

Hakperest

Kıdemli Üye
siz analitik düşünmediğiniz için "ilkel yamyam kabile" diyebiliyorsunuz. analitik düşünseydiniz, yamyamlığın ilkel kabilelerde yaygın değil arızî olduğunu bilirdiniz.

yani sadece "ilkel kabile" deseniz bu yeterli olur. ama yamyamlığı da katarak daha vurgulayıcı kıldığınızı düşünüyorsunuz lafınızı. oysa öyle olmaz.

ilkel kabileler analitik düşünmez. analitik düşünme ilkellikle çelişir. gelişkin bir düşünme tarzıdır analitik düşünme. süreçleri dikkate alır. dördüncü boyutu, yani zamanı dikkate alır. bu nedenle kan davası sorununu idam cezasıyla ilişkilendirmez.

kan davası yüzünden adam öldüren kişi idam edilmiyor. edilemez de. 18 yaşın altındaki aile ferdine işletiyorlar zaten cinayeti. onu hiç asamazsın. asmamalısın da zaten. ne olacak peki? kan davası sürecek mi?

ama sürmüyor. çünki koşullar değişiyor. zaman değişiyor. dördüncü boyut devreye giriyor. artık daha az kan davası görülüyor.

idam cezasıyla ilgisi yok. kısas da doğru bir yaklaşım değil.

yine çarpıttınız :D

düşünmeniz değil
düşünceniz dedim ( sadece mesajdaki demek olur)

yanisi
ancak bir yamyam cezayı dinlemeyip
tekrar kesip , ham yapar

şimdi analitik düşününebildiniz mi

Mugalata

Kıdemli Üye

yine çarpıttınız :D

düşünmeniz değil
düşünceniz dedim ( sadece mesajdaki demek olur)

yanisi
ancak bir yamyam cezayı dinlemeyip
tekrar kesip , ham yapar

şimdi analitik düşününebildiniz mi

kusura bakmayın ama benim ayrıca çarpıtmama gerek bırakmıyorsunuz. :O

düşünce-düşünme ayrımının bu kadar önemli olduğunu bilemedim. yamyam kabileler de bilemezdi tabii ve ham yapardı. ama bunların konuyla ilgisi bulunmuyor.

size kan davalarının artık azaldığını yazdım. gerekçe olarak da değişen ekonomik ve toplumsal koşulları gösteriyorum. idam cezasıyla ilgisi yok yani. ama siz yamyam kabilelere takılıp kaldınız. onlar olsa şimdi ham değil, haaa yaparlardı. anlamışlardı yani. :)

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
İdam cezası varken kaç kişi asıldı?

İdamın olması değil, işlemesi önemli. Sizinkiler asmamış, beslemiş:)))

Sen hiç dam üstüne çıktın mı? bi çık orda kesin saksağan göreceksin:)

redyellow'un gülenyüzlü ama hiddetli savunmacı cevabı doğru olmamış. doğru cevap şu olmalıydı: hiç... erbakan döneminde hiç idam cezası infaz edilmedi.

ama redyellow buradan devam edebilirdi. hiç idam olmadı, çünki olamazdı. çünki sırada bekleyen yüzlerce idam cezası vardı. bunların bir kısmı 12 eylül gayrı-meşru darbe hukuğunun cezalarıydı, bir kısmı illegal örgüt üyelerinin sonradan verilmiş idam cezalarıydı. bunların infazı büyük tepki toplardı. mısır'ın şimdiki darbeci mahkemesinin durumuna düşerdik.

öcalan yakalandığında da bu nedenle idam kalktı. çünki öcalan asılırsa, sırada bekleyen diğer yüzlerce mahkumun cezası da infaz edilmek zorunda kalacaktı.

idam cezasının yanlışlığının bir kanıtı da budur. aslında bu tartışma daha o dönemde kapanmıştı, fiilen.

Yok yahu nerden çıkardın hiddetli olduğumu, bu saçma sapan şeylere ben hiddetlenmem, gülerim:)

İdam cezası tekrar gündeme getirilsin, iktidar bu konuyu gündeme alsın diyen birine koşa koşa gelip Erbakan kaç kişiyi astıııııı diyen adama niye hiddetleneyim ki, bu mantık daha doğrusu mantıksızlığı ciddiye almaya değer mi?

İdam cezasının yanlışlığına katılmıyorum.

Suçu sabit olan, suçu kesin olan bütün tecavüzcüler, ırz düşmanları ve suçsuz günahsız insan öldürenlere verilecek EN ADİL CEZA İDAM CEZASIDIR.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
kusura bakmayın ama benim ayrıca çarpıtmama gerek bırakmıyorsunuz. :O

düşünce-düşünme ayrımının bu kadar önemli olduğunu bilemedim. yamyam kabileler de bilemezdi tabii ve ham yapardı. ama bunların konuyla ilgisi bulunmuyor.

size kan davalarının artık azaldığını yazdım. gerekçe olarak da değişen ekonomik ve toplumsal koşulları gösteriyorum. idam cezasıyla ilgisi yok yani. ama siz yamyam kabilelere takılıp kaldınız. onlar olsa şimdi ham değil, haaa yaparlardı. anlamışlardı yani. :)

gooogle den amcadan bir araştır bakalım.... yıldan yıla adam öldürme artmışmı azalmışmı.... bir şeyi savunuyorken rakamlarınız yanınızda bulunsun.... bunu yazarken hiç bir rakama bakmadım.... nerden biliyorsun diye sorarsanda aslında çok basit...İslamsızlığın sonucu, adam öldürme, hırsızlık ve namussuzluğun çoğalmasıdır...

Dua Nur

Kıdemli Üye
Sen hiç dam üstüne çıktın mı? bi çık orda kesin saksağan göreceksin:)

Yok yahu nerden çıkardın hiddetli olduğumu, bu saçma sapan şeylere ben hiddetlenmem, gülerim:)

İdam cezası tekrar gündeme getirilsin, iktidar bu konuyu gündeme alsın diyen birine koşa koşa gelip Erbakan kaç kişiyi astıııııı diyen adama niye hiddetleneyim ki, bu mantık daha doğrusu mantıksızlığı ciddiye almaya değer mi?

İdam cezasının yanlışlığına katılmıyorum.

Suçu sabit olan, suçu kesin olan bütün tecavüzcüler, ırz düşmanları ve suçsuz günahsız insan öldürenlere verilecek EN ADİL CEZA İDAM CEZASIDIR.

Erbakan zamanında idam serbest olduğu halde hiçbir tecavüzcü asılmamış. Demekki neymiş:))))

Bu işler seni aşar red, dam üstünde saksağan falan bak sen ıslık çal, kedidir kedi falan de:)))))))

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Erbakan zamanında idam serbest olduğu halde hiçbir tecavüzcü asılmamış. Demekki neymiş:))))

Bu işler seni aşar red, dam üstünde saksağan falan bak sen ıslık çal, kedidir kedi falan de:)))))))

Hatta diyorum ki acaba akpnin yolsuzluk iddialarıyla ilgili ses kayıtlarını yayınlayan da Erbakan hoca olabilir mi?

Dua Nur

Kıdemli Üye
Hatta diyorum ki acaba akpnin yolsuzluk iddialarıyla ilgili ses kayıtlarını yayınlayan da Erbakan hoca olabilir mi?

Erbakan zamanında neden hiç bir tecavüzcü asılmadı?

Konuyu saptırmaya çalışman bu soruyu gündemden düşürmez red:)))))

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Erbakan zamanında neden hiç bir tecavüzcü asılmadı?

Konuyu saptırmaya çalışman bu soruyu gündemden düşürmez red:)))))

Erbakan zamanında tecavüzcü yoktu, Erdoğan gelince fırsat bildiler başladılar sapıklıklara:)

Senin saçma sapan yazına ben de böyle saçma sapan yazı yazayım bari :)

Bu de ukala ki... bu soru gündemden düşmezmişmişmişmişmiş.

Sana Erbakan döneminde tecavüzcüler asılıyordu, erdoğan döeminde niye asılmıyor diyen mi oldu ki zavallı ve aciz bir tavırla saçmalıyorsun.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
İDAM CEZASI KALDIRILMIŞ.

Bİr arkadaşımız da NİYE İDAM GÜNDEME GETİRİLMİYOR demiş.

Vay nasıl dersin.

Bizim akp yağcıları hemen başladılar erbakan erbakan erbakan demeye:)

Önce ERBAKAN NİYE GÜNDEME GETİRMEDİ dediler, halbuki erbakan dönemide İDAM CEZASI yürürlükteydi, kaldırılmamıştı:)

Bunu bile akıl edemiyorlar, öyle partizan olmuşlar ki akp hakkında tek bir eleştiri yapınca hemen robot gibi erbakan erbakan erbakan diyorlar:)

Şimdi de papağan gibi sanki erdoğan niye tecavüzcüleri asmıyor diyen varmış gibi erbakan kaç tane tecavüzcüyü astı diyorlar:)

Ve işin garibi 12 SENEDİR TEK BAŞINA HÜKÜMET OLAN BİR PARTİNİN YANDAŞLARI SADECE 12 AY HÜKÜMET OLAN, KOALİSYON OLAN HÜKÜMETİ SUÇLUYOR:)

Dua Nur

Kıdemli Üye
Hadi ya... bize saçma sapan şeyler yazarken vaktin oluyor da, kendi yazdığın şeyi hadi sen yap deyince mi vaktin olmuyor akp yandaşı?

Erbakana saldırma sözkonusu olunca vakit bol ama işine gelmeyince vakti yok:)

Bir soru daha; Erbakan zamanında kimse kimseye tecavüz etmedi diyorsun, yani herkes hidayete ermiş:)))

Peki daha önce hapsedilen tecavüz suçlularını Erbakan iktidar olunca neden asmadı da besledi:))))