Kanada'da hakim başörtülü kadının davasına bakmadı | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Kanada'da hakim başörtülü kadının davasına bakmadı

spesifik

آزادی قید و بند
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
24,610
Puanları
113
Kanada'nın Quebec eyaletinde bir hakim, duruşma salonundaki davalı Müslüman kadının başörtülü olmasını gerekçe göstererek davaya bakmadı.
Quebec Eyalet Mahkemesi hakimi Eliana Marengo, duruşmada davalı Müslüman kadın Rania Alloul'dan başörtüsünü çıkarmasını istedi.
Mahkeme salonlarının laik mekanlar olduğunu anlatan hakim Marengo, mahkemelerde hakimin karşısına düzgün bir kıyafetle, şapkasız ve güneş gözlüğü olmadan çıkılması kuralı bulunduğunu hatırlattı ve başörtüsünü de bu kapsamda değerlendirdi.
Davalı Müslüman kadına, duruşmaya devam etmek için iki seçenek sunan hakim Marengo, bunlardan birinin başörtüsünü çıkarmak, diğerinin de avukat tutarak duruşmalara onu göndermek olduğunu ifade etti.
Davalı kadın, avukat tutacak parası olmadığını, başörtüsünü de dini inancı nedeniyle çıkarmayacağını belirterek, isteği reddetti. Bunun üzerine hakim, duruşmaya devam etmedi. Hakim Eliana Marengo, duruşmayı süresiz ertelediğini açıkladı.
"Kanadalı olmadığımı hissettim"
Duruşmaya ait ses kaydının bir radyo kanalında yayınlanması üzerine açıklama yapan Rania Alloul, "Hakimin söyledikleri ve kararından sonra artık Kanadalı olmadığımı hissettim. Oysa bu ülkeye başörtümle geldim, başörtümle vatandaşlık yemini ettim ve bir hakim beni başörtümle tebrik etti. Ama bu hakimin mahkemedeki tutumu beni korkuttu" dedi.
Merkezi Montreal'de bulunan Kanada Müslümanlar Forumu adına açıklama yapan hukukçu Samir Zubeyri, eyalet mahkeme salonlarına on yıllardır Yahudilerin kipalarıyla, Müslüman kadınların başörtüleriyle girdiğini söyledi. Bir başörtülü Müslümanın ilk kez mahkeme salonlarına gelmediğini dile getiren Zubeyri, "Hakimin bunu çok iyi bildiğini sanıyorum. Bunu tartışmaya bile gerek yok" dedi.
AA
 

Mugalata

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
10 Mar 2014
Mesajlar
4,252
Puanları
63
Bu kadarı Türkiye'de bile olmazdı herhalde! :)
 

spesifik

آزادی قید و بند
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
24,610
Puanları
113
Türkiye de başörtü eylemlerinde başımızda duran polisler abilerimizdi.
Eylem sonu ellerini öper eve öyle giderdik hey gidi günler...
 
Üst