KADER Nedir? Necmi İlgen

spesifik

آزادی قید و بند
Sen böyle şarkılar dinlemezdin ne oldu sana ?

Ne demek istiyorsun git sütünü iç yat yarın işe gideceksin, kaptan açıklama yapmaz boşuna beklemim mi?

Hayr ola gece o zaman
ben de bu yorumdan ne algıladığımı söyleyim
sen bozulmuşsun dinlediklerine dikkat et ..

Kimsenin ne yapması gerektiğine karar vermem ki
Söyleme derken sonunda gülücük vardı şaka yaptığımı anlamış olman gerekiyor

şarkı kültürüm zayıf olmakla beraber
yazdıklarımı kulaktan hatırlıyorum

Hakperest

Kıdemli Üye
O dilemeden insan dileyemez derken bu iradeyi Allah a verir işte ))
ölçüyü tabi ki Allah koyuyor biz ölçüyü aşıyor yahut aşmıyoruz..
Allah ol der olur bu apayrı
ama dileyene verir buyuruyor ...
"O dilemeden siz dileyemezsiniz" ayeti nettir. Ölçü konulduktan sonra kimsenin dilemesi bunun dışına çıkamaz. Bu sen dilemiyorsun anlamı çıkmaz; O diler sonra sen dilersin. Yani irade mutabıktır ama asıl dileyen Allah tır yine; çünkü ilk dileme esastır. Bu ölçü ve irade Hak ve Adalet ölçüsündedir.

:::mobil ileti:::

ALI25

Kıdemli Üye
Bu konu akaide ye dair telifler de islenmis mi mesele o zaman da hasil olmustur.

spesifik

آزادی قید و بند
"O dilemeden siz dileyemezsiniz" ayeti nettir. Ölçü konulduktan sonra kimsenin dilemesi bunun dışına çıkamaz. Bu sen dilemiyorsun anlamı çıkmaz; O diler sonra sen dilersin. Yani irade mutabıktır ama asıl dileyen Allah tır yine; çünkü ilk dileme esastır. Bu ölçü ve irade Hak ve Adalet ölçüsündedir.

:::mobil ileti:::

Bu konuyu biraz genişletmek istiyorum Hakperest
Bir arkadaş ile rızk konusunu konuşuyorduk
Rızk Allah a aittir dilediğine daraltır dilediğine genişletir öyle değil mi
Biz esnafız manav reyonumuz var
ben dedim ki manava mal almayınca atıyorum ciro iki lira oluyor
manavı doldurunca ciro iki buçuk oluyor
arkadaş diyor ki alakası yok rızk bellidir alsan da almasan da ne kazanacağın bellidir
Allah oysa diyor ki herkese kazandığının karşılığı vardır

şimdi Allahın katı var ..nedir bu
Allahın herşeyi bilmesi..dile gelen gelmeyen herşeyi bilir Allah
Kimin ne kadar kazanacağını da bilir biz Allahın katına karışamayız !
Bir de insandan Allah a giden bir katman var
Bu katmanda insan bütün yaptıklarından mesuldür
yoksa rızk Allahtan nasılsa deyip oturup bekleyelim o bizi bulsun mantığı çıkar
bunu söyleyince de arkadaş diyor ki çalışmamak caiz değil ))

bir misal daha vereyim
araba ile şehirde gidiyorsunuz ..hız limiti yetmiş
siz yüz ile gidiyorsunuz bir arabaya çarpıyorsunuz
şimdi diyebilir miyiz kaderimde çarpmak varmış kaza yapmak varmış
fıtri kuralları çiğnemişiz burayı unutuyoruz
ama yetmiş ile giderken arkadan size çarpılırsa bu kazada sizin suçunuz var mıdır yoktur ..
Kader bir ölçüdür yani ..

Genel anlamda biz kendi katımıza sıkıca tutunacağız
Allahın katına karışmamalıyız diye düşünüyorum ..

burada @adams77 ın Allah ı tasavvur edemeyiz ..denk değiliz bakışına katılıyorum
Allah ı tasavvur tahayyül mekan zaman izafe vs vs ilişmememiz gereken kulvar
ne kadar ilişsekte açıklama yapamayacağımız bir alan
bu alana boyun eğiyoruz
amenna ve saddakna diyerek ...

talib

Kıdemli Üye
Bu türlü konular Necmi İlgen i aşar tabi. Verdiği örnek basit bir örnektir ve doğrudur. Ama iş bu kadar yüzeysel değildir yani. Konuyu deştiğiniz zaman içinden çıkamazsınız... Yasak olan kısmı da budur.

Haberlerde çıkar, şu tarihte güneş tutulması olacak. Gazeteler yazar. Ve tam o tarihte olur. Gazete de yazdığı için güneş tutulmuş değil. Bunu herkes bilir. Kaderin ilim olması da böyledir. Adam günah işleyecektir, Allah Teâlâ bunu bilir kaderde yazılıdır ve zamanı gelince o iş kaza olur. Kaderde yazdığı için o iş oldu ama daha doğrusu adam o işi yapacağı için o kaderinde yazılmış oldu önceden.

Bu işin basit kısmı. İş çok daha derindir

adams77

Kanalizasyoncu
burada @adams77 ın Allah ı tasavvur edemeyiz ..denk değiliz bakışına katılıyorum
Allah ı tasavvur tahayyül mekan zaman izafe vs vs ilişmememiz gereken kulvar
ne kadar ilişsekte açıklama yapamayacağımız bir alan
bu alana boyun eğiyoruz
amenna ve saddakna diyerek ...

Bakın bizler varlığız yani yaratılanız ve iletişime geçtiğimiz ve algılayabildiğimiz şeylerde bizim gibi varlık olan ve yaratılmış olan olur.

Eğer O 'na bir tanım ve bir isim koyarsanız bunu ancak ve ancak varlık içindeki varlıkları kullanarak yaparsınız ve bu sefer O 'nu tanımlayacağınız ve ismi karşılayacak olanın O 'na denk olması gerekiyor. Fakat, yaratan ile yaratılan hiç bir olur mu?

Bir kere O 'nu varlığın içine sokmaya çalışmak ve O 'na bir isim vermeyecek çalışmak yersiz ve yetersizdir. Bilemeyiz, bilinemez ve kavranamaz zaten mushafta bunu açık net olarak bir çok ayette anlatıyor müşahade edilemez.

Şimdi alanyali07 'de şöyle bir söz etti fakat cevaplamadı.

"Sonradan olan şeylerin O'na hululü, ya da O'nun sonradan olan şeylere hululü gibi şeylerden O münezzehtir."

Şimdi bu ne demektir?
Zaman yaratılmışmıdır?
Mekan yaratılmışmıdır?
Dil? Tarih? vs vs O 'nun dışında ne varsa yaratılmıştır?

peki bu durumda hangi akıl ve mantık O 'nu zaman 'ın içine sokabiliyor? birileri ile görüştürüyor konuşturuyor vs vs

Şimdi öyle bir kitap olması gerekiyor ki? bizim boyutumuzda biz yaratılmadan önce ortaya konarak aynı kitap bizi yaratıp bizi oluşturması gerekiyor ve zaman ve tarih ile değişmeyen ve yama yapılmayan ilave olmayan değişmeyen değiştirilemeyen vs vs ne kadar noksanlık var ise hepsinden arınmış olması gerekiyor.

İşte biz daha yaratılmadan önce ortaya konan bu kitaptan okuyarak kendi tercihlerimizi ve kararlarımızı seçiyoruz. İşte bu kitabın ortaya konması dilenmesi ile alakalı bir durumdur ve kitap o kadar çok olasılığı ve alemi içinde barındırabiliyorsun ucu bucağı belli olmayan olasılıklar ile zaten O 'nun tarafından kuşatılmış oluyor ve kimsenin ne yapacağına yada kimseye ne verileceğine karışılmıyor tümü ile bizler kendi tercihlerimiz ile kaderimizi oluşturuyoruz.

Buda kader içinde kaderin olduğunu gösteriyor. Burada önemli olan şeyler kavramlardır eğer kavramları doğru olarak kullanırsanız doğruya ulaşırsınız.
Kitap kavramı kolay ve basit bir kavram değildir ve bizim boyutumuzda elimizi ile oluşturduğumuz ve ellerimiz ile yazdığımı iki kap arasındaki kitap değildir.

Bir kere kavramları katına göre hesap ederek düşünülmeli ayet ne diyor elleri ile yazıp durdukları halde

neyse uzatmaya gerek yok

basit bir örnek ile biterelim

Bir tane pc platform oyunu düşünün, oyun oynanmadan önce yazılımı ile ortaya bir veri bankası oluşturulur ve aynı veri bankası ile oyunun karakterleri oluşturulup veri bankasının içine bırakılır ve oyunun oynanması sağlanır.

alanyali07

Kıdemli Üye
14.01.2016 :

Şu forumda en anlayamadığım üye;
adams77 ile sağlıklı bir diyaloga gireceğini zannedip ama sonradan nasıl bir sakat zihinle diyaloga girdiğini anlayıp pişman olan üyedir.. :D Allaha şükür hiç öyle bir hataya girmedim :D

örnekler :

ayetlerde ibrahim, musa, isa 'dan bahsetmesi ile resül diye genel bir kavramdan bahsetmesi aynı şeymi?

Tekrar ediyorum, bunlar tarih içinde yaşamış kişiler değildir. Tek bir kişinin islam üzere çıktığı yolda aldığı sıfatlardır.

Bu neyin kafası?

ahh ahh sakalım yokki :)
:laugh::ıslık:

müttaki

Profesör
Bakın bizler varlığız yani yaratılanız ve iletişime geçtiğimiz ve algılayabildiğimiz şeylerde bizim gibi varlık olan ve yaratılmış olan olur.

Eğer O 'na bir tanım ve bir isim koyarsanız bunu ancak ve ancak varlık içindeki varlıkları kullanarak yaparsınız ve bu sefer O 'nu tanımlayacağınız ve ismi karşılayacak olanın O 'na denk olması gerekiyor. Fakat, yaratan ile yaratılan hiç bir olur mu?

Bir kere O 'nu varlığın içine sokmaya çalışmak ve O 'na bir isim vermeyecek çalışmak yersiz ve yetersizdir. Bilemeyiz, bilinemez ve kavranamaz zaten mushafta bunu açık net olarak bir çok ayette anlatıyor müşahade edilemez.

Şimdi alanyali07 'de şöyle bir söz etti fakat cevaplamadı.

"Sonradan olan şeylerin O'na hululü, ya da O'nun sonradan olan şeylere hululü gibi şeylerden O münezzehtir."

Şimdi bu ne demektir?
Zaman yaratılmışmıdır?
Mekan yaratılmışmıdır?
Dil? Tarih? vs vs O 'nun dışında ne varsa yaratılmıştır?

peki bu durumda hangi akıl ve mantık O 'nu zaman 'ın içine sokabiliyor? birileri ile görüştürüyor konuşturuyor vs vs

Şimdi öyle bir kitap olması gerekiyor ki? bizim boyutumuzda biz yaratılmadan önce ortaya konarak aynı kitap bizi yaratıp bizi oluşturması gerekiyor ve zaman ve tarih ile değişmeyen ve yama yapılmayan ilave olmayan değişmeyen değiştirilemeyen vs vs ne kadar noksanlık var ise hepsinden arınmış olması gerekiyor.

İşte biz daha yaratılmadan önce ortaya konan bu kitaptan okuyarak kendi tercihlerimizi ve kararlarımızı seçiyoruz. İşte bu kitabın ortaya konması dilenmesi ile alakalı bir durumdur ve kitap o kadar çok olasılığı ve alemi içinde barındırabiliyorsun ucu bucağı belli olmayan olasılıklar ile zaten O 'nun tarafından kuşatılmış oluyor ve kimsenin ne yapacağına yada kimseye ne verileceğine karışılmıyor tümü ile bizler kendi tercihlerimiz ile kaderimizi oluşturuyoruz.

Buda kader içinde kaderin olduğunu gösteriyor. Burada önemli olan şeyler kavramlardır eğer kavramları doğru olarak kullanırsanız doğruya ulaşırsınız.
Kitap kavramı kolay ve basit bir kavram değildir ve bizim boyutumuzda elimizi ile oluşturduğumuz ve ellerimiz ile yazdığımı iki kap arasındaki kitap değildir.

Bir kere kavramları katına göre hesap ederek düşünülmeli ayet ne diyor elleri ile yazıp durdukları halde

neyse uzatmaya gerek yok

basit bir örnek ile biterelim

Bir tane pc platform oyunu düşünün, oyun oynanmadan önce yazılımı ile ortaya bir veri bankası oluşturulur ve aynı veri bankası ile oyunun karakterleri oluşturulup veri bankasının içine bırakılır ve oyunun oynanması sağlanır.
veri bankası yazılım. bu yazılımda ki düşman karakterler kurgu. kurgular yazılımı okuyabilir mi? oyuncuda kurgusal karakter. sen yönlendirirsin. oyunda yönlendirdiğin kurgu yazılımı okuyamaz haberi dahi olmaz yazılımdan.

işte sonradan yaratılan dedikleriniz birer imkandır. varlık değildir. varlık oyuna bağlanıp yönlendirendir. bizim bedenlerimiz dahi birer kurgudur imkandır. bunu yönlendiren ne! benim dersin ama benin dahi bir yanılsamadan ibarettir.

tanrı yada allah yada ne dersen de adına. noname. hu. hiçbir zaman imkana nüfuz etmez. zira nüfuz için ayrı olması gerekir. hiçbir zaman çıkmadı ki nüfuz etsin.

...

adams77

Kanalizasyoncu
@alanyali07

Daha iyisini yapman gerekiyor. Yaşın çok genç :) gençliğini heba etme böyle basit numaralar ile anlık olarak kendini serintebilirsin yarın ?

neyse senin bu tavrın senin nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu ortaya koymaya yetiyor ve artıyor.
Cesareti olmayanların baş vurdukları çirkefliğe güzel bir örnek teşkil ediyorsun.

ne diyelim cevap vermekten kaçmaya devam ederken güzel ahlaktan yoksun olduğunuda ortaya koyuyorsun.

adams77

Kanalizasyoncu
veri bankası yazılım. bu yazılımda ki düşman karakterler kurgu. kurgular yazılımı okuyabilir mi? oyuncuda kurgusal karakter. sen yönlendirirsin. oyunda yönlendirdiğin kurgu yazılımı okuyamaz haberi dahi olmaz yazılımdan.

işte sonradan yaratılan dedikleriniz birer imkandır. varlık değildir. varlık oyuna bağlanıp yönlendirendir. bizim bedenlerimiz dahi birer kurgudur imkandır. bunu yönlendiren ne! benim dersin ama benin dahi bir yanılsamadan ibarettir.

tanrı yada allah yada ne dersen de adına. noname. hu. hiçbir zaman imkana nüfuz etmez. zira nüfuz için ayrı olması gerekir. hiçbir zaman çıkmadı ki nüfuz etsin.

...

Sorularıma cevap vermeden, mesajlarıma bu şekilde dahil olmak sizce hoş bir şeymi? muttaki kardeş?

sonra bana hangi soruya cevap verdin ki diyerek tepki gösterip kendinizi temize çıkarmak

müttaki

Profesör
Sorularıma cevap vermeden, mesajlarıma bu şekilde dahil olmak sizce hoş bir şeymi? muttaki kardeş?

sonra bana hangi soruya cevap verdin ki diyerek tepki gösterip kendinizi temize çıkarmak
bben cevabı alıp senin cebine sokamam ki. yazdıklarımda işaretleri var. sen o işaretleri bulabilecek kadar donanımlısın. belkide bulsanda bana söylettirmek istiyorsun. herkesin kendince zevki var. senin zevkinde bu herhalde.

...

adams77

Kanalizasyoncu
bben cevabı alıp senin cebine sokamam ki. yazdıklarımda işaretleri var. sen o işaretleri bulabilecek kadar donanımlısın. belkide bulsanda bana söylettirmek istiyorsun. herkesin kendince zevki var. senin zevkinde bu herhalde.

...

Hadi yaaa :) ne kadar güzel ee benden neden cevapları alıp senin cebine sokmamı bekliyorsun ki?

Yahu bir kere benim yazdıklarımdan kendinizi aklamaya çıkarmak yada kendi algınıza göre başka şeylere çekmek yanlış
bir kere yazdıklarımı anlamadığın için kendi anladığın ve algın ile yine ortaya bir şey koymuşsun bunu neden yapıyorsun
soru sormak burada devreye girer işte fakat sizler soru sormak yerine kendi algınıza göre mesajlara cevap yazıyorsunuz.

ben bu kadarını görmedim yahu biri soruya cevap vermez çirkefliğe başvurur biride cevabı cebine sokamam diyerek pişkinlik yapar.

Bir deli benim dimi

adams77

Kanalizasyoncu
düşman karakter nasıl ortay çıktı? kendi olumsuzluklarını hiç mi düşünmedin güzel kardeşim @müttaki

müttaki

Profesör
Hadi yaaa :) ne kadar güzel ee benden neden cevapları alıp senin cebine sokmamı bekliyorsun ki?

Yahu bir kere benim yazdıklarımdan kendinizi aklamaya çıkarmak yada kendi algınıza göre başka şeylere çekmek yanlış
bir kere yazdıklarımı anlamadığın için kendi anladığın ve algın ile yine ortaya bir şey koymuşsun bunu neden yapıyorsun
soru sormak burada devreye girer işte fakat sizler soru sormak yerine kendi algınıza göre mesajlara cevap yazıyorsunuz.

ben bu kadarını görmedim yahu biri soruya cevap vermez çirkefliğe başvurur biride cevabı cebine sokamam diyerek pişkinlik yapar.

Bir deli benim dimi
madem kendimce anlıyorum bu şu sebebden yanlış dersin bende şu sebebden doğru derim. ya anlaşırız yada anlaşamayız. anlaşmak zorundada değiliz ki. senin yazdıklarından kendimi aklıyorum. yani sana göre suçluyum.o yazdığım yazıyı sana yazdım başkasına yazmadım ki. senin çıkarımlarınla sana yazmam niye kendimi aklamak oluyor.

çelişkilerimi ortaya koymaya çalışıyorsun bunuda yazdıklarımdan yapıyorsun. bizde senin yazdıklarından senin çelişkini yazıyoruz. ne var bunda kızacak.

...

adams77

Kanalizasyoncu
madem kendimce anlıyorum bu şu sebebden yanlış dersin bende şu sebebden doğru derim. ya anlaşırız yada anlaşamayız. anlaşmak zorundada değiliz ki. senin yazdıklarından kendimi aklıyorum. yani sana göre suçluyum.o yazdığım yazıyı sana yazdım başkasına yazmadım ki. senin çıkarımlarınla sana yazmam niye kendimi aklamak oluyor.

çelişkilerimi ortaya koymaya çalışıyorsun bunuda yazdıklarımdan yapıyorsun. bizde senin yazdıklarından senin çelişkini yazıyoruz. ne var bunda kızacak.

...

her halde o yüzden karşı tarafa bir şey derken dikkatli olmak gerekiyor :)
benim yazdıklarımdan ancak kendi çelişkini yazarsın

işte bunları bir kenara bırakıp sadece ve sadece anlatılanlara odaklanıp anlamaya çalışmak gerekiyor yok eğer anlamıyor isen susmak gerekiyor

kural bu kadar basit güzel kardeşim.

adams77

Kanalizasyoncu

...

Ben senin çelişkini ortaya koymaya çalışmıyorum ben sana farklı bir bakış açısı açıyorum. Buradan bakmak senin elinde ve niyetinde olan bir şey sonra vay ben görmedim bilmiyordum diyemezsin diyememen içindir zaten

şimdi sormak istediğin bir şey varsa sor aksi takdirde basit bir örneği farklı noktalar çekme lütfen

müttaki

Profesör
Ben senin çelişkini ortaya koymaya çalışmıyorum ben sana farklı bir bakış açısı açıyorum. Buradan bakmak senin elinde ve niyetinde olan bir şey sonra vay ben görmedim bilmiyordum diyemezsin diyememen içindir zaten

şimdi sormak istediğin bir şey varsa sor aksi takdirde basit bir örneği farklı noktalar çekme lütfen
kısa cevapla lütfen. yaratılışa şahit olmak diyorsun. nüfus kağıdında doğum tarihi yazan yaratılıştan mı bahsediyorsun yoksa başka bir yaratılış mı var. varsa nasıl başlıyor

...

adams77

Kanalizasyoncu
kısa cevapla lütfen. yaratılışa şahit olmak diyorsun. nüfus kağıdında doğum tarihi yazan yaratılıştan mı bahsediyorsun yoksa başka bir yaratılış mı var. varsa nasıl başlıyor

...

Yaratılış bir tanedir ve acele etme vakit ile sana hepsi izah edilecektir şuan bazı şeyleri konuşmak için çok erken

tercihlerin ve kararların ile varsın işte bu tercih ve kararlarına şahitsin şahit oluyorsun.

müttaki

Profesör
Yaratılış bir tanedir ve acele etme vakit ile sana hepsi izah edilecektir şuan bazı şeyleri konuşmak için çok erken

tercihlerin ve kararların ile varsın işte bu tercih ve kararlarına şahitsin şahit oluyorsun.
yahu adams hangisi diyorum. bir tanemi iki tanemi üç mü beşmi dye sormuyorum hangisi diyorum niye zorlaştırıyorsun ki

...

adams77

Kanalizasyoncu
yahu adams hangisi diyorum. bir tanemi iki tanemi üç mü beşmi dye sormuyorum hangisi diyorum niye zorlaştırıyorsun ki

...

Yine yazdıklarına muhalefet ediyorsun? kardeşim ben bir tane var diyorum sen çıkıyorsun sayıları benim önüme koyup tercih yapmamı istiyorsun? zorlaştıran sensin yine temize çıkma algın çalışıyor.

Güzel kardeşim ahiret süreci işliyor ve ben sana ne yazıyorsam onu anlamaya çalış eğer senin algına göre farklı ile susu ver yada bir tane olamaz işte şöyle böyle diyerek kaç tane olduğunu göstermelisin bu tavırları bırak lütfen cebinemi koyacağım istediğini onumu istiyorsun neden istediğini duymayınca kızıyorsun ki?

bir tane yaratılış var daha kendini tanımıyor isen benim seni tanıtmamı bekleme