İşte dünyanın en küçük pili | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

İşte dünyanın en küçük pili

-Muhammed-

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
18 Kas 2010
Mesajlar
1,740
Puanları
63İşte dünyanın en küçük pili
MERVE TUNÇEL- ZAMAN ONLINE - 11.12.2010
Amerikan laboratuvarlarında çalışan bilim adamları dünyanın en küçük bataryasını yapmayı başardılar. Peki bir pil ne kadar küçülebilir?


Git gide küçülen elektrikli aletlere piller de uyum sağlamak zorunda. İşte bu yüzden Kaliforniya'daki Sandia Milli Laboratuvarları'nda görevli araştırmacılar uzun soluklu bir çalışmaya imza attı.

Araştırmacı Jianyu Huang'ın yönettiği bir grup bilim adamı anotu saç telinin 7 binde bir kalınlığında tek bir nanotel olan lityum temelli batarya yaptı.
ANI'nin haberine göre transmisyon elektron mikroskobu (TEM) yardımıyla yapılan bu pil, laboratuvarın Entegre Nanoteknolojiler Merkezi'nde oluşturuldu.

Araştırmanın önderi Huang, bu deneyin kendilerine pili atomik ölçek çözünürlüğünde ve gerçek zamanlı olarak doldurup boşaltma imkanı verdiğini, bunun da ana mekanizmayı daha iyi anlamalarını sağladığını söyledi.

Lityum iyon pillerin (LIB) kendilerine ilham kaynağı olduğunu söyleyen Huang, buna rağmen bu pilerin enerjisinin ve güç yoğunluğunu düşük olduğunu kaydetti.

Yapılan minik batarya, 100 nanometre çapında ve 10 mikrometre yüksekliğinde kalay oksitten tek bir nanotel anottan(artı uç) oluşuyor. Ayrıca 3 milimetre yüksekliğinde lityum kobalt oksitten katot (eksi uç) ve iyonik sıvı elektrolit içeriyor.

Yüksek enerjili bu pil ile yeni nesil fişli telefon, laptop ve elektrikli aletlerde büyük ilerleme sağlanması hedefleniyor.

Bu yeni çalışma Bilim dergisi'nde yayınlandı.
 
Üst