İstanbul’da gençlik kongresi!

eylül

Veled-i kalbî
Katılım
15 Ara 2006
Mesajlar
5,223
Tepkime puanı
1,026
Puanları
0
Konum
mavera...
İstanbul’da gençlik kongresi!

17995.jpg

İstanbul’da yapılacak Dünya Gençlik Kongresi’ne katılmak isteyenlere müjde!

Türkiye’de ilk defa yapılacak olan Dünya Gençlik Kongresi’ne katılmak isteyenlerden başvurular alınmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın evsahipliğinde, E-Gençlik Derneği ve Uluslararası Barış Çocuğu Örgütü (Peace ChildInternational) tarafından ortaklaşa düzenlenen 5. Dünya Gençlik Kongresi Türkiye 2010’a katılmak isteyenler www.turkiye2010.org web adresi üzerinden başvuru yapabilir.

Kongrenin amacı, dünyanın karşılaştığı sorunların çözümünde gençlerin en etkin şekilde, nasıl rol alabileceklerini tartışmak ve bu yönde sürdürülebilir gençlik politikaları oluşturmak. Bunun yanında gençler arasında tecrübe paylaşımı sağlayarak, Birleşmiş Milletler’in ‘Binyıl Kalkınma Hedefleri'ne ulaşmak için gençlerin katkısını ortaya koymak ve sürdürülebilir kalkınmanın önemini vurgulamak.

Türkiye beş aday ülke arasından sıyrıldı

Türkiye’nin tanıtımı için oldukça önemli olan bu kongre Birleşmiş Milletler genel sekreteri Ban Ki Moon, uluslararası siyasetçiler, akademisyenler, gazeteciler, sanatçılar ve 1000 kadar genç aktivistin katılımıyla gerçekleştirilecek. Dünyanın en saygın, en geniş katılımlı ve en önemli gençlik toplantısı olan “Dünya Gençlik Kongresi” serileri, Birleşmiş Milletler’in desteğiyle, Uluslararası Barış Çocuğu Örgütü’nün organizatörlüğünde iki yılda bir farklı ülkelerde gerçekleştiriliyor. Kongre daha önce, ABD'ninHawaii eyaletinde, Fas'ta, İskoçya'da, ve Kanada’da düzenlenmişti. Beşinci Dünya Gençlik Kongresi’nin 2010 yılında Türkiye'de gerçekleştirilmesi için E‐Gençlik Derneği büyük çaba göstermiş ve Avusturya’da yapılan ülke seçimlerinde, toplam beş aday ülke arasından Türkiye’nin sıyrılarak, kongreye ev sahipliği yapma hakkı elde etmesini sağlamıştı. Bunun ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Uluslararası Barış Çocuğu Örgütü arasında “5. Dünya Gençlik Kongresi Türkiye 2010 Amaç Deklarasyonu” imzalanmıştı. Deklarasyon kapsamında “5. Dünya Gençlik Kongresi”, 2010 yılında, 31 Temmuz‐13 Ağustos tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Zeynep Demir haber verdi
 
Üst