İstanbul'a Üç Katlı Tüp Geçitin Animasyonu

Dua Nur

Kıdemli Üye
[video=youtube_share;Zf1tHU4y2Ac]http://youtu.be/Zf1tHU4y2Ac?t=9s[/video]

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Maşallah maşallah çok güzel :D

elbiss

Ordinaryus
Maşallah güzel bir PROJE.....KUTLARIM...

Projede kendim GÜVENLİK KİT leri anlamında bir kaç yazı paylaşmak istedim....Bunu çizimle sunmak istedim..

Mağlum İSTANBUL DEPRREM bölgesi kaldı ki hertürlü olasılık düşünülmesi gerekir diye düşünüyorum....

SİSTEMİNİZİ tasarlarken o künkün (ben ismi öyle söylüyorum ona benziyor) esneklik oynama yapısı olduğu açıkça gözüküyor ki et kalınlıkları ve içlerindeki esnek materyaller sistemi güvenli kılıyor...Depreme dayanıklılık etkisi belli ediyor kendini ama zaman ve yılların yıpranma payları ne kadar hesap edildi bilemiyorum..zamanla ufak hava kabarcıklarının oluşturduğu boşlukların aşağıya düşüp sistem üzerine etkende oluşturabilir...

Normal kanalizasyon KÜNK leri epey yıllar dayanıklılığını gösterebiliyor bunu KÜNK ler değiştirilince yenisi koyulunca belli ediyor kendini fakat KÜNK içinden su geçmeyecek İNSAN geçecek diye düşünürsek hava kabarcıkları (sistemin denizle entegre olan üst tabanından bahsediyorum) sistemi etkenizasyon(deforme) yapabilir... olasılıklarda bunlarda bence vardır herneyse nede olsa ben yazıp geçiyorum aşağıdakilere isterseniz göz atarsınız...

q4d1JQ.jpg

yinede yukarıdaki kendi el kalemimden çizdiklerimi anlatmam gerekirse...

Ben künkün(yani yolların) üstüne GÜVENLİK aksı YADA kiti koymayı uygun gördüm....bu AKS sayesinde yukarıdan gelebilecek olası tehlikeyi önlemeyi arzuladım...bu KİT aşağısı için DEV YATIRIM adına oldukça önemli diye düşünüyorum...Bu KİT bir SET ÖNLEYİCİ gibi...Aşağıdakini ezmeyecek yapıda ve ağırlıkta olduğu gibi yukarıdan gelebilecek etkiyide öneleyecek düzeyde olabilir diye düşünüyorum....

Bununla birlikte yolların tünel girişinin olduğu yere ve birde tünel girişinin çıkışa yakın olan yerine GÜVENLİK KAPI ları koymayı uygun gördüm bu kapılar sıradan bir kapı değil kapandığı anda içerideki ateş i ve suyu engelleyebilecek düzeyde diye düşünüyorum....

Bu kapıların ÖNLEM SÜBAP ı olması önemli olabilir diye düşünüyorum neden ?...

Çünkü hiç olmamasından daha iyidir en azından bir MEKANİZMA var denilebilinir...EKSTRA bir maliyet ama DEV PROJELER de bence MALİYET geri planda kalır bilmem ben Böyle düşünüyorum..

Gecenin bu saatinde bu KİT ler PROJENİZİ görür görmez gözlerimin önünde gözüktü Projenin ihtiyacı olabilir diye paylaşmak istedim....

Böyle.