İsra suresinde bahsedilen Hz.Musa mı Hz.Muhammed mi?

Kaptan

Mecra Yazarı
Cibril'i orada görmüştür... Eğer bunlar "mirac"a delil olsaydı, mirac'ın delili için "haber-i vahid" ifadesi kullanılmazdı...

Bunlar bir çok yazılı ve mülakat sınavlarında da bizlere soruldu...

İlgili ayetlerin miracla alakası yoktur...

Elmali Hamdi senin gibi dusunmuyor:

Necm 13- Nitekim bunun açıkca te'kid edilmesi için de şöyle buyuruluyor: Andolsun O, onu bir kez daha görmüştü. Yani O, müthiş kuvvet ve akıl sahibi ve kendisine Kur'ân'ı öğreten Cebrail'i, hakiki sureti ve bütün kuvvetleriyle bir de Mirac'dan inerken gördü. Burada Cebrail'in, makam itibarıyla Resulullah'dan geride olduğuna işaret vardır. Müfessirlerin çoğuna göre, kelimesi mastar bina-i merre olduğundan dolayı mânâsında zarf olarak mansuptur. Buna göre âyetin mânâsı, "Onu diğer bir defasında da bir inişte gördü." şeklinde olur.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Hz. Peygamber (s.a.s) ertesi günü Mirac olayını anlattı. Olayı duyan müşrikler yoğun bir kampanya başlatarak Hz. Peygamber (s.a.s)'i suçlamaya, alaya almaya başladılar. Bu kampanya bazı müslümanları da etkileyerek şüpheye düşürdü. Olayın gerçek olup olmadığını araştırmak isteyenler Beytü'l-Makdis'e ve Mekke'ye gelmekte olan bir kervana ilişkin sorular sorarak Hz. Peygamber (s.a.s)'i sınadılar. Hz. Peygamber (s.a.s)'in verdiği bilgilerin doğruluğu müslümanları şüpheden kurtardıysa da müşriklerin inatlarını kırmaya yetmedi. Mirac olayı inatlarını ve düşmanlıklarını artırarak onlar için bir fitne nedeni oldu. Bu olay karşısındaki tutumu nedeniyle Hz. Ebu Bekr, Hz. Peygamber (s.a.s)'ce "Sıddîk" lakabıyla onurlandırıldı. Hz. Ebu Bekir olayı kendisine anlatarak hala inanmaya devam edip etmeyeceğini soran müşriklere "O söylüyorsa şüphesiz doğrudur" cevabını vermişti.

Ahad hadislere dayansa da Mirac olayının gerçekliğinde tüm müslümanlar birleşmişlerdir. Ancak olayın gerçekleşme biçimi İslam bilginleri arasında görüş ayrılıklarına neden olmuştur. Buna göre İbn Abbas'ın da içinde bulunduğu bazı bilginlere göre Mirac olayı uykuda gerçekleşmiştir. Bilginlerin büyük çoğunluğuna göre ise uyku durumunda ve rüyada değil, uyanık iken gerçekleşmiştir. Fakat bu görüşü savunanlar da Mirac'ın yalnız ruhla mı, yoksa hem ruh, hem de bedenle mi olduğu konusunda ikiye ayrılmışlardır. Sonraki Kelamcıların büyük çoğunluğuna göre mirac olayı uyanıkken hem ruh, hem de bedenle gerçekleşmiştir. İçlerinde Hz. Aişe'nin de bulunduğu bazı bilginlerle mutasavvıfların büyük çoğunluğuna göre ise uyanık durumda iken ama yalnız ruhla gerçekleşmiştir.

Ahmet ÖZALP

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
"Resulullah’ın (asm) Miracı (İsra), uyanık halinde ve bedeni ile olmuştur. Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya kadar olan kısmı kitapla sabittir. Delili kesindir.

Semaya kadar Miraç, meşhurdur. Semadan arşa ve diğer yerlere gitmesi ise, haber-i ehad ile sabittir."

Taftazani, Şerhu'l Akait/174

NOT

Bu kadar yeterli olsun... Tartışmak istemiyorum... Kaptan selamlar... :):)

müttaki

Profesör
Akıl tefekkür ederken merkeze bir algı seçer. Sonra tüm anlayışlarını merkezi algıyla uyumlu hale getirmeye çalışır. Eğer merkez algı doğru bir algı değilse tüm anlayışlarda çarpık çürük oluşmuş demektir.

Kitap ehli diye bir kavram var kitabımızda. Neden kitap ehli eleştiriliyor. Çünkü merkeze koydukları algı ile kitabı kendi kitaplarına uyduruyorlar.

Vahdeti vücuda saldırmalarının sebebi de bu algılarından kaynaklanıyor.
Bakın hep aynı yerden girerler mevzuda. Bilinmekliğe Murad ettim hadisinden girerler nefsini bilen rabbini bilir hadisine yol alıp sen olmasaydım felekleri halk etmezdim hadisine bağlarlar, şimdide mirac isra olayına bağladılar. Desek ki Allah'ın ağaçtan konuştuğuna inanıyorsunda ağaca yakıştırdığını insana niye yakıştıramıyorsun. Bu sefer ona da bir kılıf bulacaklardır.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Sana tek bir cümle yazacağım ve olduğun yerde çürüyüp kalacaksın. Umarım bundan sonra da bu işlerden vaz geçer, kadim âlimlerin tefsirlerine karşı bugünün bozuk din algısıyla redde gitmezsin.. Bilhassa HADİS inkârı ''yarı aptal tam bir deli'' işidir.

Çürütmeye başlıyorum: HZ. MUSA DÖNEMİNDE ÇEVRESİ MÜBAREK KILINMIŞ NE BİR KUDÜS ŞEHRİ NE DE MESCİDİ AKSA VARDIR.

Kronoloji öğrenmeni tavsiye ederim! Musa aleyhisselam Ben-i İsrail kavmini millet olarak tarih sahnesine çıkartan ilk peygamberdir. Ondan önce İsrailoğulları Mısır'da çoğalmış köle bir kavimdir. Mısır'a gelişleri ise Yûsuf aleyhisselamın maliye bakanlığı döneminde olmuştur. Yakub aleyhisselam ve çocuklarını hatırla. Yûsuf aleyhisselamın himayesiyle Mısır'a yerleşen bu ailenin orada çoğalan soyudur Ben-i İsrail.. Asırlar içinde zibil gibi çoğalınca köleleştirilmişler işte.. Musa aleyhisselamla Kızıl Deniz'i geçip çölde 40 yıl dolaşıyorlar. Daha sonra Yüşa aleyhisselam komutasında Kenânilerin yurdu olan bir şehri fethedip oraya yerleşiyorlar. Bu şehir böylece muvahhid bir kavmin eline geçmekle kurulacak olan ilk İslam devletinin başkenti olacaktır. İlk melik peygamber olan Davut aleyhisselam dünyaya geliyor. Onun oğlu Süleyman aleyhisselam doğuyor, büyüyor ve TA ONUN DÖNEMİNDE Mescid-i Aksa inşaa ediliyor. Bu mescid ve çevresinin mübarek kılınması da bu döneme denk düşer. Hz. Musa nerede Hz. Süleyman ve mescidin inşaası nerede! Arada kaç nesil var sen bilir misin?

cemaliii

Kıdemli Üye
konu güzelmiş.tartışmada güzel gidiyor.teşekkürler putkıran.gazan mübarek olsun:)

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Akıl tefekkür ederken merkeze bir algı seçer. Sonra tüm anlayışlarını merkezi algıyla uyumlu hale getirmeye çalışır. Eğer merkez algı doğru bir algı değilse tüm anlayışlarda çarpık çürük oluşmuş demektir.

Kitap ehli diye bir kavram var kitabımızda. Neden kitap ehli eleştiriliyor. Çünkü merkeze koydukları algı ile kitabı kendi kitaplarına uyduruyorlar.

Vahdeti vücuda saldırmalarının sebebi de bu algılarından kaynaklanıyor.
Bakın hep aynı yerden girerler mevzuda. Bilinmekliğe Murad ettim hadisinden girerler nefsini bilen rabbini bilir hadisine yol alıp sen olmasaydım felekleri halk etmezdim hadisine bağlarlar, şimdide mirac isra olayına bağladılar. Desek ki Allah'ın ağaçtan konuştuğuna inanıyorsunda ağaca yakıştırdığını insana niye yakıştıramıyorsun. Bu sefer ona da bir kılıf bulacaklardır.

Sen buraya geçtiklerini okudun mu, okuduysan bir şey anladın mı..? :) :) :)

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kitap ehli kendilerine vahyedileni tahrif etmiş ise,

Vahdet-i vücut anlayışı da Allah'ın Kur'an'da kendini tanımlamasını tahrif etmiştir... Perişan etmiştir...

Ne olacak şimdi...

Ehl-i kitabın haline sen düşmüş oldun zaten... :) :) :)

bi husben

Kıdemli Üye
bu iddayı 9-10 yıl önce iktibas forumda kafkasyalı birzat vardı aynen yürüyen peygamberin hz muhammed değil hz musa olduğunu idaa ediyordu nedenide 1. ayetten sonra hz musadan bahsedilmiş olması.Sonra bu arkadaşımız şekilsen namazyoktur diye idaa etmeye başladı kabaey put demeye başladı abuk sabuk şeylerin peşinden koştu ve küfre düştü .

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
İnsanlar bunamış! Şu güzelim ayetlerden ne hikmetler fışkırıyor. Resmen okudukça infilâk edip etrafa inci mercanlar dağılıyor. Her biri Güneş gibi ortalığı aydınlatıyor da insan tutmuş neyi tartışıyor.. Hâle şu hâle bak: Neymiş efendim? Gece yürüyen kişi Musa mı Muhammed mi?

Kurban olduğum rabbimmmm, sen aklımıza mukaât ol ya RAbbbbb..

Edit: Arkadaşlar lütfen 1400 senedir kimsenin farketmediği bir noktayı bulma niyetiyle okumayın şu Kur'an'ı Kerîm'i. Okuduğunuz kitap Allah kelâmıdır, kelime bulmacası değil..

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Miraç mucizesinden bahsediyorsunuz haberi ahad diyorsunuz....öyle bir olay olmuş olsaydı Kuranı Kerimde açık açık geçerdi ve mütevatir hadis olurdu.

Ben bahsetmiyorum, alimlerimizin görüşünü söyledim... Açıklamanız için teşekkür ediyorum... Sağolasınız...

adams77

Kanalizasyoncu
سُبْحَانَ الَّـذ۪ٓي اَسْرٰى بِعَبْدِه۪ لَيْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ اِلَى الْمَسْجِدِ الْاَقْصَا الَّذ۪ي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ اٰيَاتِنَاۜ اِنَّهُ هُوَ السَّم۪يعُ

Subhâne-lleżî esrâ bi’abdihi leylen mine-lmescidi-lharâmi ilâ-lmescidi-l-aksâ-lleżî bâraknâ havlehu linuriyehu min âyâtinâ(c) innehu huve-ssemî’u-lbasîr(u)

Bir kısım ayetlerimizi kendisine göstermek için, kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan, çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa'ya götüren O (Allah) yücedir. Gerçekten O, işitendir, görendir.

lütfen Allah 'ın ayeti gayet açık Allah 'ın açıklamadığı bir şeyi açıklama cesaretinde bulunmak nasıl bir iş bilmem :)

Neden , niçin, niye, nasıl gibi soruları sorun bu ayetin benim hayatımda nasıl bir etkisi yada önemi varki tebliğ ediliyor gibi düşünceler ile bakın.

Bu ayetin çok geniş bir yelpazesi var İnsan şıp diye yaratılmış bir varlık değil düşünün biraz lütfen

bi husben

Kıdemli Üye
Miraç mucizesinden bahsediyorsunuz haberi ahad diyorsunuz....öyle bir olay olmuş olsaydı Kuranı Kerimde açık açık geçerdi ve mütevatir hadis olurdu.

evlere şenlik insanlarsınız yav size göre Allah katında ne kadar gizli bilgi varsa kuranı kerimin içinde yazılı olması lazım size göre levhi mahfuzun içindeki bligilerde kuranda var inkar damarlarınızdaki kana karışmış.görmeden inanmayız mantığı muminlerin değil kafirlerin hasletindendir
Ayrıca kuranda yazılı mucizelerede inanmıyorsunuzki yazılı olsa ne olur .Hz musa denızı yardı yok hz isa ölüleri canlandırdı hayır gökten sofra indi kabul etmeyiz

efonaltı

Kısıtlı Erişim
O zaman şu fikir veya tarihi kayıt yanlış oluyor....Peygamber mescidi aksaya kuduse namaz kılarken içi cız ediyormuş.Allah cc bu dramı görüp kıblesini değiştrip mescidi haram yapmış.........diye anlatılan hikaye.

çunku mescidi aksa neresi?bilinmiyorsa bu hikayede yalan oluyor.

müttaki

Profesör
Kitap ehli kendilerine vahyedileni tahrif etmiş ise,

Vahdet-i vücut anlayışı da Allah'ın Kur'an'da kendini tanımlamasını tahrif etmiştir... Perişan etmiştir...

Ne olacak şimdi...

Ehl-i kitabın haline sen düşmüş oldun zaten... :) :) :)

Tahrif edilen yazılar değil merkeze konan algı. Bu İslam'da tevhid algısıdır. sen tevhidi algısını
Değiştirirsen kitabına uydurmuş olursun. Vahdeti vücud= tevhid bunu başka yerlere çekmeyin.

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
.
çunku mescidi aksa neresi?bilinmiyorsa bu hikayede yalan oluyor.

Mescidi Aksa neresi bilinmiyor hatta "aksa" kelimesinin anlamı da bilinmiyor kanaatindeyim.

Aksa uzak diye tercüme ediliyor ama mesafe olarak uzaklık "بَعِيد" (beid)kelimesidir.
zıddı ise "قرب" (karib) kelimesidir.

Yasin 20:

وَجَاء مِنْ أَقْصَى الْمَدِينَةِ رَجُلٌ يَسْعَى قَالَ يَا قَوْمِ اتَّبِعُوا الْمُرْسَلِينَ
Ve câe min aksal medîneti raculun yes’â kâle yâ kavmittebiûl murselîn(murselîne).​
Bayraktar Bayraklı:Şehrin en kültürlü adamlarından biri koşarak gelip şöyle dedi: “Ey topluluk, bu peygamberlere uyunuz!”

Ali Bulaç: Şehrin en uzak yerinden bir adam koşarak geldi: "Ey kavmim, elçilere uyun" dedi.

Aksa kelimesi "en kültürlü" olarak bile çevrilebilen bir kelimedir.Çünkü yatay mesafenin uzunluğunu ifade edilmez.
Düşey uzaklık veya merkezden uzaklık ifade edilirken kullanılan bir kelime gibi geliyor bana...

Aksa kelimesi gibi yanlış kullanılan bir kelime de "adna " kelimesidir.

RUM 3:
فِي أَدْنَى الْأَرْضِ وَهُم مِّن بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَيَغْلِبُونَ​
ednel ardı ve hum min ba’di galebihim se yaglibûn(yaglibûne).

Fizilal-il Kuran: En yakın bir yerde. Onlar bu yenilgilerinden sonra yeneceklerdir.
Gültekin Onan: Yakın bir yerde. Ama onlar, yenilgilerinden sonra yeneceklerdir.

Halbuki "adna" kelimesi düşey yakınlık yani alçak anlamındadır

Bizans İmparatorluğu ile Persler arasındaki savaşın gerçekleştiği söz konusu yer, Suriye, Filistin ve şimdiki Ürdün topraklarının kesiştiği bölgede yer alan Lut Gölü havzasıdır. Lut Gölü çevresi ise deniz seviyesinden 399 metre aşağıdaki, yeryüzünün “en alçak” bölgesidir.

Yakın-"بَعِيد"<-------------------->"قرب" -Uzak
Yüksek-"أَدْنَى"<-----------------------> "أَقْصَى"-Alçak

Bu bilgilere dayanarak paylaştığım yazıda Hz.Musa nın gece yürüyüşüyle gittiği Allah Teala ile konuşup mucizeleri aldığı bölgeyi "mescid-i aksa" olarak görmesi bana mantıklı geliyor.

adams77

Kanalizasyoncu
İsrailoğulları kim?

Gece derken anlatılmak istenen nedir?

Musa 'ya kitabı verdik denilmesine rağmen çeviriler neden Tevrat olarak parantez açıyorlar.

Mescid nedir ?

Mescid-i Haram 'dan Mescid-i Aksa 'ya gitmekteki amaç nedir?

Kitap Kul 'u derken neden bir isim bulma gereği duyuluyor.

hadi bakalım yüzeysel konuşmak kolay biraz deruni görelim.