İslam 'Keşif Atlası' oluşturuluyor

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
45

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT), bilim alanında dünyaca ünlü kuruluşlarla çalışarak büyük bir projeye imza atıyor. British Council ve Qatar Foundation gibi kurumlarla birlikte çalışan İKT, İslam dünyasının "Keşif Atlası'nı" oluşturuyor.

Üç yıl sürmesi düşünülen projeyle 50 farklı ülkede yapılacak araştırmalarla İslam Dünyası'nın tıp, astronomi ve matematik gibi alanlarda dünya mirasına bıraktıkları keşiflerin bir haritası çıkarılacak. Devamlılığı sağlandığı taktirde projeyle, İslam dünyasında keşfin yeniden doğuşuna şahit olunabileceği belirtiliyor.
İslam Dünyası'ndan bilim adamları asırlar boyunca tıp, astronomi ve matematik gibi konularda dünyaya önderlik etmişlerdi. Ancak günümüzde birçok İslam ülkesi, bilim ve teknoloji tabanlı keşifler konusunda dünya ortalamasının çok altlarında kalmış durumda. Bu yüzden İslam Konferansı Teşkilatı, üye ülkelerin hükümetlerinin, iş adamlarının ve hayırseverlerinin tam desteği ile bilim ve teknoloji alanında büyük bir yatırıma hazırlanıyor.
İslam dünyasında keşfin dönüm noktası olacak bir çalışma üretmek adına İKT'de oldukça hareketli günler yaşanıyor. İKT ve bilim dünyasının en köklü kurumlarından Royal Society ile birlikte SESRIC, IDB, COMSTECH, British Council, Qatar Foundation ve International Development Research Council of Canada gibi kuruluşları ve dünyaca ünlü Nature dergisi daha önce görülmemiş bir işbirliği içine girdi.
Üç yıl süre ile devam edecek projede İKT tarihinde bir ilk olarak aralarında Türkiye, İran, Mısır, Pakistan, Malezya, Ürdün ve Katar'ın da bulunduğu 50 ülkedeki değişen keşif görünümü değerlendirilerek haritalandırılması planlanıyor. İKT ve ortaklarının çalışmaları sonucu bilim, keşif, inanç, kültür ve siyaset arasındaki hassas etkileşim ana çizgilerle belirlenecek.
2008 yılında İstanbul'da yapılan projenin başlangıcı toplantısının ardından ikinci defa İstanbul'da Genel Sekreter Ekmeleddin İhsanoğlu'nun başkanlığında bugün başlayan toplantı, bilim dünyasının en köklü kurumlarından biri olarak bilinen Royal Society'nin katılımıyla büyük önem kazanıyor. Toplantıda bir de konuşma yapan Genel Sekreter Ekmeleddin İhsanoğlu daha önce bilim alanında öncü olan İslam dünyasının asırlar sonra bilim dünyasına yeni katkılarının yolda olduğunu ve böylesi projeler ile bilim adamlarının teşvik edileceğini belirtti. Genel Sekreterliğe seçilmesinin ardından Mekke'de 2005 yılında yapılan zirve ile hemen devreye aldığı 10 yıllık eylem planının en önemli ve somut projelerinden biri olan Keşif Atlası projesinin sonuçlarının alınmaya başladığını ifade eden Genel Sekreter, Malezya ülke raporunun da önümüzdeki günlerde sunulacağı müjdesini verdi.
İslam Dünyası Bilim ve Keşif Atlası Toplantısı, İstanbul Dedeman otelde yarın akşama kadar devam edecek.
(CİHAN)
 
Üst