"İslam Almanya'ya ait "

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Katılım
2 Eyl 2009
Mesajlar
4,456
Tepkime puanı
742
Puanları
0
"İslam Almanya'ya ait mi" tartışmasıAlmanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un konuşması geniş yankı buldu

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un, “İslam’ın da Almanya’ya ait olduğunu“ söylemesi geniş yankı buldu. Almanya'daki Müslümanlar, Wulff’un konuşmasını övgüyle karşılarken muhafazakar kesimden ise eleştiri geldi.

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un iki Almanya’nın birleşmesinin 20’nci yıldönümünde Bremen’de yaptığı konuşmada, “İslam’ın da Almanya’ya ait olduğunu“ söylemesi ülkede geniş yankı buldu.
Konuşmasında ülkede yaşayan göçmenlere Almanya’ya uyum sağlamaları için çağrıda da bulunan Wulff’a Almanya Müslümanları Merkez Konseyi’nden destek geldi.
"Açık, net ve önemli bir mesaj"
Wulff’un konuşmasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Almanya Müslümanları Merkez Konseyi Başkanı Aiman Mazyek, Alman basınına verdiği demeçte, “Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları, Almanya’da yaşayan bütün Müslümanlar için açık, net ve önemli bir mesajdır“ diye konuştu.
Almanya Müslümanları Merkez Konseyi Aiman Mazyek
“Wulff’un konuşması Müslümanların ikinci sınıf olmadığının bir işaretidir“ diyen Mazyek, Cumhurbaşkanı’nın farklı yaşam tarzları ve çeşitliliğin istendiğine açıklık getirdiğini kaydetti. Mazyek, Wulff’un “Biz bir halkız“ çağrısının tüm vatandaşlar için geçerli olduğunu da sözlerine ekledi.
Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nin eski Uyum Bakanı Armin Laschet de Wulff’un sözlerini övgüyle karşıladı. Hrıstiyan Demokrat politikacı, Wulff’un konuşmasını, “ailelerinin kökeninden bağımsız olarak herkes için cumhuriyetin ilerlemesi yönünde bir dönüm noktası“ olarak değerlendirdi. Rheinische Post gazetesine konuşan Laschet, “Yeni bir Alman birliğine ihtiyacımız var“ dedi.
Hrıstiyan Demokrat politikacı Armin Laschet
Muhafazakarlardan eleştiri
Ancak muhafazakar kesim, Wulff’un yaptığı tarihi konuşmaya mesafeli yaklaşıyor. Hrıstiyan Sosyal Birlik partisinden Norbert Geis gibi muhafazakar politikacılar, İslam’ın Yahudilik ve Hrıstiyanlık gibi Almanya’ya ait olduğu yönündeki saptamasına karşı çıktı. Almanya’nın 2 bin yıllık geçmişine Yahudilik ve Hrıstiyanlığın damga vurduğunu savunan Geis, Almanya’da sadece 4 milyon Müslüman yaşadığını söyledi.
Bazı din adamları da Wulff’un açıklamalarını eleştirdi. Wulff’un Müslümanlara el uzatmasını olumlu karşıladığını dile getiren Katolik Yardımcı Piskopos Hans – Jochen Jaschke, ancak Almanya’nın Hrıstiyan kültür ve geleneklerinin izlerini taşıdığını ifade etti. Bundan feragat etmeyeceklerini kaydeden Jaschke, Müslümanların bu ülkedeki çoğunluk kültürüne saygı duyması gerektiğini savundu.
Almanya Başbakanı Angela Merkel
Merkel’den Müslümanlara çağrı

Wulff’un konuşmasına destek veren Almanya Başbakanı Angela Merkel ise ülkede yaşayan Müslümanlara çağrıda bulundu. Müslümanları Alman değerleri ve anayasasına uyum sağlamaya çağıran Merkel, "Anayasanın temel değerleri sözkonusu olduğunda hoşgörü söz konusu değildir" dedi.
Wulff’un "İslam da Almanya’nın bir parçasıdır" açıklamasını "gerçekçi bir ifade" olarak değerlendiren Merkel, bununla birlikte "Nasıl bir İslam" sorusuna hala yanıt arandığına dikkat çekti. Siyasetin dine karşı büyük saygısı olduğunu belirten Merkel, ancak Almanya’da yaşanan İslam’ın anayasaya uygun olmasına büyük önem verildiğini kaydetti. Bunun üzerine konuşmak gerektiğini dile getiren Almanya Başbakanı, "Aksi halde korkular büyüyebilir ve bizim isteklerimizin dışına çıkabilir" dedi.
© Deutsche Welle Türkçe
Almanya'da yaşayan müslüman olarak ,Alman Cumhurbaşkanının söylediği bu söz beni çok mutlu etti .Senelerdir Almanya'da " yabancı" ,Türkiye'de " alamancı" olmaktan iki kültür arasında sıkışıp kaldı gurbetci türkler .Buna kesin çözüm bulmak lazım artık .
Ama bazı kesimlerden çok farklı yansıtılmaya çalışılıyor yaşanan sorunlar .Yahu ben politikaya mı atılsam ne ? :p
 

ıtri

Üye
Katılım
30 Ağu 2009
Mesajlar
1,235
Tepkime puanı
153
Puanları
0
Yaş
36
Konum
Ankara
Politika iyi olur.
İhvan forum olarak sizi canu gönülden destekleriz.
 
Üst