İskender Paşa Cemaatinden Mhp'ye açık Destek

İskenderPaşa Cemaatinin Siyasi Açıklamasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

• Yerinde Bir açıklamadır, Doğrudur.

Oy: 17 26.6%
  • Doğrudur Ama Yerinde Bir Açıklama Değildir

Oy: 4 6.3%
  • Yanlış Ve Yersiz Bir Açıklamadır

Oy: 43 67.2%

• Kullanılan toplam oy
    64

UBEYDUN

Ordinaryus
bir cemaat lideri siyasi anlayışını açıktan ifade ettiğinde karşıt görüşler sebebi ile kendi nazarında tezyif veya tahkir edilebileceğiini düşünmelidir.kaldıki bir anlamda doğrusu ve yanlışı baktığınız yere göre değişen bir yapı hakkıında görüş bildirmeniz cemaatinizin düşüncelerinede ambargo koymak demektir.çünkü insanlar farklı bir tutum sergilediklerinde şeyhlerine karşı çıkmış olduklarını düşüneceklerdir.geçmiştede farklı meşreblerin bu şirk düzenlerinde farklı yerleri desteklediği görülmüşştür.kimileri oralarda adaylar çıkarmıştır.ben kendi adıma siyasete müslümanların ancak müslümanların genel menfatlerinin elde edilmesi ve musibetlerinde def edilmesi adına katılabileceklerini düşünüyorum.akp döneminde müslümanların önceki dönemlere göre rahat ettiğini bununa sürmesi gerektiğine inanıyorum.bugün bir mhp desteğinin müslümanlara ne kazandıracağını ise bilmiorum.hoca efendi herhalde biliyordur.ama şu varki kimse la yusel değildir.ve bunu cemaatlerde artık sindirmelidir.

ibrahimi

Has Uşak
Ubeydun abi Allah razı olsun.Güzel bir açıklama yapmışsın.Üstüne söylenecek söz yok.Saadet partisine destek verilse derdim ki en azından hani akp gibi ılımlı değiller destek ondandır ama mhpye verilen desteği aklım hafzalam almıyor.

Şimdi ben bu cemaate bağlı olsam ve mhpye oy vermezsen şeyhimin sözlerine muhalefet mi etmiş olacağım? Siyasetle dini konu bence bağdaştırılamaz birbirine...

forumdayim

Profesör
önümüzde bir secim var, ardindan yeni anayasa yapilacak, mhp nin bazi olaylardan baraj alti kalma ihtimali var... bu tesbitlerde sonra... mhp bir kac uskuruna sahip olamiyanlara harcatilmamali, onunda mutlaka yeni anayasada meclise girerek katki vermesi gerekir... sadecer bu anayasa akp nin eline birakilmamali, bunun iki türlü zarari va, birincisi, akp cogunlukta olursakimseyi umursamadan zihniyetine göre bir anayasa yapar, ikincisi, akp nin iktidardan uzaklastigi veya öbür partilerin güclendigi an yeniden bir anayasa tartismasi baslar... onun icin cemaatler burda bir balans ayari yapmalari zaruridir...
akp deresi cosmus gidiyor, cematler bentler olusturmalidirki cevreye zarai olmasin...

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
Ubeydun abi Allah razı olsun.Güzel bir açıklama yapmışsın.Üstüne söylenecek söz yok.Saadet partisine destek verilse derdim ki en azından hani akp gibi ılımlı değiller destek ondandır ama mhpye verilen desteği aklım hafzalam almıyor.

Şimdi ben bu cemaate bağlı olsam ve mhpye oy vermezsen şeyhimin sözlerine muhalefet mi etmiş olacağım? Siyasetle dini konu bence bağdaştırılamaz birbirine...

Bende katılıyorum bu düşünceye...
Sp dese hadi yanlış ama art niyetli olmayan bir seçim derim...
Ama MHP dediğin anda işin altında art niyet yattığı besbelli...
Birde utanmadan dinin karşısında olan kişilere yaltaklık yaptıktan sonra RASULULLAH'ın mübarek ismini ağzına alıyor???
Allah akıl fikir versin bu Nurettin Efendiye...

zekaikc

Profesör
Bu seçimin akp ile ergenekon arasında olacağı çok açıktır. Dileyen istediği taraftan olsun bakalım . Herkes nasıl olsa niyetinin karşılığını alacak.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Olayi önce montaj oldugunu düsünmüsdüm,hatta bölgemizdeki cemaat mensublarini aradim,siteniz hacklanmis ona göre diye uyardim,iskenderpasa sitesinede mail yazdim,düzeltin diye:)
Gercek olduguna hala inanamiyorum.

Türkiyede müslümanlarin siyasi mücadelesini baslatan bir cemaat
bu davranisiyla kendi kalesine gol atmisdir.

Üstelik tarikat.
Tarikat ehli akilli olur,isin ucunu düsünerek hareket eder,suurlu olur,feraset sahibi olur...

Esad Cosan hocaefendi dahil onun dönemine kadar siyasi kararlarin,atilan adimlarin ve yapilan yorumlarin isabetli oldugunu düsünüyorum fakat Nurettin Cosan hocanin bu tutumu beni düsündürüyor.
Düsündürmesinin sebebi kalb gözüyle ilgili.
kalb gözü acik olan bir insan yanilamaz diye birsey olamasada suurlu olur,isabetli kararlar alir diye inanirdim herzaman cünkü
kalb gözüyle bakabilmen icin nefis terbiyesinde belli makamlara gelmis olman lazim.

SUUR Nefis terbiyesinde ilerledikce gercek ilham kalbe geldikten sonraki sezgi ve duygudur ve Allah teaklanin ahkamini icra eder...

AKIL kalbi tüm kötülüklerden arindirdiktan sonra olusan nurani bir suurdur.,hak ile batil arasini ayuirdeden bu nurdur...

Bunlara erismenin yolu cihaddan önceki cihad olan nefsin terbiyesinden,tasavvuftan gecer.
Nefsin terbiyesi ve tasavvufun okulu tarikatlardir.

Kitablarda böyle yazar,böyle inaniriz...

yanlismi biliyorduk acaba?

--------------------------------------------------

Bu aciklamayi kendi siyasi cikarlarina alet etmek isteyenlere duyrulur:
Esad Cosanin erbakan ve parti hakkindaki sözlerinin güvenirligine ve dogruluguna zarar vermez cünkü Esad cosan terbiye ve egitimini M.Zahid kotku hazretlerinden almisdir, parti islerini yakindan takib ederdi,M.Zahid kotku hazretlerinin icazetli vekili olarak onun izledigi yolu takib ederdi,aciklamalarida bu yöndeydi,genellikle hatalara ve eksiklere direk hitab ederdi,zan ile konusmaz,delil sunardi,isbat ederdi...
Nurettin cosan böyle yapmadi.Aciklamanin hicbir mantikli yönü yok,sebebide yok,delilide yok,hicbirsey yok,aklim almiyor yani...sabretmek lazim.

Erbakan nasil hatasiz degilse,milli-görüscü nasil yanilabiliyorsa,akp,süleymanci,nurci nasil bazen hata edebiliyorsa demekki tarikat ehlide yanilabilirmis...oysa takva sahibi olmanin karar verme konusundada cok avantajlari olduguna inanirdim.

hayirlisi...ben bu cemaatin pesini birakmayacagim,bu aciklamanin sebebini israrla ögrenmeye calisacagim.Bu aciklamayi bu sekilde birakamazlar,en azindan ikinci bir aciklamayla delillerini sunarak sebebini aciklamalilar vesselam.

garip70

Ordinaryus
:eek:hmy:Aaaaaannnnaahh... Bu nedir ya şaka gibi. Ağzım açık kaldı.
Herkesin siyasi görüşü farklı olabilir ama kitabımız dinimiz peygamberimiz ortak. en azından ben öyle sanıyorum. Demek istediğim saygısızlık yapmadan da eleştiri yapılabilir sanıyorum.

garip70

Ordinaryus
Tarikat ehli insanlar da yanılabilir. En nihayetinde onlar da insan.
Peki şu fakir doğru mu söylüyor? Onun sözlerinin doğruluğu da tartışılabilir. Sonuçta o da insan evladı.

Sana göre en vahşi hayvan hangisi diye sorsalar: Aslan, kaplan diye başlarım.
Ama bir karıncaya sorsalar: Tavuk, kuş diye başlar.

Peki doğrusu hangisi?
Durduğun yere göre değişir.

uzlet

Üye
İnsanın din duygusu...
Tevhid inancı ancak hangi tevhid inancı ve onun razı olması yahut hangi otoriteleri razı etmek...
Anlamak ve neyi anlam-lan-dırmak.
Ve şöyle bir şey birilerinin aklında ama kuran da olmayan bir şey bir sentez.Kur'an'ın hiç bir milliyete ihtiyacı yoktur . görünen o ki birilerinin tırnak içinde milliyet koruyuculuğunda islamı kullanmak gibi bir arzu yahut niyetleri olabilir.Düşünmeli araştırmalı.Zira biz kalabalık böyle dedi bizde uyduk dediğimizde sizi uyarmış "ne kadar az düşünüyorsunuz demiştik" derlerse...Şu hayatta kim ne söylerse söylesin şunu anlıyorum her sesi kesip kur'an ve sünnete bakmalı sonra isteyen istediğini söylemekte özgür.Zaaten özgür Allah'ın sorgulandığı bir dünyada kulları sorgulamamak kulların Allah lık idiasından başka bir şey olamaz.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Zinacilari desteklemek bir müslümana yakismaz.Bence bu hocanin bundan haberi yok.Biri gidip duyurmali kendisine.herhalde olaylari takib etmiyor,isin icinde degil.Mhp yi hala eskisi gibi zanediyor,oysa bagimsiz ülkücüler bile destegini cektiler artik.Sözde Ülkücüler islamdan gittikce uzaklasiyorlarm,ergenekoncularla bir oldular,yeni anayasaya karsilar,bu hoca ne yaptiginin farkinda degil,kesinlikle habersiz.
Biri bir isin icinde degilse,oolaylari takib etmiyorsa istedigi kadar zikir ceksin,isterse ucsun,isabetli karar veremez,isin icinde olacaksin,takib edeceksin...

TakVa

Ordinaryus
Zinacilari desteklemek bir müslümana yakismaz.Bence bu hocanin bundan haberi yok.Biri gidip duyurmali kendisine.herhalde olaylari takib etmiyor,isin icinde degil.Mhp yi hala eskisi gibi zanediyor,oysa bagimsiz ülkücüler bile destegini cektiler artik.Sözde Ülkücüler islamdan gittikce uzaklasiyorlarm,ergenekoncularla bir oldular,yeni anayasaya karsilar,bu hoca ne yaptiginin farkinda degil,kesinlikle habersiz.
Biri bir isin icinde degilse,oolaylari takib etmiyorsa istedigi kadar zikir ceksin,isterse ucsun,isabetli karar veremez,isin icinde olacaksin,takib edeceksin...

:glm :good: Elinize sağlık

forumdayim

Profesör

bazi meseleler görüldügü gibi olmaya bilir, o on kisinin ayaginin kaymasi baska bir on kisinin meclise girmesine sebep olabilir...
anlamiyorsaniz bari dil uzatmayiniz...
sizler tarikat ile cemaati karistiriyor olabilirsiniz, ancak verdikleri karardan vaz gecmezler halkin gözünde cok yanlisda olsa... bu gün en kolay is akp yi destekleyin demektir... bu her kisinin isi, aslolan ileriyi görerek zora karar vermektir...
bu ifadelerim akp nin her yaptiginin yanlis oldugu manasi cikarilmamali, ancak anayasa tek akp ye birakilmamali... bu anayasada akp, chp, mhp ve bdp nin icinde olmasi sart eger ileriye dönük huzur isteniyorsa.... onun icin siyaset yaparken hakaret ederek kalp kirmiyalim...

fakiri

Kıdemli Üye
bazi meseleler görüldügü gibi olmaya bilir, o on kisinin ayaginin kaymasi baska bir on kisinin meclise girmesine sebep olabilir...
anlamiyorsaniz bari dil uzatmayiniz...
sizler tarikat ile cemaati karistiriyor olabilirsiniz, ancak verdikleri karardan vaz gecmezler halkin gözünde cok yanlisda olsa... bu gün en kolay is akp yi destekleyin demektir... bu her kisinin isi, aslolan ileriyi görerek zora karar vermektir...
bu ifadelerim akp nin her yaptiginin yanlis oldugu manasi cikarilmamali, ancak anayasa tek akp ye birakilmamali... bu anayasada akp, chp, mhp ve bdp nin icinde olmasi sart eger ileriye dönük huzur isteniyorsa.... onun icin siyaset yaparken hakaret ederek kalp kirmiyalim...

Tipik bir Suya-sabuna dokunmayan ve herkese şerbet verme görüş ve anlayışı !.. Bu anlayış bize eskiden beri böyle davranan ve hareket eden bir cemaati hatırlatıyor ama...İsteriz ki, mesajın sahibi kendi yazsın onları !

Aseli

Yeni
Ne diyelim Mevla Görelim Neyler ...Neylerse Güzel eyler..

fakiri

Kıdemli Üye
Ne diyelim Mevla Görelim Neyler ...Neylerse Güzel eyler..

Hazret-i Allah'ımızın (C.C.) her yaptığı şey güzeldir, iyidir ve insanların hayrınadır. Bu kesin bir hakikattir. Ancak, kul olarak bizlere şer-i şerife göre hareket etme ruhsatı verilmiştir. Bizler, en hayırlı ve müslüman kişileri seçme durumundayız. Ondan sonra karşımıza çıkacak olan tabloya da asla ititraz etmemeli ve eleştirmemeliyiz. "Mevlâm görelim neyler, neylerse güzel eyler " sözünün ancak bu hâl gerçekelştikten sonra bir kıymet-i habriyesi olabilir. Yoksa, bizler cüzi irademizle, şerlileri ve hayırsızları, fasıkları tercih edip, "Mevlâm görelim neyler, neylerse güzel eyler " dersek bu Rabbimizle -haşa- istihza olmuş olur. Bu inceliği ve noktayı çok iyi bilmek ve ayırd etmek lazım.

Aseli

Yeni
Eğer işinizi Allah a Ismarlıyabiliyorsanız ve hakkıyla teslim olabiliyorsanız adeta Yaradanın Rızası sizin tercihiniz olsun istiyorsanız ve elinizde mühür varken YA ALLAH diyebilyorsanız...Kararda onundur sizde :)

fakiri

Kıdemli Üye
Eğer işinizi Allah a Ismarlıyabiliyorsanız ve hakkıyla teslim olabiliyorsanız adeta Yaradanın Rızası sizin tercihiniz olsun istiyorsanız ve elinizde mühür varken YA ALLAH diyebilyorsanız...Kararda onundur sizde :)

Sadece Şeri Şerife göre hareket ettin mi, bu söylediklerin yerine getirilmiş olur. Başka türlü asla !...

Muminaga

Yeni
mhp'nin yönetim kurulunun tamamı zinacı. öyle 3 kişi 5 kişi değil TAMAMI, HEPSİ zinacı.
ya aklım almıyor. bir partinin yönetiminin tamamı aynı ölçüde aşağılık sergiliyor. buna rağmen sıradan bir şey miş gibi davranılıyor.
dinen, zinacının 3'ü 5'i 10'u katlanarak büyüyen günahı göstermez mi?
siyaseten ise bir partinin yönetiminin tamamı aynı kalitede ise o parti hakkında artık iyi şeyler söylenmemeli.
sıradan bir ilçe başkanı veya parti üyesinden 10 kişi den söz etmiyoruz.
demek ki parti üst yöneticileri neyse alt yöneticileride daha beterdir.

forumdayim

Profesör
Tipik bir Suya-sabuna dokunmayan ve herkese şerbet verme görüş ve anlayışı !.. Bu anlayış bize eskiden beri böyle davranan ve hareket eden bir cemaati hatırlatıyor ama...İsteriz ki, mesajın sahibi kendi yazsın onları !

neyi kasdetdiginizi anlamadim...