Iraklılar, İngiliz ordusuna dava hazırlığı

efruz

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,169
Puanları
113
Irak'ta bebekleri sakat doğan bazı ailelerin, İngiliz ordusu hakkında dava açma hazırlığında olduğu bildirildi.Independent gazetesinin bugünkü haberine göre, Iraklı aileler İngiliz ordusunu, 2004 yılında Irak'ın Felluce kentinde düzenlenen saldırıda kimyasal silah kullanmakla itham ettikleri Amerikan ordusuyla işbirliği yapmakla ve uluslararası hukuku ihlal etmekle suçluyor.

Gazete, Iraklı ailelerin avukatlarının yasal işlem başlatmadan önce İngiltere Savunma Bakanlığından İngiliz ordusunun bu saldırıdaki rolü, yasaklı silahlar kullanılıp kullanılmadığı ve dönemin Başbakanı Tony Blair'e ne tür hukuki tavsiyeler verildiği yolunda bilgi istediğini yazdı.

Haberde ayrıca, Amerikan ordusunun eylemlerinden sorumlu tutulamayacağına ilişkin Amerikan yasaları bulunduğu ve Washington'un Uluslararası Ceza Mahkemesine taraf olmadığı gerekçeleriyle ABD hakkında bu konuda dava açılamayacağına dikkat çekildi.

Gazete, Felluce'de birçok bebeğin sakat doğması nedeniyle, doktorların ailelere çocuk yapmamaları çağrısında bulunduğunu hatırlatırken, 2004'teki saldırının ardından Felluce'de sakat bebeklerin yanı sıra kanser vakalarının ve düşükle sonuçlanan hamileliklerin sayısının da arttığını bildirdi.

haber7
 
Üst