Imtihan niye?

berraksu

Aşafatlı
Katılım
2 Eyl 2006
Mesajlar
3,652
Tepkime puanı
85
Puanları
0
Yaş
36
Şimdi siz bir ilkokul öğretmeni olduğunuzu düşünün. Beş yıldır aynı öğrencileri okutuyorsunuz. Artık kimin kaç alacağını adınız gibi biliyorsunuz. Beşinci sınıfta artık hiç imtihan yapmıyorsunuz. Yılsonu geldiğinde Ahmet 5 aldın geç Ali 1 aldın, sınıfta kaldın, Ayşe 3 aldın zar zor geçtin, Mehmet 4 aldın geçtin, Hatice 2 aldın sınıfta kaldın deseniz neler olur düşünebiliyormusunuz?

Tabiki sınıfta kalan öğrenciler buna itiraz edecekler. Öğretmenim bizim zayıf alacağımızı nerden biliyorsun, bize haksızlık ettin, eğer bizi imtihan etseydin iyi not alıp sınıfı geçecektik diyecekler.

Aynen öylede: Allah cc haddi zatında herkezin nereye gideceğini sonsuz ilmiyle elbette biliyor. İyi yada kötü not alma yollarını bize bildiriyor. Ve bizi bu iki yoldan birisini seçmekte serbest bırakıyor. Eğer insanları sen cennete sen cehenneme diye imtihan etmeden cennete yada cehenneme gönderseydi tabiki yukardaki misalde olduğu gibi itirazlar olacaktı.

Yarabbi sen bizi eğer imtihan etseydin biz bu imtihanı kazanacaktık diyenler ve bu karara itiraz edenler olacaktı. Yüce Rabbimiz Adil-i Mutlaktır asla kimseye haksızlık etmez. İşte bu itirazlara meydan vermemek için imtihan meydanını açmış ta ki herkez kendi yaptıklarıyla cennete yada cehenneme girmeye istihkah kesbetsin ve itiraza hiçbir hakkı kalmasın.
 
Üst