Ilim çin de mi? (2)

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
İLİM ÇİN DE Mİ? (2)

Bismillah.Elhamdülillah.Allaha şükürler olsun ki,bizim gibi acizlere dinini öğretmek için peygamberler ve peygamberlerden sonra da alimler göndermiştir.Bu alimler ise kitaplar yazmışlar ve bizlere kadar (bu zamana kadar) dini bilgilerin sağlam gelmesine vesile olmuşlardır.

Bir hadiste “İlim çinde de olsa gidin” buyuruluyor. Günümüzde çin’e gitmeye gerek yok.İnternet denilen nimet (doğru kullanırsan nimet olur) sayesinde din ile ilgili bütün bilgilere anında ulaşabilirsiniz. Bu Allahın bir nimetidir, şükrünü ifa etmek gerekir.Bu kadar kolaylığa rağmen ,bu kadar teknolojiye rağmen, hala daha ilmi bilmemek ve ilmi öğrenmemek için çabalıyorsak yazıklar olsun bize. Ey ilimden kaçan kişi , artık günümüzde ilim çin de mi?İlim sana bir tık kadar yakın.Bak alimlerin eserlerine.Oku ,anlamaya çalış.Boş yere vaktini öldürüyorsun.Bil ki her saniyen ömründen giden bir zarardır. Televizyon dizileri, şarkı ve müzikle , lay lay lomlarla geçmesin yılların.Her şeyin dengeli olsun.Televizyondaki dizi yüzünden namazını kaçırma. …

Bak Allahın nimeti internet ,bilgisayar.Doğru kullan onu.Yanlış hevesler için kullanma .Bak alimler ne kadar zahmet çekmişler yazmak için o kitapları. Hazreti Ali radıyallahu anh buyuruyor ki; “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” Bak ilim ne kadar önemli. Başka bir hadis-i şerifte buyuruluyorki” İlim müslümanın kayıp malı gibidir.Nerde bulsa alır”. Evinde eşyan kaybolsa hemen koşarak polise gidersin de ,namazında ki bir hata yüzünden koşarak bir alime ya da alimlerin kitaplarına bakmazsın.”Aman boş ver.Allahın rahmeti geniş” deyip ,kulak ardı edersin. Unutma ki çoğu kişinin namazı kendisinden kabul edilmeyecek ve bir çaput parçası gibi suratına atılacaktır.Ve sen hala “namazımda hatam var mı ? yok mu” deyip düşünmemeye devam ediyorsun öyle mi?

Alimlerin eserlerini okumamak için direniyor, dinini öğrenmemek için bütün çaba ve gayretini sarf ediyorsun.Sonra da “Allah affeder” diyorsun. Unutma cehennem boşa yaratılmadı.Cennette boşa yaratılmadı.Dünyada boşa yaratılmadı. Bu dünya da ilim öğrenmeyip bu dünya da amel etmeyeceksin de ,öldükten sonra mı öğrenecek ve amel etmeyi düşüneceksin. “Hayır hayır geçti borun pazarı” derler sana o zaman.Sür eşeğini Niğde ye.Hoş çin’e bile gitmezken nerde Niğde’ye gideceksin.

Bazı kesimler “aman Müslümanlar okumasın” diye engel oluyorlar.Tıpkı Ikra suresinde denildiği gibi “Namaz kılana engel olanı görmüyor musun?” ayetlerinde denildiği gibi.Bir grup zümre de Müslümanların önüne engel olup,ilim yollarını kesiyorlar.Başını örtme ,soyun soyuna bildiğin kadar.Özgürlük yok aksi takdirde. Kafanı örtersen seni cahil sanırlar. Kafanı açarsan çok zekisin.Hayır bu tarz kıyaslamalara karşıyım. Akıl saçta mı yoksa kafa tasının içinde mi? Başı örtünce beyne kan gitmiyor mu?Beyin damarlarını mı tıkıyor örtü.Başı açık olanların kan dolaşımında sorun olmuyor aksine daha mı gür akıyor kan damarlardan.

Tabi bunun yanında kafasını örttüğü halde çok rezillikler yapanlarda yok değil.Ben o şahıslara da kızıyorum.Çünkü onların o sorumsuzca tavırları yüzünden diğer örtülü bayanlarda nasibini alıyor,aşağılanıyor.Kendi açık olduğu halde, bir kapalı bayandan daha bilgili bayanlarda var,yok değil.Ama sorun hakaretleri önlemek ve ilim için engel olanları yoldan kaldırmak ,kenara çekmek.

Müslümanın dini ve dünyevi ilimler öğrenmesini kimse engelleyemez.Bir siyasetçinin dediği gibi “teknoloji müslümanın yitik malı gibidir.”Evet. teknolojiyi ve çağı yakalamamız gerek ki ,ilmi anlayalım ve yayalım.

Sözü fazla uzattım dolandırdım.Hakkınızı helal edin.Yanlış görüşlerim mevcutsa da bunlar bana ait düşüncelerdir.düşünceler ve fikirler farklı olabilir.Yazımı noktalandırmadan evvel şunu da belirteyim.Son olarak bir kitap okumaya başlayalım. Mesela tefsir kitabı alıp okumaya başlamamızı tavsiye ederim.Ayrıca sohbet (vaaz) dinlemenizi özellikle bayanlara tavsiye ediyorum.

Elhamdülillah ve sallahu ala seyidine muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve selem…

24 Ekim 2007
13 Şevval 1428
Çarşamba
Alper...