İçki satan bir yerde alışveriş yapmanın dinimizdeki hükmü nedir? Cevaplarınızı beklym

bangir

Üye
Web sitesi
www.altinoluk.com
Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin mahtelefel-melevani ve teakabel-asarani ve kerraral-cedidani vestekbelel-ferkadani ve belliğ ruhahu ve ervaha ehl-i beytihi minnat-tahiyyete vesselame verham ve barik ve sellim aleyhi ve aleyhim teslimen kesiran kesira.
Manası: Allah'ım melevan, asaran, cedidan ve ferkadan yıldızları devam ettiği müddetçe Efendimiz Muhammed'e (S.A.V.) salat ve selam eyle. O'nun ve ehl-i beytinin ruhuna bizden saygı ve selam ulaştır.

Satuk Buğra

Profesör
İçki satan yerle ilgili tedvin edilen fetvalar bize bu fetvaların tedvin edildiği zamanlarda içkinin satılmasına kimsenin bir şey demediği bir devrin varlığını belgeliyor.

Halbuki İslam devletinde içki üretilemez, içki satılması için dükkan açılamaz ki ondan sonrada oradan alış veriş yapılsınmı yapılmasınmı tartışmalarına çözüm bulunsun.

Müslüman mahallesinde salyangoz satılmıyorda demekki içki satılıyormuş. Doğruya doğru eğriye eğri derken çektiğimiz sıkıntılardan biriside bu konular.

simurg

Asistan
Resulullah efendimiz içki konusunda 10 kişiyi lanetliyor.

1:(içki yapılacak maddeyi)sıkanı
2:sıktıranı
3:içeni
4:taşıyanı
5:kendisi için taşınanı
6:sunanı,
7:satanı
8:satın alanı
9:satış bedelini yiyeni
10:kendisi için satın alınanı

Bu on çeşidi resulullah eefndimiz lanetlemiştir.Doğrudan kişi bu on sınıfa girmediği için bu maddelkerden bir kaç tanesinin oluşmasında vesile olduğu için kimi alime göre tahrimi mekruh kimine göre ise tenzihen mekruh dur.

Kişinin takva sahibi olması içinde bu gibi şeylerden kaçınması lazım gelir.

islamveinsan

Doçent
s.a

İçki satan bir yerden alış-veriş yapmak doğru değildir...
Lakin bunu haram olarak algılamak ve isbat etmek için deliller zorlamakta doğru değil...

Doğru olanı mümkün olduğu kadar içki satan yerden almamak...

Şöyleki; içki satmayan ama kazandığı parayla kumar oynayan ya da kazandığı para ile zina eden içki içen de az değil...

Allah bizleri "Emrettiği gibi dosdoğru bir yolda sabit kılsın" AMİN....

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
ben zaten yapmıyorum bir gün arkadaşlarla çanakkaleye gittik...ve alışveriş için gittiler bir markete aldılar yiyecek biz arabada olduğumuz halde uzaktan farkettim yemedim onlarada kızdım... çok dikkat ediyorum ve bencede herkes dikkat etsin...