Hükümetten Geliri Asgari Ücretin 3'te Birinden Az Olan Ailelere Sabit Maaş

TakVa

Ordinaryus
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Hükümetten Geliri Asgari Ücretin 3'te Birinden Az Olan Ailelere Sabit Maaş

Kılıçdaroğlu çok kızacak: 'Aile maaşı'

Kılıçdaroğlu, 'aile maaşı' önerdi, hükümet 'sosyal koruma' getiriyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Geliri olmayan ailelere maaş” projesinin bir benzerini hayata geçirme kararı alan hükümet, geliri asgari ücretin 3’te birinden az olan ailelere, “sosyal koruma” adı altında sabit maaş verecek.


KILIÇDAROĞLU'NUN SEÇİM VAADİYDİ

Hükümet Kılıçdaroğlu'nun seçim vaadi olarak sunduğu aile sigortasının bir benzerini uygulayacak.. CHP iktidarında Aile sigortasıyla, geliri olmayan veya geliri yasaların belirlediği veya Bakanlar Kurulunun belirlediği belli bir rakamın altında olan ailelere aile sigortası kurumundan düzenli, sistemli kaynak aktaracağını söyleyen Kılıçdaroğlu'nun hükümetin bu hamlesine tepkisi merak konusu..


Geliri asgari ücretin 3'te birinden az olan ailelere sabit maaş

Hükümet, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Geliri olmayan ailelere maaş” projesinin bir benzerini hayata geçirme kararı aldı. İlgili bakanlıklar, “aile gelir testi” çalışması başlattı. Geliri asgari ücretin 3’te birinden az olan ailelere, “sosyal koruma” adı altında sabit maaş verilecek. Maaş, emeklilerdeki gibi bankadan çekilecek. Ancak çalışma seçimlerden sonra hayata geçirilebilecek.


Dinçer: Kılıçdaroğlu kaynağını açıklasın

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, “Eğer Sayın Kılıçdaroğlu ‘Her aileye ayrıca yardım yapacağım’ diyorsa bunun kaynağını açıklamalı” derken, yürüttükleri çalışma için uzun süreden beri kaynak ve gelir analizi yaptıklarını açıkladı. Dinçer, bu konuda şu bilgileri verdi:

Türkiye’de, “Aile yardım ödeneği, doğum yardımı ödeneği, ölüm yardımı ödeneği, cenaze gideri, asgari geçim indirimi, primden muaf tutulan çocuk ve aile zamları, özürlü yakını aylığı, özürlü bakım parası” olarak pekçok yardım yapılıyor. Tüm Avrupa ülkelerindeki aile yardımlarını, “primsiz yardım” sistemine ilişkin örnekleri inceledik. Biz şimdi yeni bir çalışma yapıyoruz.


Kriterler

Bu kapsamda, yapılan tüm yardımları “sosyal yardım” kapsamından çıkarıp “sosyal hak” anlayışına kavuşturmak istiyoruz. Bunun için Türkiye’de bütün ailelere yönelik bir gelir testi yapmaya başladık. Bu testi ‘asgari ücretin altı veya üçte biri’ gibi kriterlere göre yapıyoruz.”


Emekli maaşları gibi banka da hesapları olacak

Eğer ailenin geliri, belli kriterlerin altında ise devletin onlara düzenli maaş vermesi söz konusu olacak. Bu mekanizmayı oluşturmaya çalışıyoruz. Tıpkı emekli maaşları gibi ailelerin bankada hesapları olacak ve her ay o hesaba maaşları yatırılacak. Düzenleme seçimden sonra gündeme gelecek. Biz bu sistemi ‘sosyal koruma’ olarak adlandırıyoruz.


Gün yüzüne çıkmayan yenilikler

Ömer Dinçer, “İlgi göstermediniz, gün yüzüne çıkmayan çok güzel işler yaptık” diye konuştu. Dinçer, bu işleri şöyle anlattı:

Tarım sigortalısının eşleri, çocukları ve anne-babası sağlık güvencesinden yararlanacak.

Yeni istihdam paketi ile çıraklar, mesleki eğitim görenler Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacak.

Zorunlu trafik sigortası için vatandaştan prim kesiliyor.
Vatandaş primini ödüyor, devlet de tedavisini sağlıyor ama özel sigorta şirketi bunu devlete vermiyor. Tedaviyi biz üstleneceğiz, sigorta şirketinden tahsil edecek.
Kısmi çalışma ödeneğinin kapsamı genişliyor. Bölgesel veya sektörel bazda kriz olursa da yararlanacak.


hürriyet
 

redyellow

Kıdemli Üye
Katılım
20 Nis 2010
Mesajlar
2,262
Tepkime puanı
875
Puanları
113
Konum
ankara
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Olabilir mi? yapılabilir mi? burası türkiye.

Maaş alacak aile nasıl tespit edilecek, bunlar bu ülkede çok zor.

Adamın maaşı var ama bu maaşı almak için bir sürü dalavere cevirecek.

Maaş alamayan alanlar hakkında dedikodular üretecek vs.vs.

Biraz zor geliyor bana bunun hayata geçirilmesi.

Düşünce olarak güzel ama.....
 
Üst