HİZMET'te Sınır Yok : Yahudiler İçin Anma Töreni Düzenliyorlar!

Dua Nur

Kıdemli Üye
Fethullah Gülen Hareketi’ne bağlı Kültürlerarası Diyalog Platformu 24 Şubat 1942′de Soviet denizaltısı tarafından batırılan bir gemide yer alan 770 Yahudi için anma töreni düzenleyecek.

AK Parti Hükümeti aleyhinde yayınladığı bildirileri ile bu aralar sık sık gündeme gelen onursal başkanlığını Fethullah Gülen’in yürüttüğü Gazeteciler ve Yazarlar Vakfının öncülüğünde kurulan Kültürlerarası Diyalog Platformu 1942 yılından öldürülen Yahudiler için anma töreni düzenleyecek.

STRUMA FACİASI İÇİN ANMA PROGRAMI…

24 Şubat 1942 batırılan bir gemide yer alan 770 Yahudi yolcu için anma programı yapacak olan KADİP, sessiz sedasız davetiyelerini hazırladı. İstanbul’da önümüzdeki ayın 24′ünde yapılacak anma programının onur konukları arasında bebek katili İsrail’in diplomatları da yer alacak…
Struma gemisinin İstanbul açıklarında bir Sovyet denizaltısı tarafından batırıldığı belgelenmesine karşın Siyonistler yıllarca bu olayın faili olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni sorumlu tuttular.

MAVİ MARMARA KATLİAMINA SESSİZ KALDILAR!

Yahudiler için anma töreni düzenleyen Cemaat’e bağlı platform, 2010 yılında abluka altındaki Gazze’ye insani yardım götürmek için yola çıkan Mavi Marmara gemisine yapılan saldırıda şehit edilen 9 vatandaşımız için bırakın anma programı yapmayı İsrail devleti tarafından yapılan katliama karşı bir tek eleştiri bile yapmayarak bu konuda sessiz kalmayı tercih etmişlerdi.

FETHULLAH GÜLEN: “SUÇLU İSRAİL DEĞİL İHH”

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın da KADİP’ten farklı kalır bir yanı yok. İsrail’in insanlık dışı muamelesine kayıtsız kalan Fethullah Gülen, “İsrail’in onayı olmadan hareket etmek, otoriteye başkaldırıdır” diyerek yaşananlardan İnsani Yardım Vakfı gönüllülerini sorumlu tutmuştu.

CEMAAT İSRAİL’İN İMAJINI DÜZELTECEK!

Filistin’deki dindaşlarımıza yardım etmek için yola çıkan fakat terörist İsrail tarafindan şehit edilen 9 vatandaşımız için kılını bile kıpırdatmayanların Struma Faciası için özel etkinlik yapmaları Ortadoğu’da insanlık dışı uygulamalarla dünya kamuoyunun büyük tepkisini çeken İsrail devleti için imaj çalışması değil de nedir!

Cemaat yetkilileri bu etkinliği tamamen insani değerleri gözeterek yaptıklarını dile getirseler de Mavi Marmara olayında takındıkları samimiyetsiz tutum onların bu konudaki niyetlerinin sorgulanmasına neden olacaktır?

Struma Faciası için düzenlenecek anma törenine getirdiğimiz sert eleştiriler sonrasında KADİP ya da cemaatten “Ilımlı İslam / Dinler arası diyalog” şeklinde bir savunma gelebilir ama kamuoyu nezdinde itibarı ciddi bir şekilde sarsılmış olan Gülen Cemaat’in bu konuda kendisine destekçi bulması zor.

NEYİN NESİDİR BU KADİP?

Dinler ve kültürlerarası diyalog çalışmalarını sınırlarımızda en etkin yürüten platform bu KADİP. Kültürlerarası Diyalog Platformunun (KADİP) kurucuları farklı inanç mensuplarından oluşuyor… Yönetim kurulu başkanlığı görevini uzun bir süre Fethullah Gülen ile ev arkadaşlığı yapmış bir ilahiyatçı Suat Yıldırım yürütüyor.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın (GYV) Başkan Yardımcısı ve Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Komitesi Başkanı Cemal Uşşak yönetim kurulunda. Yönetim kurulunda bulunan ilginç isimlerden biri İzak Kolman (Türk Musevileri Hahambaşılığı Müşaviri) diğeri ise Yusuf Altıntaş. (Türkiye Musevi Cemaati Hahambaşı Genel Sekreteri) Ayrıca birçok Papaz’da bu yönetimde yer alıyor…

medyagündem

hirahos

Kıdemli Üye
1389042598087.jpg

Müslümanları sevmeyen, yahudi ve hıristiyanları seven cemaat...

Kişi sevdiğiyle beraberdir. dünyada, ahırette... Nokta. :)

Var mı itirazı olan?

hirahos

Kıdemli Üye
Kulkarni: Fethullah Gülen’in Diyalog ve Hoşgörü Anlayışı Mahatma Gandhi’ye Benziyor

Hindistan merkezli Mumbai Araştırma Vakfı Başkanı Sudheendra Kulkarni, Mahatma Gandi ile Fethullah Gülen’in düşünceleri arasında benzerlikler olduğunu ifade etti.

http://www.kadip.org.tr/Haberler/De...ve Hoşgörü Anlayışı Mahatma Gandhiye Benziyor

Struma Faciası Anma Programı

Tarih : 24.02.2014 00:00
Yer : İstanbul
Açıklama : 770 Yahudi yolcusuyla 24 Şubat 1942 de batırılan gemide yer alan Yahudiler için anma programı dönemin siyasi durumunun değerlendirilmesi.

http://www.kadip.org.tr/Etkinlikler

Açıktan söylemeye çekinmiyorlar. Bu da ispatı....

Şimdi anladınız mı manifesto, yeni-osmanlı gibilerin niye Müslümanları şalvarspor, üfürükçü, bağnaz, dinci, terörist, görüntü (imaj) bozuyorlar vb. vasıflarla tavsif ettiklerini... Çünkü onlar, Müslümanları sevmezler.

Hakperest

Kıdemli Üye
adım adım nereye çekiyorsunuz sahte diyalogçular
bir adım sonrası ayinlerine katılmaktır ona göre
daha sonraki de onlardan olmaktır

tehlikeli sularda seyretme, dönüşsüz yola doğru sapıyor artık
çok geç olmadan ayrılın bu ardniyetlilerden

müslüman olarak her son yirmidört saatlik kurbanlarımızı anamıyorken,
tarihe gömülmüş kafirleri anmakta ne oluyor.
körlüğün basiretsizliğin ve kafir seviciliğin bu kadarı da fazla..

hirahos

Kıdemli Üye
770 yahudi için anma töreni düzenleyenler, 90 bin Müslüman için Sarıkamış Yad Etme toplantısı düzenlemiş olsa bari... Net'e baktım da böyle bir tören göremedim.

elemin

Profesör
nette göremedin
olmadığını bilmiyorsun yani.

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Fethullah Gülen'in İslam'a hizmeti sonsuzdur.Kimse onunla boy ölçüşemez. :p:p:p:D:D:D

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye

"Muhammedün Resulullah" demese bile onu alır başıma korum ben..."

Ne demek la bu?.

Hz.Muhammed aleyhisselam'ı tevhid akidesinden sıyırdın onu yok saydın.Hırıstiyanlarda "la ilahe illallah" diyor Muhammedün resulullah demiyor.Burada ki anlatmak istediği tek şey Muhammedsiz bir din anlayışıdır...

Allah seni ıslah etsin Fethullah efendi..İslam'a hizmet böyle mi oluyor yahu?

zebih

Kıdemli Üye
BU KADAR GÜCÜ KİM NEDEN İSTER?

DEVLETİ PARMAĞINDA ÇEVİRME ARZUSU NEYİN NESİDİR?

Bu kadar polis, hakim, savcı ile senin ne işin var?

Ahter

Kıdemli Üye
Din ler arası diyalog, asrın en büyük bid'a hareketidir!!!

7 şubat ve 17 aralık darbeside, yakın tarihin en büyük işbirlikçi darbesidir!!!

agbi

Yasaklı

"Muhammedün Resulullah" demese bile onu alır başıma korum ben..."

Ne demek la bu?.

Hz.Muhammed aleyhisselam'ı tevhid akidesinden sıyırdın onu yok saydın.Hırıstiyanlarda "la ilahe illallah" diyor Muhammedün resulullah demiyor.Burada ki anlatmak istediği tek şey Muhammedsiz bir din anlayışıdır...

Allah seni ıslah etsin Fethullah efendi..İslam'a hizmet böyle mi oluyor yahu?

Aşağıdaki yazışmamı aklında benzer sorular bulunan kardeşlerimiz için göndermek istedim:

* SORU = selamün aleyküm ben size bişey soracağım belliki nurcusunuz fetullahçısınız soruma cevap verebilirsiniz.
Sorum şuki

1)İslamdan başka hak din varmıdır?

2)Eğer islamdan başka hak din yoksa nasıl oluyorda hristiyanla yahudide cennete girebiliyor?

3)Allahın bir peygamberini dahi inkar eden kafir değilmi ve Allah kuranda cenneti kafirlere haram kılmıyormu?

4) Çiftte vatandaşlık gibi çifte dinlilik gibi bi saçmalık olabilirmi?

5)Eğer bir yerde zulüm varsa o zulmü durdurmak müslümanın görevi değilmi eğer görevi ise mavi marmara baskınında fetullah neden israili haklı görmüştür.?

6)peki fetullah gülen mavi marmaradakiler şehit olmamıştır dedimi demedimi?

* CEVAP = Aleykumselam kardeşim. Gencadam sitesinde bu sorularınızın cevapları var. Eger ben orada bulamadım yahut anlamadım derseniz size cevap verecegim.

* SORU = ben siteyle uğraşmayayım sen bana direkt olarak cevabı söyle

* CEVAP = Sevgili kardeşim. Allah rızası için gerçeği araştırmaya vakti olmayanın benim cevaplarımı da okumaya vakti olmaz farkındayım. Yazdıklarımı okurmusunuz bu çok düşük bir ihtimal biliyorum ama ben yinede onca işimin arasında Allah rızası için cevap vermeye uğraşayım.

Sorularınıza "belli ki nurcusunuz fetullahçısınız" cümleleriyle giriş yapmışsınız. Ama ben Fethullahçı değilim kardeşim. Hatta "Fethullahçı" düşmanıyım. Çünkü fethullahçı demek şirktir.

Öteden beri herkes bilir ki,heyecanlarımın dorukta olduğu dönemde bile ben "-cı"ya,"-cu"ya karşı savaş ilan ettim. Elimden gelse o "cı","cu"yu alfabeden çıkararak gömer,üzerine kayalar yerleştirir ve bir daha dirilmemeleri için elimden gelen her şeyi yaparım. ..."Fethullahçı" gibi yakıştırmalar yapılmasını ve o türlü mülahazalara sapılmasını lanetliyorum. Eğer öyle bir meseleye (fethullahçı) sahip çıkıyorsak,Allah bizi yerin dibine batırsın;(Fethullah Gülen)

?Fethullahçı? şeklindeki ifadelerden tiksinti duyuyorum. bu ifadeleri,toplumu bölücü unsurlar olarak kabul ederim. Ama fethullahçılardan sadece ben tiksinti duymuyorum. Gülen Fethullahçılar sözüne ne kadar üzüldüğünü şu sözlerle belirtiyor. "Mesela bana küfür gibi gelen "FETHULLAH HOCACILAR" bu söz dünyada bana anneme fuhuş isnadı yapılsa bu kadar üzülmezdim. Bu kadar... " (Fethullah Gülen)

FETHULLAHÇI DEMEK ŞİRKTİR! "Fethullahçı diye iğrenç bir ifade kullanıyor ve alçakça iftira ediyorlar.Annemle Kabe'de zina ile suçlansam bu kadar üzülmezdim. Bir kişi Fethullahçı ya da şucu bucuyum dese dinden çıkar.Müslüman kelimesinin önüne ya da arkasına insan isimleri eklemek ve kendimizi onunla tanımlamak şirktir,benim ismimi bu büyük günaha alet edenlere yazıklar olsun! Onlara hakkımı helal etmiyorum!" (Fethullah Gülen)

Görülüyor ki en büyük "fethullahçı" düşmanı bizzat Fethullah Gülen'in kendisidir.... Buna rağmen ben niye "fethullahçı" düşmanı olmayım. Bana ne hakla fethullahçı diyebilirler!!!

* 1)İslamdan başka hak din varmıdır?

CEVAP: Gülen,hayatta 'İslam yegâne hak din' der;der ama çoğulcu düşünceye de sahip olduğu için 'Bu inancım başka dinlere inananlarla yaşamama mani değildir' ilavesini yapar.
İslam fıkıhına göre islam "tek din" değildir. Ama "tek hak din"dir. Batıl dinlerin ve aslı bozulmuş dinlerin varlığını kabul etmek onları "hak din" kabul etmek değildir.

Fethullah Gülen = Hıristiyanlık Hak bir din idi ve elinde Allah'tan gelme hak bir kitap vardı. Fakat zamanla bir anlamda muvazene bozuldu. Yaratıcı Allah'tır dedikleri halde,Hz. Mesih'e de ulûhiyet isnat etmeye durdular. Allah "Göklerin ve yerin yaratıcısı,ezeli ve ebedi Hâlıktır." dedikleri halde Hz. Meryem'i -hâşâ- Allah'ın hanımı gibi gösterdiler ve Hz. Mesih'e Allah'ın oğlu deyiverdiler. Bütün bunlar tevhitte muvazeneyi bozma manasına geliyordu. http://tr.fgulen.com/content/view/18663/18/

* 2)Eğer islamdan başka hak din yoksa nasıl oluyorda hristiyanla yahudide cennete girebiliyor?

CEVAP:Hristiyanlarla yahudilerin hepsi cennete gider diyen yok. Ama hristiyanlarla yahudilerin hiçbiri cennete gitmez diyen de yok. Cennete giden hristiyanlar şunlardır.

a) Bebek yaşta ölen hristiyan yahudi cehenneme gitmeyecek... Çünkü hristiyan ve yahudinin çocuğu da olsa her bebek islam fırtatında günahsız doğar.

b) Hristiyanın yahudinin çocuğuda cehenneme gitmeyecek. Çünkü reşit olamyanın dini sorumluluğu yoktur.

c) Doğuştan veya çocukken zeka olan özürlü hristiyan yahudilerde cehenneme gitmeyecek çünkü aklı olmayanın dini sorumluluğu yoktur.

c) Yahut Hz Muhammedin daveti ulaşmamış gayrimüslümler fetret ehli sayıldıkları için cehenneme gitmeyecek. Çünkü Allah uyarıcı göndermeden azap edecek değildir.

Ehli sünnet mezhep imamlarından Eşarilere göre bu saydığım kişiler ehli necat olarak kabul edilirler cennete giderler denilir.,Ehli sünnet mezhep imamlarından maturidiler ise yine ehli necat olarak kabul edilip cehenneme gitmeyecekler arafta kalırlar denilir. Allah ın rahmeti geniştir inşallah cennete gideceklerini umut ediyorum.

Bu saydıklarımının dışındaki hristiyan yahudi kurtulan zümreden değildir,ehli necat değildir,Allah ın söz verdigi gibi cehenneme gidecekler.

3)Allahın bir peygamberini dahi inkar eden kafir değilmi ve Allah kuranda cenneti kafirlere haram kılmıyormu?

CEVAP:peygamber olmayana "peygamberdir" demek küfür olduğu gibi,peygamber olana da "değildir" demek yine küfürdür. (Fethullah Gülen)
'
Allah (cc) bunları kafirlere haram kılmıştır..' (A'raf/50).

CEVAP:Evlendiğinde hristiyan olduğu bir iftiradan başka birşey değil. Profesör Kurtz?un,Kelimeyi Şehadet getirdiği,Ramazan ayında oruç tuttuğu ve namazını kıldığını beyan etmesi zahiren o kişinin Müslüman olduğunun kanıtı olmasına rağmen aksini iddia etmek,paranoyak bir arayışın göstergesinde başka bir şey ifade edebilirmi? Yeni müslüman olmuş birinin söylediği "hem müslümanım hem hristiyanım" cümlesini bilgisizliğinden söylediğini düşünüp hoşgörmeli. Ne niyetle söylediği önemli çünkü. Müslüman olmakla Hz İsa yı peygamber kabul etmekten vaz geçmedim anlamında söylemiş olabilir Zaten bu imanın şartıdır. Ve bu cümlenin çarpıtılmış şeklini hepimizin fikriymiş gibi bir cemaate mal etmemeli. Bunu yapanlar,yapmasın... Hiçbirimiz çifte dinlilik olur demiyor çünkü.
Aşağıdaki sitede buna cevap verilmiş. LÜtfen tıklayın...

http://www.iftiralar.org/gorsel-cev...itmasina-cifte-dinliler-iftirasina-cevap.html

* 5)Eğer bir yerde zulüm varsa o zulmü durdurmak müslümanın görevi değilmi eğer görevi ise mavi marmara baskınında fetullah neden israili haklı görmüştür.?

CEVAP:Fethullah Gülen'in İsrail'i haklı gördüğü bir iftira. İsrail haklıdır diye bir ifadesi yok... Türkiye'nin zarar görmesinden korkuyor. Bütün diplomatik yollar tüketilmeden Türkiye'nin böyle bir girişimde bulunmasının Türkiye'yi uluslararası alanda sıkıntıya sokmasından çekiniyor. Türkiye'nin bölgedeki eşsiz,tarafsız,aklıselim ülke konumunu korumasını istiyor. Türkiye'nin maceraya girmesini istemiyor. Türkiye'nin çatışmanın değil,çatışmaları önleyen aklın merkezi olmasını istiyor. Bu yüzden de bu olayın gelişme biçimini yanlış buluyor.

Aşağıdaki cevabı okuyunuz lütfen =
http://www.gencadam.com/akademik/ka...marmara-gemisi-baskini-aciklamasina-dair.html

6) peki fetullah gülen mavi marmaradakiler şehit olmamıştır dedi mi demedi mi?

CEVAP: Bakın Hocaefendinin bu taziye mesajında şehit mi diyor,şehit değil mi diyor?
"Gazze'de yaşanan insanlık dramına son verebilmek beklentisiyle yola çıkan,uğradıkları müessif saldırıda hayatını kaybederek şehit olan insanımıza Allah'tan rahmet diler,başta aileleri olmak üzre,milletimize ve insanlığa taziyelerimi sunarım." Fethullah Gülen

Hani şehit değil dedi diyenlerin kaynağı nerede?

Şehitliğin ne demek olduğunu kimlerin şehit olabileceğini bilemeyeceğini mi zannediyorsunuz?
Amerikan basınında çıkanları tercüme edenler ne kadar isabetli tercüme edebilmişlerdir? Dergi,yaptığı demeçleri ne kadar O?nun maksadına uygun olarak okurlarına aksettirebilmiştir?
Acaba Hocaefendi?ye gidip gelen gazetecilerin birkaç cümlesi orada anlattıkları fikir ve cümle bütünlüğünü ne kadar yansıtabiliyor?

Bir fâsık size bir haber getirirse onu araştırın. Yoksa bilmeyerek bir kavme sataşırsınız da yaptığınızdan pişman olursunuz.?hakikati size ne anlatıyor?

Evet @Mahabad , @MÜTEŞEKKÜR @muallim 08 F.Gülen için EHLİ SÜNNET mi diyen @kaçak peki sen nedersin @Hakperest İŞTE BELGELER burda

SİZLER KISALTILMIŞ CINBIZLA ALINMIŞ GÖRÜNTÜLER ile YAZILARIN etkisinde kalıp YORUM lar yapmayın

Ahter

Kıdemli Üye
Birde Pensilvanyaya giden gazetecilere ne demiş..onuda aktarda tam olsun.Hocan o kadar çok komuşuyor ve farklı şeyler söylüyorki, hepsini birlikte değerlendirmek lazım...Hoca iyi bir siyasetçi adayı..

Mesela şunları demiş mi;
Bunu takiben Cüneyt Özdemir bir grup gazeteciyle Eylül 2010 da Pensilvanya’ya gitti ve Fethullah Gülen ile bir kahvaltıda buluştu.

Özdemir’in yanı sıra Ferhat Boratav, Serdar Turgut ve Bejan Matur’un da hazır bulunduğu o buluşmada Gülen gazetecilere Mavi Marmara gemisindekilerin şehid değil bile bile ölüme giden insanlar olduğunu söyledi.

Özdemir, 5N1K programında, Fethullah Gülen’in Mavi Marmara şehidlerine ilişkin yaklaşımını şöyle anlattı: “Mavi Marmara gemisine binenler “Biz orada şehid olmaya gidiyoruz” demişler ve İslami bir motif üzerine hareket ediyordu. Fethullah Gülen bunun şehidlik bile sayılamayacağını, bile bile ölüme gitmek” olduğunu söyledi.

agbi

Yasaklı
Birde Pensilvanyaya giden gazetecilere ne demiş..onuda aktarda tam olsun.Hocan o kadar çok komuşuyor ve farklı şeyler söylüyorki, hepsini birlikte değerlendirmek lazım...Hoca iyi bir siyasetçi adayı..

Mesela şunları demiş mi;
Bunu takiben Cüneyt Özdemir bir grup gazeteciyle Eylül 2010 da Pensilvanya’ya gitti ve Fethullah Gülen ile bir kahvaltıda buluştu.

Özdemir’in yanı sıra Ferhat Boratav, Serdar Turgut ve Bejan Matur’un da hazır bulunduğu o buluşmada Gülen gazetecilere Mavi Marmara gemisindekilerin şehid değil bile bile ölüme giden insanlar olduğunu söyledi.

Özdemir, 5N1K programında, Fethullah Gülen’in Mavi Marmara şehidlerine ilişkin yaklaşımını şöyle anlattı: “Mavi Marmara gemisine binenler “Biz orada şehid olmaya gidiyoruz” demişler ve İslami bir motif üzerine hareket ediyordu. Fethullah Gülen bunun şehidlik bile sayılamayacağını, bile bile ölüme gitmek” olduğunu söyledi.

Cümle getirme

Varsayımlar üzerinde konuşma

Onu demiş bunu demiş deme

TÜMDEN BELGELE BELGE GETİR CEVABINI AL

zebih

Kıdemli Üye
Yahu bu adamın subliminallerde bir defo var. "Anası ile Kabe'de zina yapma" gibi bir absürtlüğü ret makamında olsa bile kendine yakıştırması, yani AKLINA DÜŞÜRMESİ; olmadı "başımın üstüne işeseler" demesi...

Bu ne tuhaf bir vıttırızıtlık ya?

agbi

Yasaklı
Aşağıdaki yazışmamı aklında benzer sorular bulunan kardeşlerimiz için göndermek istedim:

* SORU = selamün aleyküm ben size bişey soracağım belliki nurcusunuz fetullahçısınız soruma cevap verebilirsiniz.
Sorum şuki

1)İslamdan başka hak din varmıdır?

2)Eğer islamdan başka hak din yoksa nasıl oluyorda hristiyanla yahudide cennete girebiliyor?

5)Eğer bir yerde zulüm varsa o zulmü durdurmak müslümanın görevi değilmi eğer görevi ise mavi marmara baskınında fetullah neden israili haklı görmüştür.?

6)peki fetullah gülen mavi marmaradakiler şehit olmamıştır dedimi demedimi?

* CEVAP = Aleykumselam kardeşim. Gencadam sitesinde bu sorularınızın cevapları var. Eger ben orada bulamadım yahut anlamadım derseniz size cevap verecegim.

* SORU = ben siteyle uğraşmayayım sen bana direkt olarak cevabı söyle

* CEVAP = Sevgili kardeşim. Allah rızası için gerçeği araştırmaya vakti olmayanın benim cevaplarımı da okumaya vakti olmaz farkındayım. Yazdıklarımı okurmusunuz bu çok düşük bir ihtimal biliyorum ama ben yinede onca işimin arasında Allah rızası için cevap vermeye uğraşayım.

Sorularınıza "belli ki nurcusunuz fetullahçısınız" cümleleriyle giriş yapmışsınız. Ama ben Fethullahçı değilim kardeşim. Hatta "Fethullahçı" düşmanıyım. Çünkü fethullahçı demek şirktir.

Öteden beri herkes bilir ki,heyecanlarımın dorukta olduğu dönemde bile ben "-cı"ya,"-cu"ya karşı savaş ilan ettim. Elimden gelse o "cı","cu"yu alfabeden çıkararak gömer,üzerine kayalar yerleştirir ve bir daha dirilmemeleri için elimden gelen her şeyi yaparım. ..."Fethullahçı" gibi yakıştırmalar yapılmasını ve o türlü mülahazalara sapılmasını lanetliyorum. Eğer öyle bir meseleye (fethullahçı) sahip çıkıyorsak,Allah bizi yerin dibine batırsın;(Fethullah Gülen)

?Fethullahçı? şeklindeki ifadelerden tiksinti duyuyorum. bu ifadeleri,toplumu bölücü unsurlar olarak kabul ederim. Ama fethullahçılardan sadece ben tiksinti duymuyorum. Gülen Fethullahçılar sözüne ne kadar üzüldüğünü şu sözlerle belirtiyor. "Mesela bana küfür gibi gelen "FETHULLAH HOCACILAR" bu söz dünyada bana anneme fuhuş isnadı yapılsa bu kadar üzülmezdim. Bu kadar... " (Fethullah Gülen)

FETHULLAHÇI DEMEK ŞİRKTİR! "Fethullahçı diye iğrenç bir ifade kullanıyor ve alçakça iftira ediyorlar.Annemle Kabe'de zina ile suçlansam bu kadar üzülmezdim. Bir kişi Fethullahçı ya da şucu bucuyum dese dinden çıkar.Müslüman kelimesinin önüne ya da arkasına insan isimleri eklemek ve kendimizi onunla tanımlamak şirktir,benim ismimi bu büyük günaha alet edenlere yazıklar olsun! Onlara hakkımı helal etmiyorum!" (Fethullah Gülen)

Görülüyor ki en büyük "fethullahçı" düşmanı bizzat Fethullah Gülen'in kendisidir.... Buna rağmen ben niye "fethullahçı" düşmanı olmayım. Bana ne hakla fethullahçı diyebilirler!!!

* 1)İslamdan başka hak din varmıdır?

CEVAP: Gülen,hayatta 'İslam yegâne hak din' der;der ama çoğulcu düşünceye de sahip olduğu için 'Bu inancım başka dinlere inananlarla yaşamama mani değildir' ilavesini yapar.
İslam fıkıhına göre islam "tek din" değildir. Ama "tek hak din"dir. Batıl dinlerin ve aslı bozulmuş dinlerin varlığını kabul etmek onları "hak din" kabul etmek değildir.

Fethullah Gülen = Hıristiyanlık Hak bir din idi ve elinde Allah'tan gelme hak bir kitap vardı. Fakat zamanla bir anlamda muvazene bozuldu. Yaratıcı Allah'tır dedikleri halde,Hz. Mesih'e de ulûhiyet isnat etmeye durdular. Allah "Göklerin ve yerin yaratıcısı,ezeli ve ebedi Hâlıktır." dedikleri halde Hz. Meryem'i -hâşâ- Allah'ın hanımı gibi gösterdiler ve Hz. Mesih'e Allah'ın oğlu deyiverdiler. Bütün bunlar tevhitte muvazeneyi bozma manasına geliyordu. http://tr.fgulen.com/content/view/18663/18/

* 2)Eğer islamdan başka hak din yoksa nasıl oluyorda hristiyanla yahudide cennete girebiliyor?

CEVAP:Hristiyanlarla yahudilerin hepsi cennete gider diyen yok. Ama hristiyanlarla yahudilerin hiçbiri cennete gitmez diyen de yok. Cennete giden hristiyanlar şunlardır.

a) Bebek yaşta ölen hristiyan yahudi cehenneme gitmeyecek... Çünkü hristiyan ve yahudinin çocuğu da olsa her bebek islam fırtatında günahsız doğar.

b) Hristiyanın yahudinin çocuğuda cehenneme gitmeyecek. Çünkü reşit olamyanın dini sorumluluğu yoktur.

c) Doğuştan veya çocukken zeka olan özürlü hristiyan yahudilerde cehenneme gitmeyecek çünkü aklı olmayanın dini sorumluluğu yoktur.

c) Yahut Hz Muhammedin daveti ulaşmamış gayrimüslümler fetret ehli sayıldıkları için cehenneme gitmeyecek. Çünkü Allah uyarıcı göndermeden azap edecek değildir.

Ehli sünnet mezhep imamlarından Eşarilere göre bu saydığım kişiler ehli necat olarak kabul edilirler cennete giderler denilir.,Ehli sünnet mezhep imamlarından maturidiler ise yine ehli necat olarak kabul edilip cehenneme gitmeyecekler arafta kalırlar denilir. Allah ın rahmeti geniştir inşallah cennete gideceklerini umut ediyorum.

Bu saydıklarımının dışındaki hristiyan yahudi kurtulan zümreden değildir,ehli necat değildir,Allah ın söz verdigi gibi cehenneme gidecekler.

CEVAP:peygamber olmayana "peygamberdir" demek küfür olduğu gibi,peygamber olana da "değildir" demek yine küfürdür. (Fethullah Gülen)
'
Allah (cc) bunları kafirlere haram kılmıştır..' (A'raf/50).

CEVAP:Evlendiğinde hristiyan olduğu bir iftiradan başka birşey değil. Profesör Kurtz?un,Kelimeyi Şehadet getirdiği,Ramazan ayında oruç tuttuğu ve namazını kıldığını beyan etmesi zahiren o kişinin Müslüman olduğunun kanıtı olmasına rağmen aksini iddia etmek,paranoyak bir arayışın göstergesinde başka bir şey ifade edebilirmi? Yeni müslüman olmuş birinin söylediği "hem müslümanım hem hristiyanım" cümlesini bilgisizliğinden söylediğini düşünüp hoşgörmeli. Ne niyetle söylediği önemli çünkü. Müslüman olmakla Hz İsa yı peygamber kabul etmekten vaz geçmedim anlamında söylemiş olabilir Zaten bu imanın şartıdır. Ve bu cümlenin çarpıtılmış şeklini hepimizin fikriymiş gibi bir cemaate mal etmemeli. Bunu yapanlar,yapmasın... Hiçbirimiz çifte dinlilik olur demiyor çünkü.
Aşağıdaki sitede buna cevap verilmiş. LÜtfen tıklayın...

http://www.iftiralar.org/gorsel-cev...itmasina-cifte-dinliler-iftirasina-cevap.html

* 5)Eğer bir yerde zulüm varsa o zulmü durdurmak müslümanın görevi değilmi eğer görevi ise mavi marmara baskınında fetullah neden israili haklı görmüştür.?

CEVAP:Fethullah Gülen'in İsrail'i haklı gördüğü bir iftira. İsrail haklıdır diye bir ifadesi yok... Türkiye'nin zarar görmesinden korkuyor. Bütün diplomatik yollar tüketilmeden Türkiye'nin böyle bir girişimde bulunmasının Türkiye'yi uluslararası alanda sıkıntıya sokmasından çekiniyor. Türkiye'nin bölgedeki eşsiz,tarafsız,aklıselim ülke konumunu korumasını istiyor. Türkiye'nin maceraya girmesini istemiyor. Türkiye'nin çatışmanın değil,çatışmaları önleyen aklın merkezi olmasını istiyor. Bu yüzden de bu olayın gelişme biçimini yanlış buluyor.

Aşağıdaki cevabı okuyunuz lütfen =
http://www.gencadam.com/akademik/ka...marmara-gemisi-baskini-aciklamasina-dair.html

6) peki fetullah gülen mavi marmaradakiler şehit olmamıştır dedi mi demedi mi?

CEVAP: Bakın Hocaefendinin bu taziye mesajında şehit mi diyor,şehit değil mi diyor?
"Gazze'de yaşanan insanlık dramına son verebilmek beklentisiyle yola çıkan,uğradıkları müessif saldırıda hayatını kaybederek şehit olan insanımıza Allah'tan rahmet diler,başta aileleri olmak üzre,milletimize ve insanlığa taziyelerimi sunarım." Fethullah Gülen

Hani şehit değil dedi diyenlerin kaynağı nerede?

Şehitliğin ne demek olduğunu kimlerin şehit olabileceğini bilemeyeceğini mi zannediyorsunuz?
Amerikan basınında çıkanları tercüme edenler ne kadar isabetli tercüme edebilmişlerdir? Dergi,yaptığı demeçleri ne kadar O?nun maksadına uygun olarak okurlarına aksettirebilmiştir?
Acaba Hocaefendi?ye gidip gelen gazetecilerin birkaç cümlesi orada anlattıkları fikir ve cümle bütünlüğünü ne kadar yansıtabiliyor?

Bir fâsık size bir haber getirirse onu araştırın. Yoksa bilmeyerek bir kavme sataşırsınız da yaptığınızdan pişman olursunuz.?hakikati size ne anlatıyor?

Evet @Mahabad , @MÜTEŞEKKÜR @muallim 08 F.Gülen için EHLİ SÜNNET mi diyen @kaçak peki sen nedersin @Hakperest İŞTE BELGELER burda

SİZLER KISALTILMIŞ CINBIZLA ALINMIŞ GÖRÜNTÜLER ile YAZILARIN etkisinde kalıp YORUM lar yapmayın
@Ahter tekrar okuman için güncelledim ÖNCE OKU hatta ANLAMAK için tekrar oku sonrada DÜŞÜNMEK için TEKRAR oku

BİLGİ KLAYNAĞINDAN O demiş bu demiş değil.

agbi

Yasaklı
Yahu bu adamın subliminallerde bir defo var. "Anası ile Kabe'de zina yapma" gibi bir absürtlüğü ret makamında olsa bile kendine yakıştırması, yani AKLINA DÜŞÜRMESİ; olmadı "başımın üstüne işeseler" demesi...

Bu ne tuhaf bir vıttırızıtlık ya?

F.Gülen in bir huyu vardır ANLAMAYAN ODUN kafalılar için bazı uç nokta örnek verir. Fakat ODUN kafalılar anlamaz yinede ha bunun içinde Cemeatten de var OTÜR ODUNKAFALILAR.

Koskoca Bir kitaptan Bir Cümle yi alırlar akllarınca suçlamak için ne yapsın F.GÜLEN ODUN KAFALILARA BİRŞEY ANLATMAKL için.

BURDA ŞİRKİN anlamını anlatmak için uç nokta ÖRNEK vermiş.Hatta bazıları MEHDİ derler vb derler yaaa İŞTE O ODUN KAFALILAR bile anlamıyor.

Ahter

Kıdemli Üye
CNN TÜRK'ten Cüneyt Özdemir bir grup gazeteciyle birlikte Pensilvanya'ya gitti ve Fethullah Gülen ile bir kahvaltıda buluştu. Çekim yapılmasına izin verilmeyen toplantıda ilginç konular konuşuldu. Cüneyt Özdemir ilk kez Pensilvanyadan farklı bir bakış açıyla Fethullah Gülen'le yaşananları, gördüklerini ve konuştuklarıyla ilgili izlenimlerini yazdı. İşte dikkat çekici ayrıntılar...
"Fethullah Gülen Pensilvanyanın hemen yakınında 110 dönümlük bir çiftlikte yaşıyor. Türkiye’den ayrıldığında cemaatin öğrencilere eğitim amacı ile aldığı bir çiftliğe gelmiş yerleşmiş. Çiftliğin girişinde basit bir kulübe var. Arazinin içinde yaklaşık 10-15 müstakil ahşap bina dağılmış.

En büyüğü üç katlı kahverengi bir bina. Bugün Gülen Cemaatine evsahipliği yapan bu çiftlik eskiden bir hristiyan okulunun yaz kampı olarak kullanılıyormuş. Ağaçların arasında yürürken karşınıza araziye ait bir göl çıkıyor. Şaşırıyorsunuz. Fethullah Gülen cemaatinden bize refakat eden bir isim “Belediye sık sık gelip burada ölçüm yapar su kirli çıkarsa hemen burayı boşaltmamızı isteyebilirler o yüzden çok dikkat ediyoruz” diyor. Nitekim binaların içindeki tüm tuvaletlerde suyun tasarruflu kullanılması yönünde uyarıcı levhalar asılmış.

Arazinin içinde büyük yeni bir bina daha var. Aslında böyle bir binayı buraya yapmak yasak. Arazideki diğer pastoral ahşap binalarla kıyaslandığında sanki buraya büyükşehirlerin içinden ışınlanmış gibi duruyor.

Yapımı için bin bir güçlükle izin alınmış. İçinde ilahiyat öğrencilerinin kalabilecekleri odalar ve büyük bir ‘sohbet’ salonu yer alıyor. Ancak kullanılmıyor. Neden kullanılmadığını öğrendiğimde şaşırıyorum.

“Hocaefendi şu anda kaldığı evin kirasını emekli maaşı ile vakfa ödüyor. Alıştığı odasındaki eşyalardan ayrılmak istemiyor. Kendisi eşyaların da onu gördüğünü bildiğini düşünüyor bu yüzden tuvaletteki ibriğini bile yıllardır değiştirmez.” diyor yetkin bir cemaat mensubu.

Pensilvanya’daki çiftlikten içeri girer girmez 3 katlı en büyük binanın kapısının önüne gidiyoruz. Binanın dışında oturma grubu ve bir yürüyüş bandı var.

İçeri giriyoruz 30’lu yaşlarında takım elbise giymiş –daha sonradan ilahiyat öğrencileri olduğunu öğreneceğim- gençler karşılıyor. Fethullah Gülen de bizi karşılayanlar arasında. Aniden kapıda görünce hepimiz şaşırıyoruz. Hepimize tek tek hoşgeldin diyor. Ayakkabılarımızı çıkartıp bize verilen terlikleri giyip salona geçiyoruz.

20-30 kişinin oturabileceği çok geniş bir salon. Sağ tarafta bir yemek masası var üzerine kahvaltı hazırlanmış. Ortadaki geniş beyaz deri koltuklara oturuyoruz. Fethullah Gülen karşımızdaki tek kişilik koltuğa oturuyor.

Salonda, uzun bir sessizlik ve karşılıklı bir tedirginlik havada asılı duruyor. Sessizce birbirimizi inceliyoruz. Başında beyaz bir namaz takkesi var. Gözlerinin altı şiş , elinde ise sağ başparmağında bir alçı duruyor.

“Geçmiş olsun” diyerek sözü açıyoruz. Hepimiz ne olduğunu merakla soruyoruz.

Fethullah Gülen günlerdir ağrıdan uyku uyuyamadığını ama doktora gitmeyi de düşünmediğini söylüyor.

Sonra bir sessizlik daha odayı kaplıyor.

Odanın sağ tarafında bir kütüphane var. Pek çok kitap üst üste dizilmiş uzaktan neler olduğunu göremiyorum. Sol tarafta ise Türkiye’nin farklı yerlerinden getirilen hediyelerin bulunduğu bir dolap duruyor. Duvarda denizcilik düğümlerinin örneklerinin asılı olduğu bir çerçeve duruyor. Acaba Gülen’in denizciliğe ilgisi var mı diye aklımdan geçiriyorum. Çerçevenin hemen yanında Gülen’in bir sözü asılmış. Büyük harflerle yazılı metnin özetinde “Aktüalite konuşmak yerine ibadetin önemi” vurgulanıyor.

Özellikle etrafındaki insanların oluşturduğu hava tuhaf bir mesafeyi de bize dayatıyor. Karşılıklı doğru sözcükleri bulmaya çabalıyoruz. Sessizlik uzadıkça uzuyor…

Bir gün once New York’dan yaptığım yayını seyretmiş. ‘Arasıra arkadaşlar internet üzerinden gösteriyorlar yayınlarınızı takip ediyorum’ diyor. Şaşırıyorum…

Gülen’in “Buyrun kahvaltıya geçelim arzu ederseniz” çıkışı ile hep beraber karşılıklı oturacağımız kahvaltı masasına geçiyoruz. Masada bir Türk kahvaltısı bizi bekliyor. İnce belli çay bardakları birazdan dolacak ama yanında ev yapımı börek ve poğaçaların durduğu bir tabak, hemen onun yanında kuru kayısı ve bademlerle dolu küçük bir tabak ve ortada da peynir ve domates, salatalık söğüşün bulunduğu başka bir tabak var.

Havadan sudan konuşarak sohbete başlıyoruz. Gülen bir ara askerliğini 1963’de darbe girişiminden yargılanan Talat Aydemir’in emrinde yaptığını söyleyince Serdar Turgut “darbeciydiniz yani..” diye patlatıyor espriyi. Hep beraber gülüyoruz.

Bu espri ile havadaki görünmeyen sessizlik kristali bir anda tuzla buz oluyor. Artık sözcüklerimizle birbirimize daha kolay ulaşabilecek bir mesafedeyiz.

Söze ilk olarak dünyadaki Gülen okullarını konuşarak başlıyoruz. Fethullah Gülen ağır bir tempoda kısık bir sesle Osmanlı ruhunu anlatıyor. Gülen’e gore yaşadığımız çağda dünyada Osmanlı ruhunu canlandırmanın en doğru yolu ‘eğitim’ ve ‘kültürel değerler’. Karşımızda namaz takkesi ile oturan ve bize kısık sesle dünya vizyonunu anlatan bu ihtiyar ve yorgun adamın gerçekten büyük hayalleri var.

Osmanlı ruhundan ve geleceğe yönelik hayallerinden bahsederken gözlerinin içi parıldıyor. Yola ilk çıktığı günleri anlatırken ‘Ben sadece camide duran bir insan değildim gittiğim her yerde kahvelere kadar gidip, oyun oynayan insanlara bile bunları o zamanlar anlatırdım. Sovyetler Birliğinin dağılması fırsatların açıldığı anlamına geliyordu. İlk okullarımızı da orada gönüllülük üzerine açtık zaten…” diyor. Bir anda kulak kesenlerin kulak kesildiği Eşrefpaşalılar fragmanı gözümde canlanıyor.

Neydi o klişe? Sanat mı hayatı taklit ediyordu, hayat mı sanatı...!

Sözünü bitirdiğinde araya girip “Bugün bu okullarınızın yaygınlığı ve gücü ortada ama acaba Türkiye Devleti ile ortak bir yapılanmaya gitseydiniz daha yaygın ve güçlü olmaz mıydı? Türkiye için de daha faydalı bir hal almaz mıydı?” diye soruyorum.

Şu anda diplomatik ilişkilerin kriz halini aldığı Özbekistan örneğini veriyor. Kimi zaman devletler arasındaki çatışmaların kendi çalışmalarını engelleyebilmesinden endişeli. “Biz devletlerin giremediği yerlere girmeyi ve tutunmayı başardık” diyor. Yani okulların yapılanmasını özellikle devlet ile ayrı tutuyor.

Kırmızı kravatlı, önü ilikli bir genç arasıra ince belli bardaklarımızda boşalan çayları tazeliyor. Fethullah Gülen şeker yerine sakarin atıyor çayına. Yüksek tansiyon hastası olduğunu vurguluyor. 11 yıldır yaşadığı bu evden en fazla 2 ya da 3 kez çıkıp aşağıda gözüken göle kadar yürümüş. Bir kez de tedavi için New York’da bir doktora gitmiş. Bırakın evden çıkmayı odasından bile çıkmıyor. Buna rağmen hayli yorgun bir hali var.

Dünyanın yükünü sırtında taşıyormuş gibi bir hal...

Sanki bizlerin göremediği bir başka dünyanın içinden bizimle konuşuyor gibi… Sözlerinden emin ama kesinlikle mesafeli.

İçten ama korunaklı.

Anlatmayı istiyor ama kendi kendisini susturuyor.

Daha sonra müritlerinden Pensilvanya’daki çiftlikteki rutin hayatı öğrendiğimde biraz daha anlayabiliyorum bu ruh halini. Çiftliktekiler genelde geceyarısı 2.30’da uyanıp sabah namazına kadar çeşitli ibadet ve sohbetlerde bulunuyorlar. Zikir yapılıyor. Namaz kılınıyor. Ardından sabah namazı kılınması ile uykuya yatılıyor ve kahvaltı bu yüzden geç yapılıyor.

Öğleden sonraları ise bize de kahvaltı servisi yapan ilahiyatçı gençlerden oluşan ‘seçkin’ bir grupla Hocaefendinin eğitim sohbetleri oluyormuş. Daha once defalarca çiftlikte kalmış bir isim “Dini konular inan o kadar derinlemesine konuşuluyor ki benim bile birşey anlamadan dinlediğim oldu…” diyor.

Bir nevi adı konulmamış bir medrese diyebiliriz.

Bizim bir türlü içine giremediğimiz bu ruhani hava göremesek de her yerde.

Sohbetimiz sırasında konu İsrail ve Mavi Marmara gemisine geliyor. Fethullah Gülen Mavi Marmara’da pek çok gönüllünün sürekli tekrar ettiği “şehit olmaya gidiyoruz” retoriğine şiddetle karşı çıkıyor. Böylesine bir şeyin şehitlik bile kabul edilemeyeceğini söylüyor. BM görüşmeleri için aynı günlerde New York’da bulunan Abdullah Gül’ün İsrail devlet başkanı ile görüşme ihtimali hakkında ne düşündüğünü soruyoruz. Temkinli bir şekilde böyle bir görüşme olursa Ak Partinin içinde kurumsal bir kriz yaratibileceğine inanıyor. ABD ve İsrail’in küresel ve bölgesel gücünü ise önemsiyor. Belki zamanla sarsılabileceğini şimdi ise tartışılmaz bir askeri üstünlüğünün olduğunu vurguluyor. ABD’nin çeşitli ülkelerdeki donanmasının gücünden örnekler veriyor.

Fethullah Gülen ile konuşmamız sırasında bir yandan kahvaltımızı yapıyoruz. “Bu yiyecekler Türkiye’den mi getiriliyor?” diye soruyorum. “Bir kısmı…” diyor. Türkiye’nin her köşesini ayrı özlediğini söylemekten çekinmiyor.

“Dönmeyi düşünüyor musunuz?” diye soruyorum.

Hayır, henüz gündeminde böyle bir durum söz konusu değil.

Zira ‘ortam uygun değil’.

ABD’de görüştüğüm pek çok cemaat mensubuna bu soruyu sordum. Pek çoğu Türkiye’de şartların demokratik anlamda ve iyi yönde değiştiğini ancak Gülen’in dönmesinin ardından Fethullah Gülen’in herhangi bir nedenle ya da bahaneyle adliyede çekilebilecek tek kare elleri kelepçeli resminin dünya çapındaki okul organizasyonlarının geleceği için bir felaket olabileceğini vurguluyorlar. En azından dışarıya yansıtılan en büyük neden bu…

Nitekim Fethullah Gülen de Türkiye’de kendisi için ‘demokratik’ şartların geleceğinden pek de emin değil gibi gözüküyor.

Anayasa referandum oylamasında ve seçimlerde en çok kırmızı hadi açık yazalım CHP oyu çıkartan İzmirlilere Fethullah Gülen’in bir sürprizi var; Fethullah Gülen günün birinde Türkiye’ye dönerse en çok yaşamak istediği yer yıllarca görev yaptığı İzmir olacak.

Bir ara konu STV’de yayınlanan Tek Türkiye dizisine geliyor. Hatırlayacaksınız bu dizi Stv’nin Kurtlar Vadisine alternatif olarak çektiği bir dizi. Gülen’in daha önce İsrail ile Türkiye arasında çeşitli diplomatik krizlere neden olan bu dizinin sıkı bir takipçisi olduğunu anlattıklarından anlıyoruz. Hatta dizinin içindeki kimi radikal bölümlerinin bizzat değiştirilmesini istediğini de söylüyor. Kurtlar Vadisinin başarısını ise takdir ediyor.

“Tek Türkiye dizisinde geçen kürtçe konuşmalar sayesinde tek tük kürtçe de öğrendik” diyor gülümseyerek.

Kürt sorununun çözümü için Fethullah Gülen’in iki önerisi var.

Diyalog ve Bürokratik açılım.

Daha once Emniyet İstihbarat’da Önemli İşler Dairesi kitabımı yayına hazırlarken görüştüğüm kimi emniyetçilerin görüşlerinin nerede ise birebir aynını benzer kelimelerle tekrar ediyor. Bölgede kürtçe bilen imamlar, polisler, bürokratların olması ve bu insanların bölge halkını kucaklamasından yana. Benim anladığım kadarı ile Gülen’in Güneydoğu için kafasından geçen bir demokratik açılımdan çok bürokratik açılım. ‘Diyanet işleri ile aslında biraz bu başarıldı, bölgeye kürtçe bilen imamlar gönderildi ya da hutbelerde kürtçe bilmeseler de bir kaç kelime de olsa kürtçe söylemeye başladılar. Ama bu polisinden hakimine bölgeyi tam kucaklayan şefkat gösteren devlet memurları ile tamamlanmalı” diyor.

Sohbet ilerledikçe Fethullah Gülen daha rahat konuşuyor. O konuştukça biz de rahatlayıp sorularımızı daha net bir şekilde sormaya başlıyoruz. Lafı hiç dolandırmadan soruyorum.

“Türkiye’da çok tartışılan konulardan bir tanesi cemaatin içindeki yöntemler. Sizin rahatsız olduğunuz olmuyor mu? Siz cemaat adına cemaatçilerin yaptıkları herşeyin farkında mısınız? Rahatsız olduğunuz var mı?” diye kafadan soruyorum.

Hafif bir sessizlik oluyor ama Fethullah Gülen kendinden emin. Bazen kendi iradesine rağmen aşırı davrananlar olabileceğini söylüyor. ‘Bana rağmen benden daha çok uğraşanlar olabilir” diyor. Onlara uyarıları direk ‘Şunu neden böyle yaptın?’ ya da ‘Bunu böyle yapma!’ şeklinde değil sohbet toplantılarında telkinlerle bildirdiklerini söylüyor.

Söyler söylemez de rahatsızlığı nedeni ile içeri gitmesi gerektiğini söylüyor. Masadan kalktığında yardımcıları tatlı tatlı da olsa net bir şekilde ‘Daha fazla siyaset konuşulmamaması gerektiğini ve başka soru sorulmaması gerektiğini’ vurguluyorlar.

Aramızda Fethullah Gülen’in söylediklerinin çok önemli olduğunu ve bu tür soru cevapların herkes adına faydalı olabileceğini tartışmaya başlamışken Fethullah Gülen geliyor. Cemaat mensupları saygıyla toparlanıyorlar. Gülen yerine oturduktan bir kaç dakika sonra bize eşlik eden isimler Fethullah Gülen’e bize zaman ayırdığı için teşekkür ediyorlar. Oysa ona ve bize kalsa bu sohbet daha devam edebilir.

Fethullah Gülen her birimizin elini sıkıp ayrılıyor.

Biz de bahçeye çıkıyoruz. Görüşmemizi sağlayan cemaatin önde gelen isimlerinden biriyle büyük çınar ağaçlarının arasındaki yoldan çiftliğin içinde yürümeye başlıyoruz.

“Hocaefendi senin yayınları takip ediyor…” diyor.

“Madem takip ediyor neden doğru dürüst soru sormamıza izin vermeden alelacele bu konuşmayı bitirdiniz?” diyorum. “Üstelik görüntü almamıza da izin vermiyorsunuz…” diye sitem ediyorum.

“Bu bir tanışma toplantısıydı. 2 ay boyunca gündemde kalmak istemiyor. Üstelik buraya kimlerin geldiğini ve gelmek istediğini bilseydin bunun da çok önemli bir tanışma olduğunu anlardın…” diyor. Fethullah Gülen’in söylediklerinin yanlış anlaşılabilme ihtimalinden çekiniyor. “Mesela senin sorduğun soruyu başkaları alıp ‘Bakın Gülen kendi cemaatini bile kontrol edemiyor’ diye aleyhimize kullanabilirler. Oysa böyle bir durum yok. Bunlara dikkat etmemiz gerekiyor.Biz hepimiz gönlümüzle çalışmaya devam ediyoruz, edeceğiz de…” diyor.

Bir sonbahar gününde Pensilvanya’da herşey huzurlu gözüküyor. Gülen’in yardımcılarından biri göldeki balıkları gösteriyor. Gülen geldiğinde yavru olarak atılan kırmızı beyaz balıklar koskocaman olmuşlar. Sessizce gölün içinde turluyorlar.

Gitme vaktimizin geldiğini yanımızda duran arabayla anlıyoruz.

Arabaya binip geri dönüş yoluna geçtiğimizde özellikle Serdar Turgut ve ben sürekli homurdanıyoruz. Yine de görüntü çekemediğimiz ve daha sorulacak çok soru olmasına rağmen böylesine bir tanışıklık bana oldukça ilginç geliyor. Cebimden gazeteci defterimi çıkartıp aklımda kalanları tek tek not almaya başlıyorum. Arabayı derin bir sessizlik kaplıyor…

New York’a varmamıza daha 2,5 saat var…"

Cüneyt Özdemir