Hırka-i Şerif özlemi 20 Ağustos'ta bitecek

Ebu'l-Feth

Doçent
Katılım
6 Ocak 2008
Mesajlar
648
Tepkime puanı
114
Puanları
0
Konum
dünya
hirka.jpg


Hazreti Muhammed'in Hırka-i Şerif'i, restorasyon ve konservasyon çalışmalarının ardından Ramazan ayının ikinci cumasına denk gelen 20 Ağustos'ta ziyarete açılacak. Üç buçuk ay süren çalışmaların ardından Hırka-i Şerif, ilk kez basına gösterildi. Hırka-i Şerif'in bin 400 yılı aşkın süredir özenle korunduğunu söyleyen İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, "Restorasyon ve konservasyon çalışmaları sırasında büyük bir özen gösterildi. Pırıl pırıl oldu. Ramazan ayının ikinci cuması halkın ziyaretine açılacak." müjdesini verdi.

Hazreti Muhammed'in vasiyeti üzerine Veysel Karani'ye verilen ve miras yolu ile günümüze kadar intikal ettirilen Hırka-i Şerif, Fatih'teki Hırka-i Şerif Camii'nde Ramazan ayında halkın ziyaretine açılacak. Büyük özen gösterilerek yaklaşık bin 400 yıldır korunan Hırka-i Şerif, Veysel Karani'nin soyundan gelen Nuriye Köprülü'nün İstanbul Valiliği'ne 2008 yılında verdiği bir dilekçe ile restorasyona alındı.
İstanbul İl Özel İdaresi'nin sağladığı bir milyon liralık ödenekle Hırka-i Şerif ve onun korunduğu odada büyük bir titizlikle çalışma yürütüldü. Uzun süren hazırlık çalışmalarının ardından Hırka-i Şerif için geçtiğimiz Mayıs ayından itibaren İstanbul İl Özel İdaresi Etüt Proje Müdürlüğü, İstanbul Rölöve Anıtlar Müdürlüğü ve İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuvarı tarafından ortak bir çalışma yapıldı. Çalışma 3 buçuk ay sürdü. Çalışma süresinde bilimsel kurulun da fiilen başında bulunduğu bildirildi. Ramazan ayına büyük oranda yetiştirilen mübarek hırka 20 Ağustos'ta geçici konulan yerden alınarak asıl camlı bir bölüme konulacak. Yetkililerden alınan bilgiye göre Hırka-i Şerif'in konservasyonunda, bulunduğu odanın onarımı ile odaya bağlanan koridorların onarımı, araştırma raspası yapılması, oda ve koridorların üzerindeki kubbelerin, kurşunların değiştirilmesi ve mevcuttaki alemlerin onarılması, perdelerin onarımı, odada ve Hırka-i Şerif'in sergilendiği vitrin içinde iklimlendirme yapılması, odanın ve vitrin içindeki eserlerin özel aydınlatmasının yapılması, konservasyon çalışmalarında kullanılacak bakteri ve böcek önleyici sistemin kurulması işlemleri yapıldı.
Hırka-i Şerif restorasyonunu tamamlandıktan sonra bugün ilk kez basına gösterildi. Geçici olarak bir masa üzerinde bekletilen mübarek hırkaya basın mensuplarının fazla yaklaşmadan bir dakikalık kapı girişinden görüntü almasına müsaade edildi. Basın mensuplarına Hırka-i Şerif'in son durumu hakkında bilgi veren İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, "Hırka-i Şerif'in restorasyon ve konservasyona ihtiyacı olduğu, aile tarafından 2008 Kasım ayında bir dilekçe ile bildirildi. Bu ailenin ismini de açıklamak istiyorum. Veysel Karani'nin 57. kuşaktan torunu olan Haşim Köprülü'nün eşi Nuriye Köprülü vefat edince bu değerli eserin korunması kızı Gülay Köprülü'ye verilmiştir. Gülay Köprülü'nün başvurusu üzerine valiliğimiz ve il özel idaresi bu konu ile ilgili harekete geçmiştir." diye konuştu.
Mübarek hırkanın mevcut durumdan geriye gitmemesi için çok önemli çalışmalar yapıldığına dikkat çeken Çağrıcı, "Ramazan ayının onunda yani ikinci cuması ziyarete açılacak. Hırka-i Şerif tamamen hijyenik ortamda hazırlanmış olan kendi yerine konulacak. Daha öncekinden çok daha bilimsel ve elverişli şekilde hazırlanmış olan bu değerli eser halkımızın ziyaretine açılacak. Uzmanların ifade ettiğine göre bundan sonra herhangi bir dezenformasyona uğramayacak şekilde bunun bu noktaya getirildiğini söylüyorlar. Asıl yerine geçirilmemiştir. Restorasyon sırasında herhangi bir zarar görmedi. Dünyada bu çapta başarılı bir restorasyon işlemi görülmedi. Büyük bir özen gösterildi ve pırıl pırıl oldu. Bin 400 yılı aşkın bir zaman geçti bu eser günümüze gelinceye kadar. 3 buçuk ay üzerinde bu çalışma tamamlandı. Hazırlık çalışması uzun sürdü. Adet olarak Ramazan'ın ikinci yarısında açılırdı, halkımızın merakından dolayı beş gün öne çektik." ifadelerini kullandı. Basın mensuplarının Hırka-i Şerif'in zarar gördüğü yönündeki iddiaları sorması üzerine Çağrıcı, "Yandığı ve zarar gördüğü şeklindeki iddialar kesinlikle asılsızdır. Hiçbir zarar görmemiştir." şeklinde konuştu. (CİHAN)
 

Ebu'l-Feth

Doçent
Katılım
6 Ocak 2008
Mesajlar
648
Tepkime puanı
114
Puanları
0
Konum
dünya
Rabbim(C.C.) dünya gözüyle görmeyi nasip eyler inşaAllah... Ne büyük bir zenginlik... Elhamdülillah
 

Alkavkaz

Paylaşımcı
Katılım
5 May 2008
Mesajlar
154
Tepkime puanı
41
Puanları
0
Hamd olsun geçtiğimiz ramazan ayında ziyaret nasip oldu..
Videosuda var ama nasıl eklenir bilmiyoruz.

Eklemek isterim ki ebatı konusunda şaşkınlık yaşamadık açıkcası bildiğimiz hırka gibi değil sanki epey büyükce geldi gözümüze..
 

ummuhan

Kıdemli Üye
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Tepkime puanı
1,042
Puanları
0
Konum
Arz
Hamd olsun geçtiğimiz ramazan ayında ziyaret nasip oldu..
Videosuda var ama nasıl eklenir bilmiyoruz.

Eklemek isterim ki ebatı konusunda şaşkınlık yaşamadık açıkcası bildiğimiz hırka gibi değil sanki epey büyükce geldi gözümüze..


Dokumasını ve desenini gördünüz o halde, olağanüstü bir kumaş dokuması (özellikle asırlar öncesi için) çoğu kimsenin kanaati (uzman anlamında) bu insan eli olamaz şeklinde...
 
Üst