Hepatit B ve C her yaşta görülebiliyor | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Hepatit B ve C her yaşta görülebiliyor

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
43
Hepatit B ve hepatit C’nin her yaşta ve herkeste görülebileceği bildirildi.


Dünyada 2 milyar kişinin, yani yaklaşık her 3 kişiden 1'i hepatit B ile enfekte olurken, aynı zamanda 400 milyon kronik hepatit B hastası olduğu belirtildi.


Devlet Hastanesi’nde, hekimlere yönelik düzenlenen kronik hepatit bilgilendirme toplantısında konuşan Bozca, virüsün kan yoluyla, kan ve kan ürünü nakli, hemodiyaliz, organ nakli, kanla temas eden eşyaların ortak kullanımıyla bulaştığını bildirdi.
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Berna Bozca, hepatit B ve C’nin karaciğerde yerleşip enfeksiyona neden olan virüs olduğunu söyledi.


Virüsün, diş fırçası, traş bıçağı, tırnak makası, enjektör, cerrahi malzemeler, akupunktur, dövme, piercing araçlarıyla da bulaştığını dile getiren Bozca, virüsün el sıkışmak, dokunmak, öpüşmek, sarılmakla, kanla temas etmeyen ortak eşyaları kullanmakla, öksürmek, hapşırmakla ve tatil yerlerinde aynı havuza girmekle bulaşmadığını kaydetti.


Her yıl yaklaşık 500 bin ile 1 milyon kişinin hepatit B ve ona bağlı sonuçlar nedeniyle hayatını kaybettiğini aktaran Bozca, Türkiye’de de 4 milyon taşıyıcı olduğunu bildirdi.
 
Üst