Hem Laik’im Hem Müslüman’ım Diyen Kafirdir!

şahkulu

Yasaklı
İsmet İnönü DERSİM de akan kanın sorumlularındandır tontişim .. sena hastayım

Ulan sanki DERSİMLİ ALEVİLERİ çok seversiniz ha...çorum, maraş ve madımakta yobazların yaktığı, katlettiği insanları niye ağzına almıyorsun? ucu biyerine mi dokunuyor yoksa...:crying:

racim

Asistan
Ulan sanki DERSİMLİ ALEVİLERİ çok seversiniz ha...çorum, maraş ve madımakta yobazların yaktığı, katlettiği insanları niye ağzına almıyorsun? ucu biyerine mi dokunuyor yoksa...:crying:
Dersimde Katledilenler gerçek Alevilerdi onun için KATLETTİNİZ KURUTTUNUZ bilmiyor değiliz. sivası maraşı kendiniz yaktınız. YAHUDİLER gibi ileride KULLANIP İSTİSMAR etmek için..

şahkulu

Yasaklı
Dersimde Katledilenler gerçek Alevilerdi onun için KATLETTİNİZ KURUTTUNUZ bilmiyor değiliz. sivası maraşı kendiniz yaktınız. YAHUDİLER gibi ileride KULLANIP İSTİSMAR etmek için..

:D...biri şunu derhal bakırköye yetiştirsin...Dersimdeki Alevi de Kızılbaştır, Tokattaki de, Sivastaki de, Tahtacısıda, Sıraçlarda, Hubyarlılarda...hepsi aynı Ceme girer, aynı yolu sürer, aynı Muharrem ve Hızır orucunu tutar...senin kadar rahatsız şirofzen bir cahili ömrümde ilk defa görüyorum...:D

racim

Asistan
:D...biri şunu derhal bakırköye yetiştirsin...Dersimdeki Alevi de Kızılbaştır, Tokattaki de, Sivastaki de, Tahtacısıda, Sıraçlarda, Hubyarlılarda...hepsi aynı Ceme girer, aynı yolu sürer, aynı Muharrem ve Hızır orucunu tutar...senin kadar rahatsız şirofzen bir cahili ömrümde ilk defa görüyorum...:D

Hastayım sana bre Alisiz CHP li oğlan

şahkulu

Yasaklı
Yönetime sesleniyorum, bu racim denen ahlaksız ve edepsiz şahsa artık bir dur deyin...bu forumda tarafsız moderatörler varsa şayet bu adama haddini bildirsin...

racim

Asistan
Yönetime sesleniyorum, bu racim denen ahlaksız ve edepsiz şahsa artık bir dur deyin...bu forumda tarafsız moderatörler varsa şayet bu adama haddini bildirsin...

oooo gözlerim yolarda kalmıştı geldin çok sevindim sen olmayınca forumda olmak sıkıntı veriyor bana ..
hastayım sana...

agbi

Yasaklı

HADDİNİ BİL @şahkulu

ALLAH cc bilen PEYGAMBERİMİZ sav ümmetinde olan hiç kimse BİR İNSAN ı yakmaz.

Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Madımak'ta meydana gelen olayın, derin devletin bir planı olduğunu iddia etti

Madımak'ı yaşayan ve yaralı olarak kurtulan aydınlardan Aydoğan Yavaşlı da Sivas katliamının arkasında derin devletin bulunduğu konusunda Fevzi Gümüş'le aynı fikirde olduğunu belirtti.

DEVAM EDEYİMMİ ? Şahkulu.

cemaliii

Kıdemli Üye
ben hem laikim, hem müslümanım. şimdi biz kafir miyiz? birilerinin kafasındaki şeriat gelse katlimiz vacip desene.
şeriatla ilgili başlıkta anlatmak istediğimiz buydu. allah devletimize, milletimize zeval vermesin.

şahkulu

Yasaklı
HADDİNİ BİL @şahkulu

ALLAH cc bilen PEYGAMBERİMİZ sav ümmetinde olan hiç kimse BİR İNSAN ı yakmaz.

Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Madımak'ta meydana gelen olayın, derin devletin bir planı olduğunu iddia etti

Madımak'ı yaşayan ve yaralı olarak kurtulan aydınlardan Aydoğan Yavaşlı da Sivas katliamının arkasında derin devletin bulunduğu konusunda Fevzi Gümüş'le aynı fikirde olduğunu belirtti.

DEVAM EDEYİMMİ ? Şahkulu.

Öyle mi? saçmalığın dik alasını yazmışsın...bir kere EHLİBEYTİ katledenler Muhammed ümmeti olamaz...tarih boyunca Muhammedin ALİ'den devam eden nesli EHLİBEYTİ ve Ehlibeyti seven ALİ yandaşlarını sizin emevici zihniyetiniz defalarca katletti...Kerbeladan Madımağa kadar sayısız kere yaktınız, yıktınız ve katlettiniz...sen bu martavalları git başkasına anlat...bir sürü sarıklı, şalvarlı yobazın sivas camilerinden çıkıp nasıl ellerinde benzin bidonlarıyla madımağa doğru yürüdüklerinin resimleri daha yeni ortaya çıktı, görüntüler internette bile var, tekbir getirip diri diri insan yakan bu katiller kimin yolundan gidiyorlar sence...sen en iyisi masalı bırakıp kanlı tarihinle bir yüzleş, daha iyi edersin sayın agbi...

racim

Asistan
Öyle mi? saçmalığın dik alasını yazmışsın...bir kere EHLİBEYTİ katledenler Muhammed ümmeti olamaz...tarih boyunca Muhammedin ALİ'den devam eden nesli EHLİBEYTİ ve Ehlibeyti seven ALİ yandaşlarını sizin emevici zihniyetiniz defalarca katletti...Kerbeladan Madımağa kadar sayısız kere yaktınız, yıktınız ve katlettiniz...sen bu martavalları git başkasına anlat...bir sürü sarıklı, şalvarlı yobazın sivas camilerinden çıkıp nasıl ellerinde benzin bidonlarıyla madımağa doğru yürüdüklerinin resimleri daha yeni ortaya çıktı, görüntüler internette bile var, tekbir getirip diri diri insan yakan bu katiller kimin yolundan gidiyorlar sence...sen en iyisi masalı bırakıp kanlı tarihinle bir yüzleş, daha iyi edersin sayın agbi...

Tontişim
1500 yıl öncesinin derdi seni mi GERDİ ? ölen ölmüş giden gitmiş varsa suçları günahları hesabını verecekler . sana ne ,bize ne ?
kalkmışsın burada yok sünniymiş aleviymiş bilmemneymiş mi,şi mişoğlu miş gönül kalp kırıyorsun senin KİNİN VAR MÜSLÜMANA onu KUSUYORSUN ...hastayım sana

şahkulu

Yasaklı
Tontişim
1500 yıl öncesinin derdi seni mi GERDİ ? ölen ölmüş giden gitmiş varsa suçları günahları hesabını verecekler . sana ne ,bize ne ?
kalkmışsın burada yok sünniymiş aleviymiş bilmemneymiş mi,şi mişoğlu miş gönül kalp kırıyorsun senin KİNİN VAR MÜSLÜMANA onu KUSUYORSUN ...hastayım sana

Verecek cevabın bu mu? :crying:...1400 sene, 1500 olmadı daha...peki o günden beri ne değişti? seni yezİTin yaptıkları ilgilendirmiyor anladık, asırlardır ALİ sevenleri hala katlediliyor, bak suriyede yezİT soyu selefiler Alevi katlediyor hala...müslümanmış! sen neyin müslümanısın anlamadım ben, galiba kendine müslimsin sen...:O

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
ben hem laikim, hem müslümanım. şimdi biz kafir miyiz? birilerinin kafasındaki şeriat gelse katlimiz vacip desene.
şeriatla ilgili başlıkta anlatmak istediğimiz buydu. allah devletimize, milletimize zeval vermesin.

SANA BİZ LAİKLİĞİN DİNSİZLİK OLDUĞUNU AYETLERLE CEVAP VERMİŞTİK. OYSA SEN YİNE AYNI SAPLANTIDA DEVAM EDİYORSUN.

Allah, "tağutu önce red et ondan sonra iman et!" diyor.Kuru bir imanın faydası olmayacağını da bil artık yahu...

Laiklik dine hükmedemez.Din herkese hükmeder.Hayatın her safhasında dinin yeri vardır.Yatarken, kalkarken, yerken, içerken, gezerken,çalışırken, devlet işlerinde, arkadaşlıklarda, evde, barkta,karı koca arasında, yol da izde sokakta, ticarette, alışverişte, her yerde, her zaman uygulanacak İslami prensipler mevcuttur.Bunların hepsi sünnet ve ayetlere tabiidir.Devlet işlerinde ise Allah'ın hüküm ayetleri yürürlükte olur.Sana ve senin gibilere bunları ben 1000 kere anlatsam yine anlamaz ve bildiğinizi okursunuz.

Sizin din anlayışı aynen şöyledir;Namaz, abdest,oruç,hac zekat, camiiye gitmek, Kurban kesmek ve bayramı, Kur'an okumak vb.gibi dar kalıplara sığdırmak isteyen güruhlardansınız. "Devlet işine Allah karışamaz" dersiniz ama onun nimetlerinin tamamını kullanır ve istifade edersiniz.Oysa, Allah göklerin ve yerin sahibidir.Bir şeyin sahibi, kendi alanına karışamaz mı?Bu ne cehalet ve gafletliktir yahu!

Allah her yere hükmeder.Egemenlik kayıtsız şartsız Allah'ındır.Eğer insanoğlu yeryüzüne egemen olsaydı Allah'tan gelen musibet ve belayı başlarından def edebilirdi.Demek ki insanoğlu hiçbir şeye egemen değil imiş.Laiklik tağuti bir yoldur ve Allah katında asla geçerli değildir.Yolunuz batıl bir yol olduğuna göre bu büyük gaflet ve cehaletten derhal geri dönün.Aksi takdirde şu ayetlere tabii olursunuz.

YASİN sURESİ-59- Ey günahkârlar! Bugün siz bir tarafa ayrılın.
60, 61- "Ey Âdemoğulları! Şeytana tapmayın, o size apaçık bir düşmandır ve bana kulluk edin, doğru yol budur, diye size and vermedim mi?" (buyurulacak)

62- Böyle iken o sizden birçok nesilleri yoldan çıkardı. Ya o zaman düşünmüyor muydunuz?
63- İşte bu size vaad edilen cehennemdir.
64- Bugün yaslanın ona bakalım inkâr ettiğiniz için.

MAİDE SURESİ-
104.Onlara, "Allah'ın indirdiğine ve Resûl'e gelin" denildiği vakit, "Babalarımızı üzerinde bulduğumuz (yol) bize yeter" derler. Ataları hiçbir şey bilmiyor ve doğru yol üzerinde bulunmuyor iseler de mi?
l05. Ey iman edenler! Siz kendinize bakın. Siz doğru yolda olunca sapan kimse size zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allah'adır. Artık O, size yaptıklarınızı bildirecektir.

AL-İ İMRAN SURESİ-
102. Ey iman edenler! Allah'tan, O'na yaraşır şekilde korkun ve ancak müslümanlar olarak can verin.
103. Hep birlikte Allah'ın ipine (İslâm'a) sımsıkı yapışın; parçalanmayın. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşman kişileridiniz de O, gönüllerinizi birleştirmişti ve O'nun nimeti sayesinde kardeş kimseler olmuştunuz. Yine siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle açıklar ki doğru yolu bulasınız.

Evet,Allahu Teala ayetleri gayet açık ve net bir şekilde her şeyi açıklamıştır.Artık uyanma ve silkelenme vakti gelmedi mi?

Allah'tan korkmak öyle dilin ucuyla olmaz.Onun emir ve yasaklarına gönülden kayıtsız şartsız teslim olmamız lazımdır ki, işte Cenab-ı Hak o zaman bize rahmet nazarıyla bakar.Hüküm ayetlerini rafa kaldırıp "bunları ben istemiyorum illa ki laikliği isterim ve arzularım" dersen eğer; eh, biz tebliğimizi size yapıyoruz.Yarın ruz-i mahşerde sizi o zaman Atatürk'ünüz ve laikliniz kurtarır.

Allah her müslümana, sadece hocalara alimlere değil, "emr-i bil ma'ruf ve nehy-i anil münker farizatı" nı, yani "iyiliği emretmek ve bütün kötülüklerden men etmeyi üzerimize yüklemişken; bu, sizin gibi laikçilerin hangisi bu farizatı yerine getirmiştir ki?.Mesela; namaz kılmayı, helalinden kazanmayı, faizin haram oluşunu, kumarı, içkiyi zinanın terbiyesizlik ve mahrumiyet olduğunu, her türlü fuhşiyatı, kul hakkı yememeyi, her zaman adil, doğru ve dürüst olmayı sizler hiç diğer müslüman kardeşlerinize anlattınız mı? Bu uğurda fedakarlık gösterdiniz mi?Ne gezeer!.Zira sizler günah bataklıklarına saplanmış insanlara acıyıp da onlar için ne yaptınız bugüne kadar?!Size şunlar lazım galiba!. İçki içeceksin, kumar oynayacaksın, istediğiniz melaneti işleyeceksiniz, ondan sonrada bunları yaparken de "ben laikim, benim bunlarla uğraşacak vaktim yoktur" diye bu insanları başıboş, aylak, ve ne yaptığını bilmez bir vaziyette bırakmak sizce bu insanlık mıdır?

BİR MÜSLÜMAN, ÖNCE GEREKEN TEBLİĞİNİ YERİNDE VE ZAMANINDA YAPACAKTIR. MUHATABI DİNLERSE NE ÂLA, DİNLEMEZSE İŞTE O ZAMAN ONLARA BASKI YAPMADAN, KENDİ HALLERİNE BIRAKMALIDIR.HİDAYET VERECEK OLAN YİNE ALLAHTIR.O, KULLARINI HEP GÖZETLEMEKTE VE HER ŞEYİ KAYIT ALTINA ALMAKTADIR.BUNUNLA BİRLİKTE YARIN MAHŞER YERİNDE, ALLAH HESAP SORMAK İÇİN HUZURUNA ÇAĞIRACAK VE DE HERKESTEN HESAP SORACAKTIR.ALLAH CÜMLEMİZİ HESABI KOLAY OLAN KULLARINDAN EYLESİN (AMİN)

fatken

Üye
Kardeşim MÜTEŞEKKÜR, Laikliğin dinsizlik olduğuna dair Kuran'dan ayetlerle Allah c.c. buyruklarıyla öyle güzel açıklamışsınki; Allah aklına, ellerine zeval vermesin bir çırpıda okunan büyük hisseler alınan yazın için bizde sana MÜTEŞEKKÜR'üz..:)

Allah senden ve tüm gerçek müminlerden razı olur inşaAllah..

Amin..

agbi

Yasaklı
@MÜTEŞEKKÜR

Geçmiş te saygı duyduğumuz ilimlerine saygı duyduğumuz çok kişi KURAN Ayetlerini açıklama konusunda BİZLER EHİL DEĞİLİZ diye cevap vermişlerdir.

Sizin AYET YORUMLAMA Ehilliğinizin kaynağı nedir ?

İmamı AZAM Bile bir Çocuğa BAL YEME sözünü direk söylemiş zaman a bırakmıştır.

Hangi islam alimin yanında senelerce bulundunuz ?

Hudai Hz leri bile Üftade Hz lerinin yanında Onlarca Yıl beklemiş ilim tahsil etmiş ve DÜNYEVİ ÇOK ŞEYİ elinin tersi ile itmiştir.

MÜTEŞEKKÜR Benden size AHİRET TAVSİYESİ KURAN Ayetleri ile Yorum yapma ÇİZGİNİ BİL.

fatken

Üye
@MÜTEŞEKKÜR

Geçmiş te saygı duyduğumuz ilimlerine saygı duyduğumuz çok kişi KURAN Ayetlerini açıklama konusunda BİZLER EHİL DEĞİLİZ diye cevap vermişlerdir.

Hudai Hz leri bile Üftade Hz lerinin yanında Onlarca Yıl beklemiş ilim tahsil etmiş ve DÜNYEVİ ÇOK ŞEYİ elinin tersi ile itmiştir.

MÜTEŞEKKÜR Benden size AHİRET TAVSİYESİ KURAN Ayetleri ile Yorum yapma ÇİZGİNİ BİL.

Size göre Kur'an-ı Kerim Azimüşşan yalnızca alimlere indirilmiş bir kitap mıdır?

Alimler üzerlerine düşeni yapmış tercüme etmiş, tefsir etmiş Allah Al-i İmran suresinde Kuran'ın çoğunun muhkem (açık) olduğunu ve herkesin aklederek anlasın diye hiçbir şeyi eksik bırakmadan açıkladını buyurmaktadır. Anlamı kapalı ayetleri Allah'tan başka kimsenin anlamını bilemeyeceğini buyuruyor İslam bütün insanlığa indirilmiştir.

İslamda ruhban sınıfı yoktur sonsuz kudret sahibi biricik rabbimizle konuşmak isteyen Kuran okur, ibadet eder ve onun indirdiklerine göre yaşar daha neyin hesabını yapıyorsunuz? N e biçim ölçüp biçtiniz öyle size kalsa
İlla şeyhlere, cemaatlere tabi olmak lazım gelir oysaki gerçek dosdoğru müminlerin oluşturduğu cemaate elbette katılmak lazımdır birbirleriyle fil gibi tepişen, hurafe ve batıllara bulanmış gerçek İslam'dan ayrı düşürülmüş şirazesini, pusulasını kaybetmiş İsrailiyat ve menkıbe yüklü batıllara uyanlar bizim mümin kardeşlerimiz olamazlar..

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
@MÜTEŞEKKÜR

Muhterem ağbiciğim.Size ve başkalarına karşı asla kinim yoktur.Bİz her şeye Kur'an ve hadis penceresinden bakarız.Onlara muhalif hiçbir şeyi kabul etmiyoruz.Ben alim değilim ama burada konu üzerinde tartışırken bir delil olarak Kur'an'dan veriyoruz.Eğer bu senin zoruna gidiyorsa onu da açıkla ki maksadınızı iyice anlayalım.Ayet üzerinde takılıp kalırsam tefsirlerle cevabnı da veririz.Vereceğimiz kaynaklar sağlamdır.Açılan konularla alakası olmayan hiçbir ayet ve hadisi de vermeyiz.Burada biz ukalalalıkda etmiyoruz.Bir müslüman her zaman, meselelere Kur'an penceresinden bakmazsa çok hata edip yanılır.Te'vil etmek başka tefsir başka meal başkadır.Nice okumuş, proflar vardır ki bunların bir çoğu hala cahildirler.Dinini bilmeyen bir prof'un fetvasıyla da yola çıkılmaz.Fetva mamakında da değiliz.Fetva işi olursa onları da ehline danışır öğreniriz.

agbi

Yasaklı
Muhterem ağbiciğim.Size ve başkalarına karşı asla kinim yoktur.Bİz her şeye Kur'an ve hadis penceresinden bakarız.Onlara muhalif hiçbir şeyi kabul etmiyoruz.Ben alim değilim ama burada konu üzerinde tartışırken bir delil olarak Kur'an'dan veriyoruz.Eğer bu senin zoruna gidiyorsa onu da açıkla ki maksadınızı iyice anlayalım.Ayet üzerinde takılıp kalırsam tefsirlerle cevabnı da veririz.Vereceğimiz kaynaklar sağlamdır.Açılan konularla alakası olmayan hiçbir ayet ve hadisi de vermeyiz.Burada biz ukalalalıkda etmiyoruz.Bir müslüman her zaman, meselelere Kur'an penceresinden bakmazsa çok hata edip yanılır.Te'vil etmek başka tefsir başka meal başkadır.Nice okumuş, proflar vardır ki bunların bir çoğu hala cahildirler.Dinini bilmeyen bir prof'un fetvasıyla da yola çıkılmaz.Fetva mamakında da değiliz.Fetva işi olursa onları da ehline danışır öğreniriz.

@MÜTEŞEKKÜR

Bir konu üzerinde AYET le yorumlamak veya değerlendirmek bana göre FETVA ile eş icraattır.

Ben alim değilim ama burada konu üzerinde tartışırken bir delil olarak Kur'an'dan veriyoruz.Eğer bu senin zoruna gidiyorsa onu da açıkla ki maksadınızı iyice anlayalım DEMİŞSİNİZ neden zoruma gitsin gitmiyor ÜZÜYOR çünkü gördüğüm kadarı ile bu konuda İLMİNİZ yok vede bundan dolayı yanılgılarınız sizi AHİRETTE zora sokar bir Müslüman kardeşiniz olarak üzülüyorum.M.Akif e teklif etmişler Elmalıdan önce M.Akif in cevabı ben Ehil değilim demiş.

KURAN ı anlamak bu kadar kolaymı MEAL anlamlarına bakıp örnekvermek gerekirse bugün MÜSLÜMAN lar KURAN ı anlasalar idi DÜNYA ÇOK FARKLI olurdu.

Tahminimce sizden yaşça büyüğüm ve haddim olmayarak MÜNAZARA veya İSTİŞARELERİNİZ de KURAN ayetlerini ön plana almayın.SÜNNET diyorsunuz o zaman PEYGAMBERİMİZ sav yaşadıkları veya sözleri değişik anlamlara gelebilir bu İLMİNİZ VARMI Bir Örnek soru sorayım size benim elime bayan eli değdi abdest tazelemeliyim Yarın Cuma ya giderken veya tazelemeden gideyimmi veya Köpek deydi Bildiğiniz gibi Şafi ile Hanefi mezhebinde burda olumlu farklılıklar var ANLATABİLDİMMİ ?

Muminaga

Yeni
Verecek cevabın bu mu? :crying:...1400 sene, 1500 olmadı daha...peki o günden beri ne değişti? seni yezİTin yaptıkları ilgilendirmiyor anladık, asırlardır ALİ sevenleri hala katlediliyor, bak suriyede yezİT soyu selefiler Alevi katlediyor hala...müslümanmış! sen neyin müslümanısın anlamadım ben, galiba kendine müslimsin sen...:O

şahkulu mu?
biz Allah'ın kulu biliriz insanları. sen kulluk etmek için neden şahı, alevilerin padişahını tercih etmişsin?
bu bir sorudur. cevabını umarım güzel bir uslupla verirsin.
----
yukarıda alıntısını yaptığım mesajına gelince
muhatabının sorusuna ve açıklamasına verdiğin bu cevapla hakkında varılacak tek bir sonuç vardır. Kindarlığa bulanmış bir zihin yapın var.

bu zihin yapın tarihsel, güncel fark etmez toplumsal olayları yorumlarken tek taraflı düşünmene yol açar.
tek taraflı vargılarla, önyargılı, şartlanmış ve ezberletilmiş reflekslerle düşünmek kişiye zarar verir.

maalesef şii ve sunni müslümanların birbirleriyle kanlı dueloları sürmektedir. Sağduyulu hareket etme noktasında irade göstermekten uzak davranıyorlar. Irak, Pakistan ve Suriye'de karşılıklı bombalama eylemleri sonucu toplu kıyımlar gerçekleşmektedirler.

bu cinayetlerin temelinde kin, husumet, tahrik ve kışkırtmaların payı büyüktüğr.
eline imkan geçse bu katliamları gerçekleştirebilecek eğilim ve anlayışa sahip onlarca alevi ve sunni kişi ve örgütlenmeler Türkiye'de de mevcuttur.
Türkiye'de alevilerin çoğunluğu kendilerini hep mazlum ve zulme uğrayanlar olarak dillendirmektedirler.
Ama aynı alevi çoğunluğu hem eğilim olarak hemde anlayış olarak kendi içinde taşıdığı kin ve yıllanmış husumet içeren düşünceleri itibarıyla potansiyel olarak tehlikeli noktada olduğunu kabullenmelidir.

alevi bireyler önyargı ve şartlanmış, ezberletilmiş güdülenmelerden bir an için sıyrılıp kendini özeleştiriden geçirdiğinde görecektir ki tüm bu cinayet ve kıyımların hareket noktası olan kin ve hüsümeti içinde taşıdığını anlayacaktır..

alevilerin gelin canlar bir olalım şiarında bile içe dönük (alevilere dönük) mesaj verilmektedir.
Türkiye'de alevilik alisiz alevilik olarak şekillenmiştir. Hz.Ali (r.a) 'den islamiyet, ibadet üzerinden değil Yezid, sıffin savaşı üzerinden husumet güdücü intikamcı anlayışla sözedilmektedir.
sunni müslümanların Hz.Ali (r.a), ehli beyte, Hz.Hasan ve Hz.Hüseyin'e olan sevgilerini bağlılıklarını araştır ve öğrenmeye çalış.

müslümanlar arasında ayrılığa, bölücülüğe, düşmanlığa yol açacak söylem, uslup kullanmaktan vazgeç.
Suriye'ye bak ve burdan kendine ders çıkart.

Allah cellu celaluhu müslümanlara idrak, feraset, akıl versin. Yaşanan iç çatışmalardan ders çıkarması için zihin açıklığı versin.

şahkulu

Yasaklı
şahkulu mu?
biz Allah'ın kulu biliriz insanları. sen kulluk etmek için neden şahı, alevilerin padişahını tercih etmişsin?
bu bir sorudur. cevabını umarım güzel bir uslupla verirsin.
----
yukarıda alıntısını yaptığım mesajına gelince
muhatabının sorusuna ve açıklamasına verdiğin bu cevapla hakkında varılacak tek bir sonuç vardır. Kindarlığa bulanmış bir zihin yapın var.

bu zihin yapın tarihsel, güncel fark etmez toplumsal olayları yorumlarken tek taraflı düşünmene yol açar.
tek taraflı vargılarla, önyargılı, şartlanmış ve ezberletilmiş reflekslerle düşünmek kişiye zarar verir.

maalesef şii ve sunni müslümanların birbirleriyle kanlı dueloları sürmektedir. Sağduyulu hareket etme noktasında irade göstermekten uzak davranıyorlar. Irak, Pakistan ve Suriye'de karşılıklı bombalama eylemleri sonucu toplu kıyımlar gerçekleşmektedirler.

bu cinayetlerin temelinde kin, husumet, tahrik ve kışkırtmaların payı büyüktüğr.
eline imkan geçse bu katliamları gerçekleştirebilecek eğilim ve anlayışa sahip onlarca alevi ve sunni kişi ve örgütlenmeler Türkiye'de de mevcuttur.
Türkiye'de alevilerin çoğunluğu kendilerini hep mazlum ve zulme uğrayanlar olarak dillendirmektedirler.
Ama aynı alevi çoğunluğu hem eğilim olarak hemde anlayış olarak kendi içinde taşıdığı kin ve yıllanmış husumet içeren düşünceleri itibarıyla potansiyel olarak tehlikeli noktada olduğunu kabullenmelidir.

alevi bireyler önyargı ve şartlanmış, ezberletilmiş güdülenmelerden bir an için sıyrılıp kendini özeleştiriden geçirdiğinde görecektir ki tüm bu cinayet ve kıyımların hareket noktası olan kin ve hüsümeti içinde taşıdığını anlayacaktır..

alevilerin gelin canlar bir olalım şiarında bile içe dönük (alevilere dönük) mesaj verilmektedir.
Türkiye'de alevilik alisiz alevilik olarak şekillenmiştir. Hz.Ali (r.a) 'den islamiyet, ibadet üzerinden değil Yezid, sıffin savaşı üzerinden husumet güdücü intikamcı anlayışla sözedilmektedir.
sunni müslümanların Hz.Ali (r.a), ehli beyte, Hz.Hasan ve Hz.Hüseyin'e olan sevgilerini bağlılıklarını araştır ve öğrenmeye çalış.

müslümanlar arasında ayrılığa, bölücülüğe, düşmanlığa yol açacak söylem, uslup kullanmaktan vazgeç.
Suriye'ye bak ve burdan kendine ders çıkart.

Allah cellu celaluhu müslümanlara idrak, feraset, akıl versin. Yaşanan iç çatışmalardan ders çıkarması için zihin açıklığı versin.

Aslında baştan aşağıya boş beleş bir yazı, cevap vermeye bile değmez...Aleviler kin doluymuş, tehlikeliymiş! falan filan...sen nerde hangi tarihte Alevilerin din adına veya kendi gibi inanmadığı için farklı bir kesime katliam yaptığını gördün? sallamasyon bedava değil mi? sen kendi süfyani zihniyetinin tarih boyu yaptığı dinci katliamların suçlusunu başka yerde arayıp kendi mensup olduğun çevreyi aklayamazsın öyle kolay kolay beyefendi...Alisiz Alevilik yoktur...sen benim hangi yazımda ALİSİZ bir yer gördün? hangi Cemevinde ALİ zikredilmeden Cem yürütülüyor? Alevilerin düşmanlığı 1400 senedir ta Kerbelalardan bugüne yezidofaşizmin ALİ sevenlerine yaptığı zulmedir...bizim süfyaniliğe, muaviye eniğine ve yezidofaşizme olan tepkimiz seni rahatsız ediyorsa o senin sorunun...YARASI OLAN GOCUNUR...Suriyeyide görüyoruz evet, ABD uşağı yezidofaşist alçak selefiler Alevi avındalar...çok iyi görüyoruz...son sözüm ALİSİZ ALEVİLİK yoktur, Ali Aleviliğin merkezidir, O KAİNATIN MERKEZİNDEKİ NOKTAVİ RUHTUR...O'NSUZ KAİNATTA BİR HİÇTİR... ''Ben B harfinin altındaki noktayım''-Hz.İMAM-I ALİ...

Allah müslümanlara akıl fikir versinmiş, önce sana akıl fikir versin, allahında başka işi gücü yoktu sizinle uğraşacak...

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
@MÜTEŞEKKÜR

Bir konu üzerinde AYET le yorumlamak veya değerlendirmek bana göre FETVA ile eş icraattır.

Ben alim değilim ama burada konu üzerinde tartışırken bir delil olarak Kur'an'dan veriyoruz.Eğer bu senin zoruna gidiyorsa onu da açıkla ki maksadınızı iyice anlayalım DEMİŞSİNİZ neden zoruma gitsin gitmiyor ÜZÜYOR çünkü gördüğüm kadarı ile bu konuda İLMİNİZ yok vede bundan dolayı yanılgılarınız sizi AHİRETTE zora sokar bir Müslüman kardeşiniz olarak üzülüyorum.M.Akif e teklif etmişler Elmalıdan önce M.Akif in cevabı ben Ehil değilim demiş.

KURAN ı anlamak bu kadar kolaymı MEAL anlamlarına bakıp örnekvermek gerekirse bugün MÜSLÜMAN lar KURAN ı anlasalar idi DÜNYA ÇOK FARKLI olurdu.

Tahminimce sizden yaşça büyüğüm ve haddim olmayarak MÜNAZARA veya İSTİŞARELERİNİZ de KURAN ayetlerini ön plana almayın.SÜNNET diyorsunuz o zaman PEYGAMBERİMİZ sav yaşadıkları veya sözleri değişik anlamlara gelebilir bu İLMİNİZ VARMI Bir Örnek soru sorayım size benim elime bayan eli değdi abdest tazelemeliyim Yarın Cuma ya giderken veya tazelemeden gideyimmi veya Köpek deydi Bildiğiniz gibi Şafi ile Hanefi mezhebinde burda olumlu farklılıklar var ANLATABİLDİMMİ ?

Bir müslüman her zaman, meselelere Kur'an penceresinden bakmazsa çok hata edip yanılır.Te'vil etmek başka tefsir başka meal başkadır.Nice okumuş, proflar vardır ki bunların bir çoğu hala cahildirler.Dinini bilmeyen bir prof'un fetvasıyla da yola çıkılmaz.Fetva mamakında da değiliz.Fetva işi olursa onları da ehline danışır öğreniriz.

ŞU BENİM SÖZÜMÜ BİR KEZ DAHA DÜŞÜN!.MESELELERE KUR'AN PENCERESİNDEN BAKMAYACAKSAK DEMOKRASİ İLE Mİ HALLEDİLİYOR HERŞEY?!.DEMOKRASİ DEDİĞİN ŞEY ALDATMACADAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.

Bak ağbi, biz hatalı söz söylememeye dikkat ediyoruz.Eğer bizim sözlerimizde Kur'an'a ve sünnete aykırı bir söz varsa onu buraya getir müzakere edelim.Mezhep farklılıklaını da biliyorum.Usul-ü fıkıh, usul-ü hadis bundan daha derin konulardır.Bizi aşan konuları biz açmayız ve hakkında yorum da yapmayız.

Demokrasi de çareler olsaydı Kur'an'a ihtiyaç olur muydu?Fetva değil takvaya önem vermek gerekir.Ver'a denilen amel en üstün ameldir.Ruhsatlarla da amel edilmesi ancak zaruret halinde olur.Her aliminde fetvası kabul edilmez.Fetvasının kabul edilmesi için ehlisünnet akaidine sahip olmasıdır.Mezhepsizlerin,Şia, şiiler ve alevilerin fetvaları geçersizdir.

ŞİMDİ SANA SORU SORACAĞIM: "LAİKLİK DİNSİZLİK MİDİR DEĞİL MİDİR?MÜSLÜMAN LAİK OLUR MU?"

"LAİKLİK DİNSİZLİK DEĞİLDİR" DİYE KABUL EDİYORSAN ONUN DELİLLERİNİ GETİRECEKSİN YOKSA SEN DE TAĞUTİ SİSTEMLERİN KAPSAMINA GİRMİŞ OLURSUN...