Hangi Filmi Neden İzleyelim? Tavsiye Ettiğiniz Filmler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

garip70

Ordinaryus
haklısınız başları sıkıcı... ama sonuna kadar izlerseniz, hatta 2. bölümü sonuna kadar izlerseniz farklı oluyor.

türkü

Kıdemli Üye
forumdakiler daha gerçekçi, aksiyonu bol, dramatik, psikolojik..bilim kurgu, fantastik hiç çekilmedi henüz ama olsun başkaya ihtiyaç hissettirmiyor :D

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Yüzüklerin Efendisi

Neden bilmiyorum ama bu filmi izleyince, ahir zamanda çıkacağı söylenen Yecüc ve Mecüc kavmi ve insanların mücadelesini izler gibi oldum...

Nacizane bir tavsiye de bulunayım.Sinema da temaşa edilmesi gerekilen salt olgu hakikattır.İkinci planda ise estetik yani güzellik vardır.Yüzüklerin efendisi,matrix,300 spartalı vb.gibi tamamen hayal ötesi hikayeleri çeşitli görsel ve ses efektleriyle servis eden filmler,daima insandaki tanrı inancını en edna seviyeye indirmiştir.

İyi yönetmenler de vardır.Örneğin bela tarr,tarskovsky,bergman,kiyarüstemi,ghobadi,majidi vs.bu saydığım yönetmenler adeta sineyi ozan gibi kamerayı konuştururlar.Ve filmlerinde imgeye dayalı şiirsel bir dil kullanmışlardı.Yani eşyaya köle olmak yerine eşyayı hizmetlerine ram eylemişlerdir...

Özellikle müslümanların sinema konusun da uyanık olmaları icab eder.

cemaliii

Kıdemli Üye
matrix tavsiye olunur. film deyince aklıma ilk gelen odur. bizim yapmamız gereken filmi adamlar yapmış helal olsun.

yusufsaid

Profesör
matrix tavsiye olunur. film deyince aklıma ilk gelen odur. bizim yapmamız gereken filmi adamlar yapmış helal olsun.

çok katılıyorum. matriks bir felsefe filmidir. uçan kaçan aksiyon filmi değil. biz arıların istilasını konu edinen çok saçma filmler de izledik; fakat matriks bize arının yemeye doyamadığımız balın işçisi olduğunu hatırlattı. varoluş ve kader felsefi anlamda bu filmin içine sinmiştir. öyle sinmiş ve filme öyle yedirilmiş ki, filmi hala arıların istilası olarak görenler var. bu filmi beğenmene hiç şaşırmadım dostum. dışa aksedenle için farkını iyi bilirsin sen. ne de olsa balık denizde sudur; ancak dünyasından sıyrılınca balık olur. not: bu felsefeyi destekleme manasına değil yazılanlar, tamamen filmcilik açısından.

ebkem

Baş Yücelik

Neden biz yapmalıydık? Neye hizmet etmiş ki?

Bir uzman vardı, adını unuttum. Subliminal konusu üzerine ihtisas yapmış. Ve o sapkın tarikatın dünyaca duyulmasını sağlayan(!) filmin Matrix olduğunu söylemişti. İddiamın menşei ismailağa.info değildir müsterih olun.

cemaliii

Kıdemli Üye
Neden biz yapmalıydık? Neye hizmet etmiş ki?
[/B]

öncelikle @yusufsaid dostum teşekkür ederim. sen bizim diğer mesajlarımızı okuma. gırgır şamata yapıyoruz desem yeridir. ama bu tür mesajları yakalamanı tavsiye ederim.

ebkem, ismailağa infoda olabilir no problem benim için. neden biz yapmalıydık dedim biliyormusun. çünkü matrixin ilk filmi tamamen tasavvufu çok iyi anlatıyor. ister bilerek yapsınlar,ister bilmeyerek. bilmeyerek olduğunu sanmıyorum.zira yabancılar bizden daha iyi araştırmacılar.
netice olarak film tasavvufu anlatmış.hemde çok güzel anlatmış.keşke biz yapsaydık deyişimiz bundan. ama bizki hem mevlana gibi bir büyük yetiştirip,hemde onun hoşgörüsünden çok uzak bir toplumuz. ama güzel anma günleri yaparız. :eek:leyo: mevlanayla övünürüz,ama mevlana nasıl biridir denilse,hakkında çok az şey biliriz.

ebkem

Baş Yücelik

öncelikle @yusufsaid dostum teşekkür ederim. sen bizim diğer mesajlarımızı okuma. gırgır şamata yapıyoruz desem yeridir. ama bu tür mesajları yakalamanı tavsiye ederim.

ebkem, ismailağa infoda olabilir no problem benim için. neden biz yapmalıydık dedim biliyormusun. çünkü matrixin ilk filmi tamamen tasavvufu çok iyi anlatıyor. ister bilerek yapsınlar,ister bilmeyerek. bilmeyerek olduğunu sanmıyorum.zira yabancılar bizden daha iyi araştırmacılar.
netice olarak film tasavvufu anlatmış.hemde çok güzel anlatmış.keşke biz yapsaydık deyişimiz bundan. ama bizki hem mevlana gibi bir büyük yetiştirip,hemde onun hoşgörüsünden çok uzak bir toplumuz. ama güzel anma günleri yaparız.

Neo da ehli bidat oldu desenize:) Neyse bakış açısı farkı demek ki..Kimilerinde öyle bir amaca hizmet ettiyse ne mutlu.

yusufsaid

Profesör

netice olarak film tasavvufu anlatmış.hemde çok güzel anlatmış.keşke biz yapsaydık deyişimiz bundan. ama bizki hem mevlana gibi bir büyük yetiştirip,hemde onun hoşgörüsünden çok uzak bir toplumuz. ama güzel anma günleri yaparız. :eek:leyo: mevlanayla övünürüz,ama mevlana nasıl biridir denilse,hakkında çok az şey biliriz.

seni tanıyorum dostum, tüm mesajların seni anlatıyor. sapsarı bir bira şişesine su koyuyorsun; sudan gafil değiliz.
filme gelince, aynen katılıyorum.
filmde imgelemi eksik bulanlar buyursun:
http://www.zamandayolculuk.com/cetinbal/HTMLdosya1/MatrixFelsefesix.htm

son not:köylü teyzemin yaktığı yanık türküde de yeterince şiirsellik vardır, siz bunu illa konservatuar mezunundan dinleyince yakalayabiliyorsanız, aşk olsun size. arasına bir iki "çok bilmiş" kelime ve tanım sıkıştırdığımız çelimsiz şiirlerimizden yeğdir yanık gırtlak senfonisi!
şahsen helikopter böceğini ya da bir kuğuyu izlemeyi, devlet opera ve balesindeki taklitçilerine tercih ederim.

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Şimdi söyleyeceklerim
küçümsemelerin veyahut es geçmelerin nelere yol açabileceğiyle ilgilidir.Lütfen bir suçlama felan anlaşılmasın...

Holywood yıllardır yazınsal anlamda
veremediği mesajları görsel anlamda
verdi ve bu uğurda beklediklerinden
daha büyük başarılar elde ettiler.Mesela Harry Potter,Yüzüklerin Efendisi gibi fantastik yapımlarla küçük beyinler yıkandı.Tıpkı tüm dünyanın dibine dinamit sokmak isteyen gizli istihbarat örgütlerinin Pokemon vs gibi çizgi filmleri tüm dünya geneline
yayıp çocukları robotlaştırması
gibi.Robotlaştırılan insan yapma projesi her geçen yıl daha bir sevindiriyor Amerika'yı.Veyahut CIA ve MOSSAD gibi istihbarat örgütlerini...
Nitekim aynı istihbarat örgütleri yılların verdiği bir başka çabanın semeresini milyon dolarlarla alıyor şimdilerde.Raelyan adı verilen sekse ve
paraya endeksli sapık felsefeyi bir din
haline getiren ucubeler çıktı.Ve bu
raeller Allah'ı ve Peygamber'i aşağılayıcı ifadeler kullanabiliyorlar.İstanbulun en bilinen otellerinde adına ayin adı verilen seks geceleri düzenliyebiliyorlar.Sözde
inandıkları şey uzaylılar tarafından
yaratıldığımız.Hatta Peygamber
Efendimiz'in bile uzaylı olduğunu
söylemekten çekinmiyorlar.Neyse gel
gelelim konumuza...

İşte sizin anlıyamadığınız nokta
bu.Birkaç yıl önce Raelyanlık gibi
sapıkça bir fikir öne sürülseydi şüphesiz yer yerinden oynardı.Ve insanların buna karşı tepkisi daha bir sert olurdu.Ama bu bahsettiğimiz örgütler beyinleri robotlaştırdılar gitgide.ALIEN,ET,SIGNS
gibi Hollywood yapımları gösterime
girdikleri her ülkede hasılar rekorları
kırdı.Dolayısıyla bu filmlerle ilk önce
uzaylıları beyinlere "varolabilirler"
şeklindeki intibalarla aşıladılar.Ve çoğu insan belkide bu yüzden Raelyanlık
denilen kavrama olumlu baktı bu
intibalardan ötürü.İşte CIA,MOSSAD gibi
istihbarat örgütleri bu gibi
evrensel robotlaştırma tekniklerinin
altyapısını kurmuştur yıllarca.Ve biz hala uyuyalım ve insanları uyarmak yerine bu beyin yıkayıcı filmlerin içine
sokalım.Savunalım alabildiğine.Ne acı...

Yani Matrix ile aşılanan tanrısızlık
mesajını uzaylı filmlerle birleştirdiler.Ve bazılarının tanrısı uzaylılar oldu.İşte böyle bir taraftan boşaltıp diğer yandan doldurdular.İlk önce beyine "tanrını sorgula,varlığı sorgula" emri
verildi.Sonrasında ise "uzaylılar yarattı
seni" mesajı verildi.İşte böyle oyunlarla
yıllardır eritildik bizler.Lütfen küçümsemeyin bunu.Zira haçlı
savaşlarının hiçbirinde galip olamayan
batı şöyle demiştir :"Bu devlet kılıçla
yıkılamaz.Kültürle yıkılır".Umarım
anlatabilmişimdir...

Ve ayrıca Matrix filminden sonra çıkan Matrix Felsefesi kitapları.Hepsi
milyonlarca sattı.Kimbilir ne beyinler
yıkandı.Ve kimbilir kaç cahil akıl kendi
diniyle ikileme düştü.Şimdi sormak
gerekir.İslam'a açılan bu kültürel savaşa bu kadar kayıtsız kalabiliyormusunuz hala???

İşte biz bu es geçişlerimiz ve "aman
nolurki bi filmden" diyişlerimizle
kültürel yozlaşmaya ayak uydurduk
senelerce.Bakın bir örnek daha size.Hint asıllı ingiliz yazar Salman Rüşdi yıllar önce "Şeytan Ayetleri" adından bir kitap yayınladı.Allah'a ve İslam'a küfürler yağdıran bu kitap çıktığı yıllarda tüm Müslüman ülkeler olağanüstü hal olmuş gibi harekete geçtiler.Hatta İran Salman Rüşdi hakkında ölüm fetvası bile çıkardı.Çok yıl geçti aradan.Şimdi bir papaz "Gerçek Furkan" adında bir kitap
yayınladı birkaç yıl önce.O da Allah'a ve
İslam'a küfürlerle doluydu.Fakat noldu
sonuç?Birkaç Tv tartışması,birkaç küçük tepki dışında kimse bişey yapmadı.Ve gündemden gitti böylece.Yani demek istediğim şu.Biz yıllar geçtikçe umursamazlığımızın ceremesini ödüyoruz.Sizde çıkıp hala bişeyleri savunuyorsunuz.Bu cehalet değilde nedir söylermisiniz???

PUTKIRAN

Kıdemli Üye

ozgurluk-yolu-1346150990.jpg
Filmin Özeti:
1940 yılında Sovyet Rusya’ya bağlı Sibirya esir kampından kaçarak kışın ortasında Sibirya’dan Hindistan’a 6.000 kilometre yürüyen bir grup esirin hikayesi. Polonyalı genç Janusz, kendine “Bay Smith” adını takmış alaycı Amerikalı Zoran ve dövmeli gangster Valka’dan oluşan bu gruba daha sonra Irena adlı bir mülteci de katılır. Başlarına ödül konmuş olan ekip önce ıssız Sibirya’yı, ardından Gobi Çölü’nün uçsuz bucaksız düzlüklerini ve son olarak Himalayalar’ı aşmak zorunda kalacaktır.

Aşk Şairi

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.haksairi.com
yerdeki yıldızları izleyin
sebebini izleyince anlarsınız
ağlatırken güldüren
güldürürken alğatan
tüm duyguları alt üst eden
film budur

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Sayfanın en altındaki cevap şahsıma aittir.2006 da fikrim neyse şimdide odur sevgili cemali.

MECZUP

Profesör
En son izlediğim flm AYAT AYAT CiNTA endenozyalı bir gencin flmidir, islamda taarruf üzere evlilikve fedakarlık. İnanın izlerken göz yaşlarınıza hakim olamayacaksınız iyi seyirler dilerim ...

Tavsiye ettiğiniz filmler..

Bakalım kimler ne tavsiye edecek..

ilk tavsiye benden olsun 3 idiots isimli hint fimli..:)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...