..:Gurura Karşı İlaç:..

Ahsen84

Üye
Katılım
12 Haz 2006
Mesajlar
116
Tepkime puanı
0
Puanları
0
GURURA KARŞI İLAÇ


Halife Hz. Ömer bir gün kırbasını (su tulumu, su kabı) sırtına yüklenmiş, Medine'nin en kalabalık sokaklarında dolaşıyordu. Babasının sırtında kırba ile dolaştığı oğlu Abdullah'ın da gözüne ilişti ve kendisine yetişip sordu:

- Baba sen ne yapıyorsun, koskoca halife sırtında kırba taşır mı, taşıtacak kimse mi bulamadın?

- Oğlum, bunu taşıtacak adam bulamadığım için veya başka bir mecburiyet dolayısıyla taşıyor değilim. Nefsime gurur gelir gibi oldu, kendimi beğenir gibi oldum, sırf onu küçültmek için bu yola başvurdum.

HELAL RIZKINI HARAMA ÇEVİRDİ..
Hz. Ali(r.a.)namaz kılmak için mescide gittiğinde devesini bir gence emanet bırakmıştı.Döndüğünde devesinin bir yere bağlanmasına rağmen yularının olmadığını görmüştü.Yeni bir yular almak için satıcıya gitti,kaybolan yularının biraz önce bir genç tarafından 10 dirhem gümüşe ona satıldığını öğrendi.satıcı da üzülmüştü.Hz. Ali efendimiz (R.A.)cebinden 10 dirhem çıkarıp eski yuları alırken şunları söyledi:

-O gence yazıklar olsun!!Ben bu parayı deveme baktığı için o gence verecektim.Fakat o acele etti,helâl rızkını harama çevirdi.
 

alim_08

Üye
Katılım
13 Haz 2006
Mesajlar
106
Tepkime puanı
1
Puanları
0
derler ya sabreden derviş muradına ermiş...hesabı sabreden mukafata nail olur... sabredelim...teşekkürler kardeşim. Allah razi olsun..
 
Üst