Güneş Sistemi Maketi

spesifik

آزادی قید و بند
Gunes-Sistemi-Maketi.jpg

gunes-sistemi-modeli-456.jpg

2ecb4660c5ed1829e27881d61b1a5757.jpg

2-solar-system-project-ideas.jpg

solar-system-projects-for-kids-212.JPG

Bizim kızın proje ödevi güneş sistemi hangisini yapsak acaba
ne güzel çalışmalar yapmışlar en baştaki çok orjinal duruyor
Damacana içinde ki ise müthiş!!

sn @elbiss bu konuda fikrinizi almak isterim doğrusu ...

spesifik

آزادی قید و بند
Daha dikkatli baktım da damacana değil ))
yan duran koyu renk temizlik şişesi galiba ...

elbiss

Ordinaryus
Gunes-Sistemi-Maketi.jpg

gunes-sistemi-modeli-456.jpg

2ecb4660c5ed1829e27881d61b1a5757.jpg

2-solar-system-project-ideas.jpg

solar-system-projects-for-kids-212.JPG

Bizim kızın proje ödevi güneş sistemi hangisini yapsak acaba
ne güzel çalışmalar yapmışlar en baştaki çok orjinal duruyor
Damacana içinde ki ise müthiş!!

sn @elbiss bu konuda fikrinizi almak isterim doğrusu ...

Damacana içerisinde ki çok hoş ...hem bu ödevi okul içerisinde de sergilenebilir bir güzellikte kanaatindeyim çünkü diğerlerinden çok farklı ve bu farklılık kendini belli ediyor..

spesifik

آزادی قید و بند
Damacana içerisinde ki çok hoş ...hem bu ödevi okul içerisinde de sergilenebilir bir güzellikte kanaatindeyim çünkü diğerlerinden çok farklı ve bu farklılık kendini belli ediyor..
aynı fikirdeyim yalnız aparatı çözemedim
damacana mı yoksa altı şeffaf siyah bir plastik temizlik şisesi mi ?

elbiss

Ordinaryus
aynı fikirdeyim yalnız aparatı çözemedim
damacana mı yoksa altı şeffaf siyah bir plastik temizlik şisesi mi ?

Oke...

Hemen yardımcı olmak isterim görebildiğim kadarıyla gördüklerimi sana söylemek isterim iznin olursa inşallah...

Ön Zemini....

Siyah bir boya ile boyanmış...bir akvaryumdan bakıyormuş olacak şekilde...ve iç kısımdaki orta bölümde siyah boya ile boyanmış...

Arka Zemin ise..

Arkadan damacana oval bir şekilde kesilmiş sonrasında ise kenar kısımları aynı ön kısım gibi kalın şekilde siyah boya ile boyanmış...devamında ise arka kısımdaki kesilen yerin orta noktalarına kalan yerler ise nokta vuruşlar siyah boya ile yapılarak sanki uzaydaki yıldızlar ve boşluklar havası verilmek istenmiş devamında ise ortasına küçük renkli çeşitli boyut ve ebatlardan daire şekilleri iple asılarak gezegen sistemi sırasıyla oluşturulmuş....

işin en güzel yanı ise arkada taraftan mavi bir ışık vererek sistemi tamamlamışlar ki işte ortaya harika güzel bir sistem çıkıvermiş...arka kesilen oval kısmı yapıştırmayı birleştirmeyi unutma demek isterim...sonrasında son olarak gezegenlere yukarıdan karton yardımıyla uygun şekilde yapıştırarak isim verip sistemi tamamlayabilirsin kanaatindeyim.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yukarıya çizgi çektim bu sistemi başka bir şekilde yapabilirsin diye ayrıca anlatmak istiyorum izninle inşallah....

Sistemin ön kısmının kenar kısımlarını siyah boya ile boyuyoruz bu boya yağlı boya olabilir damacanada daha iyi tutar devamında ise sistemin arka kısmını yine oval şekilde kesiyoruz ve iç kısma siyah boya değilde siyah karton koyabiliriz...yada dilersen siyah yağlı boyada kullanabilirsin...

devamında ise....

arka kısma siyah boya ile noktalar atmıyoruzda elişi kağıdına uzay resminin skanner çıktısını alıyoruz fakat ilk önce bir program ile arka kısmı siyah olacak şekilde ayarlıyoruz sonrasında ise uzay resmini mavi olacak şekilde çıkartıyoruz devamında damacanaya belli olmayacak şekilde yapıştırıyoruz..

eğer ben program kullanmadan yapayım dersen damacanın oval kesildiği kısma kenar bölgelere siyah el işi kağıdı kaplıyorsun sonrasında kapladığın bu el işi kağıdına google dan bulduğun uzay resmini bilgisayarından arka bölgeler mavi renk olacak şekilde çıkarıp siyah el işi kağıdın üstüne yapıştırıyorsun...

Sonrasında yapıştırdığın bu uzay resminin mavi olan belli noktalarına yağlı boya ile ince fırsa ile fakat çok ince olmasın dokunuşlar yapıyorsun siyahlık resimdeki gibi fazla olacak fakat maviliklerde gözükecek...sonrasında ise arka fona mavi renk ışık koyuyorsun ki ortaya güzel bir eser çıkacağı kanaatindeyim..

fakat bu son söylediğim diğer ilk yukarıdaki söylediğime göre biraz daha zahmetli gibi duruyor ben sadece akılda ikinci bir yolun daha olsun diye belirtmek istedim...

sonrasında son olarak..

Ayarladığın topcukları iplerle asıp yukarıdan ister yapıştır istersende aparat oluşturarak koy sana kalmış..devamında ise arkadan kestiğin oval kısmı tutkal ile yapıştır yada siyah bir karton destek ile birleştir artık birleştirmede yaratıcılık sana ait diyelim..sonrasında son olarak gezegenlere yukarıdan karton yardımıyla uygun şekilde yapıştırarak isim verip sistemi tamamlayabilirsin kanaatindeyim.

Umarım sözlerimiz kardeşimizin ödevi için yardımcı olmuştur inşallah diyelim...

Böyle.

elbiss

Ordinaryus
Alt kesilen OVAL kısımdan bahsediyorsun sanırım ?...

Kısaca bahsetmem gerekirse...

Alt kısmı oval bir şekilde şekil vererek kesmiş sonrasında orta kısmı kapatmak için ise o kesilen bölgeye karton koymuş ama kartonun üstüne etraflıca yayarak uhu sürmüş üstüne siyah metal toz dökmüş bolcana devamında ise siyah metalin üzerine biraz daha uhu sıkmış üzerine yine metal toz dökmüş (bu metal tozu demircilerde bolcana bulabilirsin) devamında parlaklık versin diye son olarak kalın oluşan metal siyah tozun üstüne az uhu etraflıca yayarak sıkmış üstünede bolca sim dökmüş..

Bu simin esas dökülme esas amacı ise bana göre...??

Arkada yanan mavi ışık bu simlere ve metal tozlara çarpınca bir uzay görüntüsü karanlığı ve parlaklığı sağlamak diye düşünüyorum ta bi sadece fikrim esasını bilemem....

Öyle.

spesifik

آزادی قید و بند
Hmm
çok zor geldi yau
Damacanayı kesmeye gücüm yetmez benim sanırım
çok teşekkür ederim
bu sistemi daha farklı bir şekilde mesela beş litre su şisesinde deneyelim
Damacana yirmi litre yau gözüm korktu yani

spesifik

آزادی قید و بند
12833291_1642990552623747_894709855_n.jpg

Malzemeleri aldık bakalım ...

12804201_1643019905954145_1499187937_n.jpg

ortalığıda batırdık ..
gezegenlerin orantısı birbirinden farklı ya
nasıl yerleşecek bilmiyorum ...
mesafe aralığı çok az olacak galiba
yalnız bu iş pek eğlenceliymiş )))

kilicarslan

Kıdemli Üye
bitince bi foto koyunda bizde görek, merak etim şimdi. kolay gelsin.

kilicarslan

Kıdemli Üye
saturn aynı zamanda uçan daire galiba :D

spesifik

آزادی قید و بند
wee projeden 100 tam not aldık =)
En güzel proje bizim ki olmuş ...
plutonu da ekledik üstelik hehe

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
wee projeden 100 tam not aldık =)
En güzel proje bizim ki olmuş ...
plutonu da ekledik üstelik hehe
Pluton'u eklemekle iyi etmişsiniz. Garibanı kenarda duruyor diye dışlamışlardı, hayrolmuş, sevindim.. Diğer gezegenlerden artan parçacıkları avucunuzda yuvarlayıp üzerine Pluto yazmanızda yeter.. İyi, iyi, Allah kabul etsin..

spesifik

آزادی قید و بند
Pluton'u eklemekle iyi etmişsiniz. Garibanı kenarda duruyor diye dışlamışlardı, hayrolmuş, sevindim.. Diğer gezegenlerden artan parçacıkları avucunuzda yuvarlayıp üzerine Pluto yazmanızda yeter.. İyi, iyi, Allah kabul etsin..
yok evde misketten çok az büyük bir top vardı
onu yaptık pluton
Allah kabul etsin =)
eywallah amin ..