Grip çocuğa antibiyotik vermeyin

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
44


Mevsim geçişlerinde, gündüz ve geceleri meydana gelen ısı farkı sebebiyle kontrolünü kaybeden vücut çok daha kolay hastalanıyor.
Uzmanlar, okulların açılmasıyla birlikte önümüzdeki günlerde gribal enfeksiyon hastalıklarında salgın olabileceğini, anne babaların, özellikle çocukların giyimlerine dikkat etmeleri gerektiğini ifade ediyor.
Konya Özel BSK Hastanesi Op. Dr. Hüsnü Bozkurt, vatandaşların, mevsim değişikliği nedeniyle hastalıklara karşı hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ZAYIFLIYOR
Mevsim değişiklikleri sonrasında yaşanan hastalıkların temelinde, ani ısı değişikliği nedeniyle bireyin zayıflayan bağışıklık sisteminin bakteri ve virüslere karşı savunmasız kalmasının yattığını vurgulayan Op. Dr. BOZKURT, "Mevsim değişikliğinin neden olduğu grip, bronşit gibi viral enfeksiyonlardan korunmak için özellikle risk grubu içinde yer alan kişiler düzenli beslenmeli, uyku düzenlerine dikkat etmeli, sigara kullanmamalı ve kalabalık ortamlarda fazla bulunmamalıdırlar. Solunum ve temas yoluyla bulaşan viral enfeksiyonların özellikle kapalı sistem havalandırma kullanan mekanlardan bulaşma riski daha fazladır." dedi.
Yaz aylarından sonbahara girilen şu günlerde sürekli değişen hava şartlarının insan ve özellikle çocuk sağlığını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Dr. Bozkurt, özellikle çocukların giyimlerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Gündüz ve geceleri meydana gelen ısı farklılıklarının çocukları etkilediğini belirten Bozkurt, şöyle devam etti: "Bahar aylarında özellikle suçiçeği, kabakulak, soğuk algınlığı, grip gibi bulaşıcı hastalıklar sık görülmektedir. Bu tür hastalıkların özellikle kalabalık ortamlarda yayılma olanağı bulunur. Okulların açılmasıyla birlikte önümüzdeki günlerden itibaren gribal enfeksiyon salgınları görülebilir. Velilerimiz hasta olan çocuklarını kreş veya okullara göndermesin. Çünkü diğer çocuklara bulaşması böylece engellenebilir. Bu hastalıkların bir kısmına karşı aşıyla korunmak mümkün. Ancak ateşli hastalıklar geçiren çocukların hastalıkları süresince okula gitmemelerinde diğer çocuklara bulaşmaması açısından fayda var. El yıkamak, tüm mikrobik hastalıklardan korunmada en etkili yöntemdir."
GRİP OLAN ÇOCUĞA ANTİBİYOTİK VERMEYİN
Op. Dr. Hüsnü Bozkurt, gribal enfeksiyona yakalanan çocuklara antibiyotik verilmesinin yanlış olduğunu kaydetti.
Bozkurt, doktorun reçeteye yazmaması durumlarında çocuklara antibiyotik verilmesinin sağlığa zararlı olduğunu söyledi. Çocukların beslenmelerine de önem verilmesini isteyen Dr.BOZKURT, bol bol meyve ve sebzenin yanı sıra sulu gıdalar tüketilmesini tavsiye etti.
ZEDHABER
 

_Berceste_

bir tutam delilik...
Katılım
21 Eyl 2010
Mesajlar
6,798
Tepkime puanı
1,525
Puanları
0
cogu annelerde cabuk iyilessin diye doktorun antibiyotik vermesini istiyor...

bilgi icin tesekkürler
 
Üst