Göstericiler Gazete Çıkardı | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Göstericiler Gazete Çıkardı

HaZiRuN

Revizyonda
İhvan Üyesi
Katılım
15 Ara 2010
Mesajlar
2,591
Puanları
0


Mısır muhalefeti Tahrir Meydanı'nda olanları hazırladıkları gazete ile duyuruyor, radyolarında Ümmü Gülsüm'ün vatan ve hürriyet şarkıları çalıyor

Mısır muhalefeti Tahrir Meydanı'nda olanları hazırladıkları gazete ile duyuruyor, radyolarında Ümmü Gülsüm'ün vatan ve hürriyet şarkıları çalıyor


A. Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni - Kahire
Göstericiler Tahrir Meydanı'nda olup biteni halka duyurmak ve isteklerini kamu oyuna iletmek amacıyla tek sayfalık bir gazete çıkardı. Gazetenin genel idare kurulu başkanlığını Muhammed Mustafa Şirbini, genel yayın yönetmeni ise Şerif Arif üstlendi. 'Şebab'üt Tahrir' Tahrir Gençliği ismiyle çıkan gazete, bedelsiz olarak göstericilere dağıtılıyor.
Üçüncü sayısı el Ahram tarafından yayınlanan tek sayfalı gazeteninin manşeti ''Özgürlüğün bedeli''ydi. Sürmanşette ise katilleri yargılayınız, değişim hakkımızdır asla vaz geçmeyeceğiz' gibi başlıklar vardı.

Tahrir Meydanı'ndaki El Cezire mönitörlerinin yasaklanmasının ardından harekete geçen eylemciler radyo, gazete ve halk meclisi oluşturmak için harekete geçti. 1 Şubat 2011 tarihinde yapılan ilk milyonluk gösteride Tahrir Meydanı'ndaki hopörlerler aracılığı ile radyo da yayınına başlamıştı.
Meydan Radyosu olarak isimlendirilen radyo, Mısır milli marşı ve vatan şarkılarının yanı sıra Abdulhalim Hafız, Abdulvahab ve Ümmü Gülsüm gibi Mısırlı meşhur şarkıcıların söylemiş olduğu vatan ve millet konulu şarkıları da yayınlıyor.
Radyoda bazen Mısırlı meşhur şair ve edebiyatçıların da halka hitab ettiğine şahit oluyoruz. Fikirlerini meydandakilerle paylaşmak isteyen gençler mikrofonu ellerine alarak meydandakilerle düşünclerini paylaşıyor.
Radyo vasıtasıyla Tahrir Meydanı Halk Meclisi de faaliyetine başladığı ifade ediliyor. Göstericiler kendilerini milletvekili gibi görerek farklı konuları radyo aracılığıyla meydan'ın gündemine taşıyor. Gençler radyonun aynı zamanda halk meclisi gibi de kullanıldığnı söylüyor.
Tahrir Meydanı'nda, gazete, radyo ve parlamentonun yanında meydan hastanesi ve meydan koruma muhafızları da bulunuyor. Dünki milyonluk gösteride kendisi ile görüştüğümüz bir doktorun başı bantlıydı. Sebebini sorduğumuzda genç doktor: ''Geçen hafta Çarşamba günü rejim yanlıları Meydan'ı basmak için hücuma geçince mecburen arkadaşlarıma yardım etmek için çatışma yerine gittim. O esnada başımdan yaralandım'' dedi.


 
Üst