Gören göz müdür ?

CENGİZHAN

Yasaklı

GÖREN GÖZ MÜDÜR ?

90-BELED:
8 - Biz ona iki göz vermedik mi.

95-TİN:
4 - Biz insanı en güzel biçimde yarattık.

Arkadaşlar Yüce Yaradanın bize verdiği GÖZ' le nasıl görüyoruz konusunda kısa bilgi vermek istiyorum. Bildiğiniz gibi gözümüz erik büyüklüğünde,küre biçiminde bir organımızdır.

Nasıl görüyoruz ?

Diyelim ki karşımızda bir ağaç var. Bu ağacın görüntüsü aynen fotoğraf makinasında olduğu gibi, gözümüzün ön tarafındaki mercekten geçerek, gözümüzün arka tarafındaki RETİNA dediğimiz tabaka üzerine düşer.

Burada dikkat etmemiz gereken konu retina tabakasına ağaç görüntüsünün ters şekilde düsmesidir. Bildiğiniz gibi iki gözümüz var, ancak sağ gözümüz ağacın sağ tarafını görür, sol tarafını göremez. Sol gözümüz ise ağacın sol tarafını görür sağ tarafını göremez.

Bunu sizde deneyebilirsiniz, banyodaki aynanın bir metre kadar sağ tarafında durur da ,sağ gözünüzü kapar sol gözünüzle bakarsanız aynayı görürsünüz.Ancak sol gözünüzü kapar sağ gözünüzle bakarsanız aynayı göremezsiniz.

Buradan iki gözün gördüğü resimlerin aynı olmadığını anlıyoruz. Gözümüzün retina tabakasına düşen bu iki görüntü sinirler vasıtasıyla beynin görme merkezine taşınır ve bu suretle biz o ağacı görürüz.

Yani bu demek oluyor ki GÖREN göz değildir ,beyindir. Göz ağaç resminin ,gözün arka tabakasındaki retinaya düşmesini sağlayan basit bir mercektir.

Buraya kadar anlattıklarım görme olayının bu günkü fizik ilmi ile izah edilen kısmıdır.Yani fizik ilmi bu olayı böyle izah ediyor.

Ancak gelelim meselenin can alıcı noktasına ilimin ve de bilimin izah edemediği önemli noktaya.

Ağaç görüntüsünün gözümüzün arkasındaki retina tabakası üzerine düşmesi anlaşılabilir ve ispatlanabilir bir durumdur,ancak nasıl oluyorda retina tabakası üzerindeki iki farklı ve ters ağaç görüntüsü, gözün retina tabakasından ,beynin görme merkezi denilen kısmına gidebiliyor?

Sinirler nihayet etden yapılmış,iletken mi? değil. O sinir denilen etden yapılmış ipliğin içinden resimler nasıl gidiyor ???? Cevabı...??? YOK....

Diyelim ki resimler beynin görme merkezine geldiii .????

Nasıl oluyorda ,beyne gelmiş olan bu iki resim beyinde üst üste konulup birleştiriliyor...???? Cevap..?? YOK..

Diyelim ki bu işlem de yapıldı... Nasıl oluyorda retinada ters olan bu resimler beyinde tekrar ters çevriliyor ve biz ağacı düz görüyoruz... Cevap..? YOK...

Evet arkadaşlar yukarıdaki sorulara bu güne kadar ne ilim ne de bilim bir açıklama getirememiştir ve de inancım kıyamete kadar da getiremeyecektir.Dilerseniz bildiğiniz fizikçilere veya göz doktorkarına danışabilirsiniz.

Nedeni bu tür bazı bilgiler kıyamete kadar Yüce Yaradan yedinde kalacaktır. Diğer bazı yazılarımda da temas etmeye çalıştığım konu, müsbet ilimler vasıtasıyla yukarıdaki gibi bazı olayların detaylarına inebilirsiniz,ancak İLAHİ YARATILIŞIN SIRRI daima Yaratıcı yedinde kalacaktır.

YÜCE YARATANIN BÜYÜKLÜĞÜ, GÜCÜ ,YARATTIĞI ŞEYLERİN ÖNEMİ VE EMSALSİZLİĞİNİ DAHA İYİ KAVRAMAMIZA SEBEB OLUR DİYE DÜŞÜNÜRÜM.

Ne demişti Yüce Yaratan : Biz ona iki göz vermedik mi ? Biz insanı en güzel biçimde yarattık.

KIYMETİNİ VE DEĞERİNİ BİLELİM. YARATICIMIZIN BİZE GÖSTERDİĞİ YOLDAN AYRILMAYALIM...
YARATICIMIZA MİNNETLERİMİZİ İLETMEYİ İHMAL ETMEYELİM.

Cümleten selam....

Not: Sevgili Arkadaşlar yukarıdaki yazı baştaki ayetin bana hatırlattıklarıdır.
BİR AYET YORUMU VEYA TEFSİRİ DEĞİLDİR..:D

Görüşleriniz ve eleştirilerinizden memnunluk duyarım.

Hikem

Kıdemli Üye
Sen galiba Adnan hocanın Cd lerini çok seyrediyorsun...Bunlar sıradan , herkesin bildiği şeyler..SEn şu IQ meselesini halletmedin ki, daldan dala atlıyorsun..

Buhran

Üye
"Şaşıyorum şu insana bir yağ parçasıyla görüyor" (Hz.Ali r.a)

CENGİZHAN

Yasaklı
Sen galiba Adnan hocanın Cd lerini çok seyrediyorsun...Bunlar sıradan , herkesin bildiği şeyler..SEn şu IQ meselesini halletmedin ki, daldan dala atlıyorsun..

Sevgili kardeşim,

Adnan Hoca hakkında sadece birkaçyıl önce televizyona çıkan bazı anne-babaların,adnan hoca tarafından ellerinden alındığı konusundaki yayınları izlemiştim.Bu yayınlarda çocukların da yayına katılıp adnan hocayı tutup anne-babalarına hakarete varan cevaplar verdiğini görmüştüm. O gün adnan hocadan nefret etmiştim.
Adnan hoca hakkındaki tüm bilgim budur.

Maşallah sizin adnan hoca hakkındaki bilginiz benden çok fazla
CD leri filan mı var... izlemişsiniz anlaşılan...??

NE dir bu IQ meselesi..?? Benim halletmediğim...????

Saçma sapan İsra suresi ile ilgili bir şeyler yazmıştın ,o nu mu kastediyorsun bilemedim...

Selam kardeş...

Hikem

Kıdemli Üye
Kardeşim IQ sı yeterli olan herkes Kur'anın anlar diye. Kuraanı anlamada metod başlıüı altında fikrinizi arzetmişsinizde bende sizin bu iddianızı test etmek istedim...

Şu söz size ait değilmi?

:''Çok basit bir şey söylüyorum.

Kur'anı HERKES ANLAR..
Ancak aldığı eğitim ve IQ derecesi ,Zekasının elverdiği kadar''

Bizde bu sözünüzü test etmek istiyoruz...Madem IQ nuza ve aldığınız eğitime güveniyorsunuz...Ne dersiniz..

CENGİZHAN

Yasaklı
Kardeşim IQ sı yeterli olan herkes Kur'anın anlar diye. Kuraanı anlamada metod başlıüı altında fikrinizi arzetmişsinizde bende sizin bu iddianızı test etmek istedim...

Şu söz size ait değilmi?

:''Çok basit bir şey söylüyorum.

Kur'anı HERKES ANLAR..

Bizde bu sözünüzü test etmek istiyoruz...Madem IQ nuza ve aldığınız eğitime güveniyorsunuz...Ne dersiniz..

Profilinizden Muallim olduğunuzu öğrendim.
İmtihan etme, IO mu ülçme merakınız buradan kaynaklanıyor olmalı...

İnşallah müzik,resim veya jimnastik muallimi değilsinizdir.? :D

Benim IQ mu imtihan edip ölçeceğinize göre, çok yüksek bir IQ
sahibi olmalısınız...

Teşekkürler....

Hikem

Kıdemli Üye
Efendim, böyle demekle minderden kaçıyorsunuz..Ben iddianızın pratik bir değeri var mı yokmu sizin iddianız üzerinden sizle denemek istedim..Siz IQ yeterli olan anlar dediğinize göre, IQ nuza güvenmüyor musunuz..**Yoksa bu görüşünüzden rücumu ediyoresunuz..?! vesselam

CENGİZHAN

Yasaklı
Efendim, böyle demekle minderden kaçıyorsunuz..Ben iddianızın pratik bir değeri var mı yokmu sizin iddianız üzerinden sizle denemek istedim..Siz IQ yeterli olan anlar dediğinize göre, IQ nuza güvenmüyor musunuz..**Yoksa bu görüşünüzden rücumu ediyoresunuz..?! vesselam

Kardeş

Taktın benim IQ ma...:D

Benim IQ mu niye bukadar merak ettin anlayamadım..
Tek sebebi olabilir..Kendi IQ la mukayese etmek...

Veya benim IQ mun ÇOK DÜŞÜK OLDUĞUNU İSPAT ETMEK ..!!!

Kolayı var bu işin...

SERBEST KÜRSÜ kolonunu açıver.
Orada benim ATEİST SİTE MACERASI başlıklı bir yazım var...

Ateist sitedeki kendilerine göre mükemmel bir ateist yazısı var.

Ve altında benim o yazıya verdiğim cevap var...

Şimdi açınız o başlığı benim cevabımı yok farzedip,
o yazıya bir cevapta siz yazınız...

Sonra cevapların mukayesesini de kendiniz yaparsanız...

Mesele kalmaz...

Hodri meydan....:D

Selam..

Hikem

Kıdemli Üye
Tabi söylediğiniz yapılırda, bu sizin:'' Herkes Kuranı anlar, IQ yeterliyse'' sözünüzün değerini ispatlamazki..O zaman şöyle sorayım..Siz '' kuranı anlayabilirim,'' diyebilirmisiiniz? Cevabınız evetse, hodri meydan?!

CENGİZHAN

Yasaklı
Tabi söylediğiniz yapılırda, bu sizin:'' Herkes Kuranı anlar, IQ yeterliyse'' sözünüzün değerini ispatlamazki..O zaman şöyle sorayım..Siz '' kuranı anlayabilirim,'' diyebilirmisiiniz? Cevabınız evetse, hodri meydan?!

Güzel kardeşim,

İnsanların sözlerini sapıtarak nakletmeyiniz...!!!
Hiyle yapmadan açık ve net konuşalım.

Herkes Kuranı anlar, IQ yeterliyse

Benim sözüm bu değildir,böyle değildir
Benim sözüm:

Herkes kur'anı BİLGİ BİRİKİMİ VE ZEKASI (IQ) kadar anlar.
Şeklindedir.

Bilgi birikiminin içine ,dini eğitim dahil hertürlü eğitim ve bilgi girer.

Ben kur'anı ŞÜPHESİZ ANLIYORUM derim bilgi birikimim ve Allahın bana bahşettiği zekanın elverdiği kadar.

Eğer bir nevi iyi niyetli bir yarışma öneriyorsanız....!!!

Peki...varım ancak karşılıklı olarak...

Siz O ateist sitenin yazısına tenkit yazmaya söz verin ben de
Hangi ayeti anlayıp anlamadığım konusunda sorunuza cevap vereyim....
Bir cocuk oyunu diyelim....

BUYURUNUZ...:D

Hikem

Kıdemli Üye
Yahu Cengizhan senin sözün şu bak kopyaladın:

''Kur'anı HERKES ANLAR..

Şimdi sen bu sözünü ispatlamak için falan yerde şöyle site varmış, oraya cevab verde, bende varım demek, topu taça atmak kabilindedir..Yahu bana ne falanca sitedeki ateistler..O ateistler meraklıysalar Muhammed Bakır es-sadr ın İslam Ve filozofi kitabını okusunlar, ....Bizim hiç merakımız yok onların görüşlerine...sen bu sitede bir şey söyledin hakkını vermedin..

Neyse zorlamayla olmaz...anlaşıldı..kardeşim...gönlün yok...dilin kemiği yokki..

CENGİZHAN

Yasaklı
Yahu Cengizhan senin sözün şu bak kopyaladın:

''Kur'anı HERKES ANLAR..

Şimdi sen bu sözünü ispatlamak için falan yerde şöyle site varmış, oraya cevab verde, bende varım demek, topu taça atmak kabilindedir..Yahu bana ne falanca sitedeki ateistler..O ateistler meraklıysalar Muhammed Bakır es-sadr ın İslam Ve filozofi kitabını okusunlar, ....Bizim hiç merakımız yok onların görüşlerine...sen bu sitede bir şey söyledin hakkını vermedin..

Neyse zorlamayla olmaz...anlaşıldı..kardeşim...gönlün yok...dilin kemiği yokki..

Ne oldu niye kaçıyorsun....????

Benim IQ mu test edecektin..??

Sen benim IQ mu nerak ediyordun,test edecektin..
Ben de senin IQ nu merak ediyorum...

Aç o yazıyı oku...??? Benim IQ mu gör...
Sende ateistlere bir reddiye yaz....
Senin IQ nu görelim...

Tutturmuştun bir ayet soracağım diye..

Kabul ediyorum dedim....

Gönlü olmayan kim, bana kaçıyorsun..dedin...

KİMMİŞ KAÇAN...???

Ben jimnastik hocası değilim..Bilginize...

Selam

Bekliyorum...:D Sen böyle yazıyordun bana....

Hikem

Kıdemli Üye
Anlaşıldı Cengizhan ,IQ na diyecek yok..Bir meseleye kır dereden su getirdiğine göre kim senin eline su dökebilir...

CENGİZHAN

Yasaklı
Anlaşıldı Cengizhan ,IQ na diyecek yok..Bir meseleye kır dereden su getirdiğine göre kim senin eline su dökebilir...

Estağfurullah...
Benim öyle bir iddiam yok.. Hiç olmadı da..
Beni teste tabi tutup imtihan etmek isteyen sizdiniz...

Konu ,sadece siz mi beni teste ve intihana tabi tutabilirsiniz..
Siz buna tevessül ettiğinizde,bana da sizi teste ve imtihana
tabi tutma hakkı doğar.

Bunu anlatmaya çalışmıştım.
Anladığınıza sevindim...

Selam