Google'a Alternatif 10 Arama Motoru...

YagmuR

Üye
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
2,504
Tepkime puanı
586
Puanları
0
Yaş
35
Konum
¤´ UnuTuLu§taN `¤
Web sitesi
www.gencislam.com
Son günlerde ülkelere karşı aldığı tavırlar nedeniyle bu siteye karşı ilginiz azalmaya başladıysa diğer arama motorlarını deneyebilirsiniz. İşte Google’a alternatif olabilecek 10 arama motoru.


Bir dönemin efsanevi arama motoru Google artık sadece internet üzerinden hizmet vermiyor. Cep telefonu bile tasarlayan firma, şu anda dünya üzerinde medya kadar etkili ve güçlü bir kurum haline geldi. Google'ın bu gücünü son zamanlarda olumlu yönde kullanmadığını görüyoruz.

google_domination_11279355813.jpg

Felsefesi 'kötü olma' olan Google hareketleriyle tam tersi bir davranış sergiliyor


Ünlü arama motoru devlet üstü bir kurum olmak stratejiler geliştiriyr. Çin'e karşı açtığı savaşla dünya gündemine oturan internet firması devletlere karşı olan tutumlarını ilerleyen aylarda da devam ettirdi. Ülkemizlede bir soğuk savaşa giren ülke en sonunda geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Sanal dünyada hiç birşey alternatifsiz değildir, Google kadar zengin kaynaklara sahip olmasa da onun tahtına geçmeye hazırlananın 10 adet siteyi biraraya getirdik. İşte bazı özellikleriyle Google'ı bile geçen 10 arama motoru...


10- Mizahi rakip

Ülkemizin Google ile girdiği vergi savaşından sonra olaya mizahi bakan bir arama motoru yayın hayatına başladı.


Millimotor.com adlı bu site Google'ın yanlışlarını ve ülkemizin isteklerini ince esprilerle içeriğine yansıtmış.9- Çin'den sanal cevap

Geçtiğimiz aylarda alev veren ve iki tarafında kendi çarelerini üretmesini sağlayan Google ve Çin savaşı Baidu adlı arama motorunun ortaya çıkmasını sağladı.


Çinli mühendisler tarafından geliştirilmiş olan bu motor şu anda Google kadar sağlam değil.

Ancak Çin Hükümeti tarafından desteklenen site dünya çapındaki ünlü yazılımcı ve mühendisleri transfer ederek Asya'nın en iddialı arama motoru olmaya hazırlanıyor.8- Amerika'da 'o' iddialı

Google daha emekleme aşamasındayken American Online, dünyanın en iddialı web sitelerinden biriydi. Ancak sadece Amerika bazlı hizmet vermesi ve Google'ın yeniliklerini ön görememesi nedeniyle dünya çapında büyük bir başarı yakalayamadı.Elektronik posta hizmeti, arama motoru, haber takibi ve sosyal ağ bağlantılarıyla AOL, Google'ın en büyük alternatiflerinden biri. Bu sitenin arama motoru Google tarafından destekleniyor olabilir ama içerik konusunda AOL oldukça iddialı.


7- Gerçek insanlı arama

Arama motorları genelde bilgilenmeniz için en başarılı kaynaklardan biri. Peki ama, bu sistemi gerçekten soru cevap tarzında yönetirseniz ne olur?Mahalo.com sorunun yanıtını veren bir işleyişe sahip. Siteye üye olduğunuz zaman, sorunuzu operatörler ve gönüllü araştırmacılar cevaplıyor.

Herhangi bir haberi, şehri, ülkeyi siteyi kısacası onların araştırabileceği her şeyi sorabiliyorsunuz. Fikir iyi olsa da hız bakımından Google'a yarışmaması sitenin en büyük eksiği.6- Sor ve öğren

Ünlü arama motorunun en büyük rakiplerinden biri de Ask.com adını taşıyor. Bu site tasarım olarak da Google'ı andırıyor.Arama konusuında başarılı olan sitenin en zayıf yanı ise dünya çapında sonuçlarda pek etkili olmaması.


5- Arayan ördek

Google'ın gelecekteki en büyük rakiplerinden biri olacak olan bu site ilginç bir isim ve sembol seçmiş. Duckduckgo.com adlı bu site ördek logosu ve ilginç ismiyle çok ciddiyetsiz duruyor olabilir ancak arama sonuçlarını farklı şekilde sıralama özelliği bu imajını çabuk değiştiriyor.Bu motor üzerinde arama yaptığınız kelimeyle ilgili çok geniş çapta bilgiye de sahip olabiliyorsunuz. Information kısmına tıkladığınız zaman bu kelimenin tanımını ve onu çağrıştıran her türlü site ve linki görebiliyorsunuz.

Özellikle bir web sitesi aradığınız zaman fazlasıyla işe yarayan bu özellik bir de sadece alışveriş siteleri üzerinde arama yapan diğer bir sistemle pekiştirilmiş. Gereksiz sonuçlardan kurtulmak isterseniz bu site sizin için faydalı bir alternatif.


4- Eski çalışan yeni rakip

Google'ın en iddialı rakiplerinden biri olan Cuil.com ünlü arama motorunun çocuğu da sayılabilir. Geçtiğimiz yıllarda siteden ayrılan hatırı sayılır rakamdaki çalışan kendilerine yeni bir site kurdular.


Temel hedef Google'ın basitliği, tarafsızlığını yeni bir platformda toplamaktı. Google arama özelliklerine en yakın olan sitenin en büyük eksisi ise fazlasıyla basit olmaz.

Sadece arama motoru olan bu sayfada ekstra özellikler bulunmuyor. Sitede Türkçe dil desteği de var.


Liste üçüncüsü: İş bile bulmak mümkün

Bir arama motorunun aradığınız kelimeleri bulması sizin için yeterli mi? Google en büyük sorunu olan bilgi karmaşası doğru yönlendirilirse internet kullanıcılarına hem vakit kazandırıyor hem sonuca daha rahat ulaşıyor. Yippy sloganlı clusty.com bu prensibi belirlemiş.


Arattığınız konuları isterseniz makale olarak görüntüleyebiliyorsunuz. Amacınız iş bulmaksa job kısmına tıkladığınız zaman site sonuçları iş bulma sayfalarına göre indeksliyor. Haberler, devlet ve bilimsel sonuçlar gibi ekstra özellikler sayesinde istediğiniz konuya daha rahat ulaşabiliyorsunuz.


Liste İkincisi: Yazılım devinden

Microsoft, Google'ın kendine farklı sektörlerde rakip olmasına Bing adlı arama motoruyla karşılık vermişti. Yazılım devinin milyonlarca dolar harcayarak geliştirdiği bu sitenin en etkileyici özelliği Google'ın da taklit ettiği değişken arka planlar sistemi.


Arama yaparken aynı masaüstünüzdeki gibi istediğiniz resmi kullanabiliyorsunuz. Google'a kıyasla çok daha başarılı bir resim arama sistemine sahip olan Bing önümüzdeki yıllarda daha büyük bir güç haline gelecek.

Birincimiz: Kadim düşmanlar

Yahoo ve Google'ın rekabeti filmlerdeki kötü adam süper kahraman düşmanlığından pek farklı değil. Google'ın kurucuları daha öğrenciyken basit ve işlevli arama motoru fikirlerini Yahoo'ya sunmuşlardı. Ancak o zamanlar en büyük internet güçlerinden biri olan Yahoo bu gençlerin teklifi kabul etmedi.


Geçen zaman içerisinde Google giderek büyürken Yahoo'da içeriklerini genişleterek arama sonuçlarını daha da karışık hale getirdi. 2000'li yıllarda Yahoo'ya olan ilgi düşmeye başlarken Google sanal dünyanın yeni kralı olmuştu.

Listemizin birincisinin Yahoo olmasının en büyük nedeni, şu anda içerik ve arama sonuçları olarak bu iki sitenin bir birine neredeyse denk olması. Google sadeliğinden kazanırken Yahoo ise dolu dolu hazırladığı ana sayfası yüzünden tepki çekiyor.

SDN
 
Üst