Gökten indiği sanılan kitaplar ve imla hataları

veri

Yasaklı
icon4.gif
Gökten İndiği Sanılan Kitaplar - CEVAP -
Aslında Atatürk'ün dini bizi ilgilendirmez ama yine de hepsine verilecek cevaplarımız (kanıtlarımız) var...​

Şu resimdeki söze dikkat edin lütfen; "Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutulmamalıdır."

Bu cümle için kısa bir belgesel bile yapmışlar ve "Facebook" isimli paylaşım sitesinde hızla yayılıyor. Geçen gece o video çıktı karşıma ve büyük bir ısdırapla izledim. Ama hüzünlenmemin sebebi, bu videonun paylaşılması değil; Atatürk'ten, torunlarının bu denli nefret etmesi, ona bu kadar düşman olmalarıydı.

"Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır." şimdi bu cümle üzerine yoğunlaşacak olursak, herşey açıklığa kavuşacaktır! Öncelikle benim aklıma gelen ilk ayrıntı şu oldu; altyazıyı koyan şahıs noktalama işaretlerine pek dikkat etmemiş. "Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan, (VİRGÜL) kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır."

Bir de böyle okuyun cümleyi. İşte Atatürk te böyle okuyor bu cümleyi. Kitapların dogma olduğunu kastetmiyor; kitaplardan çıkarılan saçma ve uçuk dogmaları kastediyor. Ancak bunu elbeette daha açık ifade edemez. Laiklik ilkesine aykırı bir durum söz konusu olacak. Ben bu videoyu paylaşanlara şunu söyledim; "Siz Atatürk' ün bunu bu şekilde söylediğine tamamen inanıyosunuz; peki onun, ellerini açıp ta Allah' a yalvarmasını gösteren fotoğraflara, camide okuduğu hutbelere, kıldırdığı cuma namazlarına, içirdiği şehadet şerbetlerine vs. neden inanmıyosunuz?

Onların cevabı şu oldu; "Zamana ve zemine göre hareket etmiş. Nabza göre şerbet içirmiş. Taki iktidarı, mutlak gücü eline geçirene kadar.O zaman bence gerçek niyeti ortaya çıkmış."Videoyu izlerken ağladım ama bunu okuyunca da epey güldük.Bu kadar yobaz olunur mu! Benim aklıma böyle bir düşünce geldi. Ama bunu bir arkadaşım daha farklı biçimde yorumladı; "Kur'an gökten kitap halinde mi inmiştir yoksa vahiy ile peygambere gelip kitap haline mi getirilmiştir? İncil ve Tevrat'ın gökten kitap olarak indiği kabul edilir. Atatürk işte bu konuşmasında bunu vurgulamış. Kuran' ı daha nasıl övebilir!" O da haklı olabilir. Ama şu bir gerçektir ki; Mustafa Kemal kesinlikle dinlere karşı bir tutum sergilememiştir. Aksine; dinlere hizmet ederek, Türk Milleti'ne daha refah bir yaşama alanı sunmuştur. Bu mükemmel bir zekadır. Laiklik ilkesini hiçbir şekilde bertaraf etmeden devletin üniter yapısının ilim ve mantığa dayandığını bu denli vurguluyor. Büyük bir başarıdır bence!

-Bu konuyu daha önce saptırmış arkadaşa ve yandaşlarına cevap vermek için açtım.Yanlış bilenlerimiz var günahını alanlar var.Atatürk'ümüzü sevlerin hoşlarına gideceği gibi bazılarınında keyfini kaçıracaktır bu 3.
paylaşımım ordan biliyorum.
Gazimiz hurafeleri o dönemde kendine adet edinmiş din adamlarına mesaj veriyor.Ne demek çocuğun üstünden atlama boyu uzamaz.Bidaatleri bir kenara bırakmamız gerektiğini Hz.Muhammed(sav) in yolundan gitmemizi öğütlemiştir Gazimiz.Atatürkümüz ne solcu nede ateistti samimi ve dindar bir Türk evladıdır.İftira atanlara rağmen her zaman rahat ve huzurdadır atamız inşaAllah...

İMLA Kurallarına uymazsak ne olur?

Orada dikkar edin sanılan kitaplar edikten sonra duraksıyor Türkçe imla kurallarına göre yazıya geçirilirken virgün konuyor oraya.Eğer konulmazsa bambaşka bir cümle çıkar ortaya örneğin inşaAllah.

--- >“ Baba ocağına dönmüştü.
Baba, ocağına dönmüştü.”
--- > Benim gibi çalışmazsan, kazanamazsın.
Benim gibi, çalışmazsan kazanamazsın
--- > Oku baban gibi, eşek olma.
Oku, baban gibi eşek olma.

Farkı anlayabildinizmi cümleleri tekrar tekrar okuyun anlarsınız.
Videoyu izleyin bakın orada duraksıyor sonra devam ediyor.Tabi daha sonrasında İslamı öven sözler söylüyor daha önce burda paylaşmıştım ama orayı videoda sansüremişler mühim değil.Kur'an ı daha nasıl yüceltsin bazı yobazlar var Kur'andan bihaber her yaptığını Kur'an da var diyerek nefsi hareket edenlere sesleniyor.Bence çok zekize ve yapılması gereken de budur..

cahid

Kıdemli Üye
Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz diye bir söz var biliyorsunuz. Ayrıca yaptıkları videodaki niyetini ispatlar mahiyettedir. Bu videoyu bırakın başka hiçbir videosu , ya da bilgi olmasa istiklal mahkemeleri niyetinin ispatı değil midir?

veri

Yasaklı
Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz diye bir söz var biliyorsunuz. Ayrıca yaptıkları videodaki niyetini ispatlar mahiyettedir. Bu videoyu bırakın başka hiçbir videosu , ya da bilgi olmasa istiklal mahkemeleri niyetinin ispatı değil midir?
kardeş peygamber mesleği dir
sonuçta bir devletkurmuş ve hakkında resmi kurumların bile yalan isnat ettiği bir kişi hakkında konuşurken
peygambervari bir üslüp içinde konuşmak veya susmak gerekir.

ayrıca genel prensip edin. kimseyi kötüleme varsa bir kötüleme yanlış anlamışımdır diye düşün.
dini sen getirmedin bırak dinin hakiki sabihi gerekeni hakkıyla yerine getirir merak buyurmayın.
kalpleri en iyi bilen O,
kalpleri evirip çeviren yeni O'dur.
sen ben onlar kim oluyor ki
kişiyi cennete veya cehenneme layık görüyoruz.
veya kimi tanıyorsun ki hiç hata işlemesin hiç tövbesi olmasın

z£LaL

Börtecine
Doğru söyledin cahid Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz Atatürk deist de olabilir ateist de olabilir ama meclisi açarken cuma gününü seçip hacı bayramı veli camiinde namaz kılıp dualarla açtıran da kendisidir.Peygamberimizi övgüye dizen yazılarıda mevcuttur.Neyse Burada Atatürkü değilde söylediği sözü tartışıyoruz. Bu sözde de kuran- kerimi vurgulamadığı aşikardır o dönemdiki sapkın inançlara binayen söylenmiş bir söz olabilir.

cahid

Kıdemli Üye
"Şu Çılgın Türkler" adlı kitabı okudunuz mu bilemiyorum orada bir bölümde bir asker grubunu masum dindar insanların üzerine göndertip kıyım yaptırdığı , daha sonra Rauf Orbay (tabii haberi yok) olayın faillerini araştırıp bulayım dediği vakit sizin karışmanıza gerek yok ben hallederim deyip sorgulanıp doğruları anlatmamaları için gönderdiği grubu başka bir grup tarafından katlettirdiği yazıyor. İlginçtir bu kitabı milyonlarca insan okudu diye biliyorum ne bir eleştiri ne bir tenkidini göremedim.. Dualarla meclisi açmasının sebebi de dindarların tepkisini asgariye indirmek için takiyye yapmaktır. Saltanat 1922'de kaldırıldıktan sonra 1924'de niye halifelik kaldırıldı? Tüm bunlardan sonra 1928'de harf inkılabı yapılmış.. Bu kronolojinin bir amacı olsa gerek herhalde. Hüsn-i zan sahibi olmak demek olaylara gözünü kapatmak demek değildir.

veri

Yasaklı
çılgın türkler kitabının yazarı hakkında malumat sahibi misiniz?
veya kimlerin yazdırdığı hususunda.

bir kitabı okumadan önce yazarına bakarım. ve yazılarını okuduğum çok az yazar vardır.

sizin takiyye diye kabul ettiklerinizi bizler başka türlü yorumluyoruz.
kötümser bakmakla elime birşey geçmez
aksi temennilerde ise belki elime birşey geçme ihtimali mevcut.

ikincisi devlet kurdum demekle kurulmuyor malumunuzdur. kurmak için başka devletlerin hakimiyetinizi tanımaları ve karşılıklı anlaşmalar imzalanması gerekiyor
lozan antlaşması maddelerini iyi inceleyin.
lozan da size ne kadar hakimiyet tanındığına bir bakın
devleti 5 yıl resmen kim idare etti ona bir bakın.
boğazları kaçyıl yabancılar idare etti ona bir bakın.

siz bunlara bana ne diyebilirsiniz.
biz demiyoruz.

z£LaL

Börtecine
evet kitabı okudum fakat burada bir söz üzerine konuştuğumuzu sanıyordum söz yine dönüp dolaşıp Atatürk'ün yaptıklarına geliyor . ağzınla kuş tutsan yaranamazsın derler ya hani Atatürk de ağzıyla kuş tutmuş olsa bile bazı kesime yaranamaz. bakınız ; meclisi açmasındaki örnek gibi . Bu konuda zaman kaybedip Aratürk'ü tartışacak değilim

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
.
.
.
vesselam

alanyali07

Kıdemli Üye
Ben bu konuda Cahid arkadaşa katılıyorum. Birkaç sene önce bi forumda cahidin benzeri sözler söylemiştim .yani Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz ..Cumhuriyetten önce ki M.kemal ile Cumhuriyetten sonraki M.kemal profilleri gerçekten çok büyük farklılıklar içeriyor..Cumhuriyetten önce dindar halkın hassasiyetlerini nazara alan, Halifeliğe ve dine bağlılık nutukları,hutbeleri içeren konuşmalar, konuşmalarında dini ağırlıklı ifadeler felan..gerçekten bakıyorsun "helal olsun nekadar dini inancı kuvvetli" dedirtiyor o konuşmalar ifadeler..
fakat cumhuriyetten sonra çok büyük değişiklikler oldu hareket ve konuşmalarda..
halifeliğin kaldırılmasından tutun,latince harf inkılabı,şapka inkılabı ,birçok dindar alimin bu inkılaplara karşı gelmesinden dolayı gördüğü zararlar,mesela Bediüzzaman ilk önce Mecliste milletvekili iken ne diye bu hizmetten vazgeçip o sürgün hayata atılıyor..Bediüzzaman ile Atatürk arasında geçen tartışmalar hep dini meselelerin tartışmasıydı zaten..meclisteki görevinden ayrılması da bu sebeptendir Bediüzzamanın..M.Kemal, namaz hakkındaki nasihatlere bile karşıdır en basitinden..şöyle der Üstad :

"1338'de Ankara'ya gittim. İslâm Ordusu'nun Yunan'a galebesinden neşe alan ehl-i imanın kuvvetli efkârı içinde, gayet müthiş bir zındıka fikri, içine girmek ve bozmak ve zehirlendirmek için dessasâne çalıştığı*nı gördüm. "Eyvah," dedim. "Bu ejderha imanın erkânına ilişecek!"

“Reisicumhur’a gönderilen istidanın zeylidir ki, mecbur oldum yazmağa.
Bana hücum eden garazkârların en esaslı sebebi; Mustafa Kemal’in dostluğu ve tarafgirliği vesilesiyle beni eziyorlar. Ben de o garazkârlara derim ki:
Ölmüş gitmiş ve dünyadan ve hükûmetten alâkası kesilmiş bir adam hakkında otuz sene evvel bir hadîs-i şerifin ihbarıyla, Kur’ana zararlı öyle bir adam çıkacak dediğimi ve sonra Mustafa Kemal o adam olduğunu zaman gösterdi."Emirdağ lahikası

"bütün mekteplerde ve dairelerde ve halkta, o ölmüş dehşetli adamın muhabbeti telkin ediliyor." 13.şua

ezcümle olarak Cumhuriyetten önceki M.Kemal ile Cumhuriyetten sonra M.kemal birbirinden çok farklıdır..yaptığı icraatler zaten bunu gösteriyor..devletin yönetimini tamamen ele geçirinceye kadar halka karşı kendini dine bağlı göstermek zorundaydı..1923ten sonra ise artık ipler onun elindeydi ve istediği icraatleri yapmak için harekete geçti..
Fakat yiğidi öldür hakkını yeme demişler, askeri olarak askerlik mesleğinde üstün bir yeteneğe sahip idi..o yönden çok takdir ederim..

Başka bir kaynak olarak da şu linkte bir yazı paylaştım.
http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=108544&p=1000912#post1000912

spesifik

آزادی قید و بند
çılgın türkler kitabının yazarı hakkında malumat sahibi misiniz?
veya kimlerin yazdırdığı hususunda.

bir kitabı okumadan önce yazarına bakarım. ve yazılarını okuduğum çok az yazar vardır.

sizin takiyye diye kabul ettiklerinizi bizler başka türlü yorumluyoruz.
kötümser bakmakla elime birşey geçmez
aksi temennilerde ise belki elime birşey geçme ihtimali mevcut.

ikincisi devlet kurdum demekle kurulmuyor malumunuzdur. kurmak için başka devletlerin hakimiyetinizi tanımaları ve karşılıklı anlaşmalar imzalanması gerekiyor
lozan antlaşması maddelerini iyi inceleyin.
lozan da size ne kadar hakimiyet tanındığına bir bakın
devleti 5 yıl resmen kim idare etti ona bir bakın.
boğazları kaçyıl yabancılar idare etti ona bir bakın.

siz bunlara bana ne diyebilirsiniz.
biz demiyoruz.

Bende ısrarla bu hoş görünün aksini savunanlara karşıda olması gerektiği kanaatindeyim...

veri

Yasaklı
3. şahısların sözlerine bakarsanız vahdettin haindir abdülhamit kızıl sultan.
fatih sultan hristiyan mı diyorsunuz.
papalık kayıtlarında fatih katolik hristiyan gözüküyor.
abdülhamit in filistin toprağını sattığı da doğru mu? birileri öyle yazıyor ya:)

kişinin yaptığı diyorsunuz.
neyapmış altında imzası bulunan neyapmış söyleyin.
İMZASI diyorum. dikkat edin.