Gazlı İçeceklerden uzak durmak için bazı sebepler...

arifan yolcusu

Profesör
Katılım
9 Ağu 2010
Mesajlar
1,303
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Yaş
40
Konum
Dergah-ı Mualla
'İftar ve sahurda asitli içecek içmeyin'

Çarşamba, 18 Ağustos 2010 12:12

İftar ve sahurda asitli içecek içmenin zararları Diyetisyen Emine Sezgin, sahura kadar mutlaka 2,5–3 litre su tüketilmesine işaret ediyor. Orucun su ile açılmasını öneren Sezgin, kola ve gazlı içeceklerin iftarda ve sahurda tercih edilmemesini dile getiriyor.
Sezgin, yaptığı yazılı açıklamada iftar ve sahurda yağlı yiyeceklerden kaçınılması gerektiği uyarısında bulunuyor. Gün boyu sıvı tüketilmemesi nedeniyle bunu dengelemek için iftarda sıvı ve posalı yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Sezgin, iftarda etin yağsız ve ızgara şeklinde tüketilmesini öneriyor. Çorba ve salatanın iftar sofralarından eksik edilmemesi gerektiğini dile getiren Sezgin, sahura kadar mutlaka 2,5–3 litre su tüketilmesine işaret ediyor. Orucun su ile açılmasını öneren Sezgin, kola ve gazlı içeceklerin iftarda ve sahurda tercih edilmemesini dile getiriyor. Orucu bir bardak su ile açtıktan sonra yemek aralarında su takviyesi yapılmasını öneren Sezgin, yemek öncesi fazla su tüketilmesinin mide şişkinliğine ve şeker düşmelerine neden olabileceğini söylüyor.
Tatlı tüketiminde ise baklava, şöbiyet gibi ağır tatlılardan uzak durulmasına işaret eden Sezgin, dondurma gibi sütlü hafif tatlıların tercih edilmesini söylüyor. Gün boyu aç kalan mideye iftarda aşırı yükleme yapılmamasının altını çizen Sezgin, tatlının yemekten bir iki saat sonra tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. İftar sonralarının vazgeçilmezi olan çayın yemekten en az bir saat sonra içilmesinin altını çizen Sezgin şunları söylüyor:" Çayı en az iftardan bir saat sonra içelim ki vücudumuz demir emilimini sağlasın."
"SAHURDA MEYVE TÜKETİMİ SUSUZLUĞU AZALTIYOR"
Yağlı yiyeceklerden sahurda da kaçınılmasını dile getiren Sezgin şunları söylüyor: "Türk geleneğinde sahurda hamur işi tarzı yiyecekler tercih ediliyor. Aslında tuzlu ve hamurlu yiyecekler su ihtiyacını daha çok arttırır. Kahvaltı tarzı, protein değeri yüksek olan yiyecekler tercih edilmesi gerekiyor. Mesela haşlanmış patates, yumurta, fırında yapılmış yiyecekler ve yoğurt tüketilebilir."
Yaz meyvelerinin oruç sırasında susuzluğu birazda olsa önleyeceğinin altını çizen Sezgin, sahurda çayın da harareti keseceğini ve çay içilebileceğini dile getiriyor. Ayrıca Sezgin sahurda karpuz, kavun veya armut gibi sulu meyvelerin tercih edilmesini tavsiye ediyor.
"ORUÇ DİYET OLARAK DÜŞÜNÜLMEMELİ"
Orucun diyet olarak düşünülmemesi gerektiğini belirten Sezgin, oruç tutulurken metabolizmanın ve beslenme alışkanlığı çok değiştiğini ifade ediyor. Şeker hastalarının kesinlikle oruçtan uzak durması gerektiğini kaydeden Sezgin, çok uzun süre aç kalındığı için hamilelerin ve tansiyon hastalarının da oruç tutmamasını sözlerine ekliyor.
Kaynak:Samanyolu
 

arifan yolcusu

Profesör
Katılım
9 Ağu 2010
Mesajlar
1,303
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Yaş
40
Konum
Dergah-ı Mualla
Bir bardak cola vücutta neler yapar?
İç ve Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, kolanın zararları hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.


Tarih: 27.06.2010 23:48:15
İç ve Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, bir bardak Cola'nın 60 dakikada vücuda verdiği zararları anlattı. İşte felakete götüren kısır döngü.

Prof. Dr. Karatay, kola içince vücudunuzda neler olduğunun farkında mısınız diyerek aşağıdaki açıklamayı yaptı:

1. İlk 10 dakikada: Kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır. Bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan fosforik asiddir.

2. İlk 20 dakikada: Kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir. Bunun sonucu pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.

3. 40 dakika içinde: Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.

4. 45 dakika içinde: Beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir.)

5. 60 dakika içinde: Ani açlık hissi oluşur.

6.Tekrar kolaya ve tatlılara saldırısınız.

7.Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde LEPTİN ve İNSÜLİN DİRENCİ gelişir.

8.Şişmanlık hastalığını başlatmıştır ve bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir.
 

ummuhan

Kıdemli Üye
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Tepkime puanı
1,042
Puanları
0
Konum
Arz
Diyetisyenlerden önce tek Örnek ve Önderimiz (s.a.v) e bakıp nasıl beslenmiş neler tavsiye etmiş uygulasak hastalanmayacağız bile ama nerdeee.........
 
Üst