Fuat Avni, DHKP-C Hesapları Artık Kapatılabilecek! | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Fuat Avni, DHKP-C Hesapları Artık Kapatılabilecek!

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
Sosyal medya hesapları üzerinden terör örgütü propagandası yapan internet siteleri Başbakanlık ve ilgili Bakanlıkların talebi doğrultusunda TİB kararıyla kapatılabilecek.

Sosyal medyada aldıkları gizli kimliklerin arkasına sığınarak kamu düzenini bozan ve milli güvenliği tehdit eder hale gelen "sahte hesaplar" artık Başbakanlık veya ilgili Bakanlıkların talebi doğrultusunda TİB tarafından kapatılabilecek.

Kapatma kararı 4 saat içinde yerine getirilecek. Karar 24 saat içinde sulh ceza hakiminin onayına sunulacak. Sulh ceza hakimi 48 saat içinde kararını verecek.

Son olarak Savcı Kiraz'ın öldürülmesi olayında DHKP-C'ye ait sosyal medya hesapları ancak 48 saat sonra kapatılabilmişti. Bu yeni düzenlemeyle birlikte, suç işleyen siteler önce kapatılacak, mahkeme kararı daha sonra tamamlanacak.

Yine paralel terör örgütünün sosyal medya hesabı da bugüne kadar, kapatılmasına rağmen sürekli yeni hesaplarla ortaya çıkabiliyordu. Yine bu yeni düzenleme sayesinde, fuatavni vb. hesaplar önce kapatılacak, mahkeme kararı safhası daha sonra tamamlanacak.

İŞTE BUGÜN YÜRÜRLÜĞE GİREN KANUN MADDESİ

Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi

MADDE 8/A - (1) Yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması sebeplerinden bir veya bir kaçına bağlı olarak hakim veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, Başbakanlık veya milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması ile ilgili bakanlıkların talebi üzerine Başkanlık tarafından internet ortamında yer alan yayınla ilgili olarak içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararı verilebilir. Karar, Başkanlık tarafından derhal erişim sağlayıcılara ve ilgili içerik ve yer sağlayıcılara bildirilir. İçerik çıkartılması ve/veya erişimin engellenmesi kararının gereği, derhal ve en geç kararın bildirilmesi anından itibaren dört saat içinde yerine getirilir.

(2) Başbakanlık veya ilgili Bakanlıkların talebi üzerine Başkanlık tarafından verilen içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararı, Başkanlık tarafından, yirmi dört saat içinde sulh ceza hakiminin onayına sunulur. Hakim, kararını kırk sekiz saat içinde açıklar; aksi halde, karar kendiliğinden kalkar.

(3) Bu madde kapsamında verilen erişimin engellenmesi kararları, ihlalin gerçekleştiği yayın, kısım, bölüm ile ilgili olarak (URL, vb. şeklinde) içeriğe erişimin engellenmesi yöntemiyle verilir. Ancak, teknik olarak ihlale ilişkin içeriğe erişimin engellenmesi yapılamadığı veya ilgili içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla ihlalin önlenemediği durumlarda, internet sitesinin tümüne yönelik olarak erişimin engellenmesi kararı verilebilir.

(4) Bu madde kapsamındaki suça konu internet içeriklerini oluşturan ve yayanlar hakkında Başkanlık tarafından, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulur. Bu suçların faillerine ulaşmak için gerekli olan bilgiler içerik, yer ve erişim sağlayıcılar tarafından hakim kararı üzerine adli mercilere verilir. Bu bilgileri vermeyen içerik, yer ve erişim sağlayıcıların sorumluları, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, üç bin günden on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

(5) Bu madde uyarınca verilen içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararının gereğini yerine getirmeyen erişim sağlayıcılar ile ilgili içerik ve yer sağlayıcılara elli bin Türk lirasından beş yüz bin Türk lirasına kadar idari para cezası verilir."

http://www.haber10.com/haber/608006/#.VS5tprccRPM
 
Üst