forumda kötü niyetli tartışmalar ve tartışanlar

ıtri

Üye
(Birkaç zamandır bir Risale tartışması var,biliyorsunuz. "Mantığa aykırımı, Kur'anla çelişiyormu vs." Bu kimse konunun biri bitmeden bir diğerini açıyor. Önce ilgilenmedim. Eğer açtığı konuya cevap olarak yazsam orada kaybolup gidecek. Onun için buraya yazdım. Konu şahsi gibi görünse de geneldir, uyarı amacı taşımaktadır.)

Bir cevap vermek şart oldu artık.
Gerçi buna bir cevapta denmez,sadece kendi fikrimi söyleyip çıkacağım.

1:- Forumlar gerçeği arama ve bulma yerleri değildir. Onun için foruma sadece tartışılacak şeyleri dile getirmek bir iyi niyetlilik değildir. Eğer gerçekten Risale-i Nur’un çelişkileri, Kur’ani hükümlere uymayan terleri olduğu düşünülüyorsa bu konunun uzmanlarına sorulur, cevap aranır. Buna birkaç (hem Risale hem de Kur’an konusunda ) uzman adı verebilirim: Prof. Şadi Eren, prof. Suat Yıldırım, Prof. Murat Sarıcık, Metin Karabaşoğlu, vs. vs. vs. Bunlarla temas kurarsınız kafanızdaki şüpheleri dağıtırsınız. Eğer böyle yapmayıp forumlara konu olarak açıyor, tekrar tekrar eşeliyorsanız sizin niyetiniz den şüphe duyarım ve duyarımda. Onun için niyeti bozuk olanlarla ise asla muhatap olmuyorum. Kendi nizi daha rahat ifade debileceğiniz “münkir” forumlar bulabilirsiniz.

2:- Anladığım kadarıyla tarikat ehlisiniz. Tarikat ehilleriyle tartışması aslında çok basit. Bir çok malzeme var. Bolca da kullanabilirim. Fakat birine işe yaramaz, pratikte faydası olmayan tartışmalar için cevap verirken ayağının tozu bile olamıyacağım bazı büyüklere de laf söylemiş olacağımdan, buda beni en azından kul hakkına götüreceğinden , girmedim,tartışmadım. Anlamadığım, bana ters gelen yerleri “vardır bir hikmet” mantığıyla düşünüp yoluma devam ettim. Bir çok akıl almayacak şeyler var,ama akıl her şeyi ne kadar tartabilirki?
Belki daha önce tartışıpta forumdan ayrılan, yeni isimler bulup pis tartışmaya devam eden kimseler olabilirsiniz. Farketmez zaten. Eğer bu cevaplardan sonra da tartışmayı sürdürecekseniz cevap vermeyip sizi kendi kötülüğünüzle baş başa bırakacağım.

3:- Risale-i Nur size göre her yönüyle mükemmel eser olmayabilir. Hatta tastamam kötü eser olabilir. İslam aleminde başka eser mi yok? Kendi beğendiğiniz bir eserle yolunuza devam edersiniz. Kim size karışır? Kendi inancınız, yolunuz size yetmiyormu da birde “kaşıma”ya çalışıyorsunuz?

4:- Daha önce tartıştığımız kimselere de söyledim: Bu açtığınız konuların pratik faydası nedir? Ne amaçlıyorsunuz?
Yani Risale-i Nurlara gönül vermiş, ondan istifade eden, eserlerin mükemmel olduğuna inanan kimseleri yolundan çevirebileceğinize inanıyor musunuz, yoksa bu çalışmalarla Risaleyi ortadan kaldırabileceğinize inanıyormusunuz, yoksa milyonların Risalelere gönül vermesini kıskanıyormusunuz? Daha önce Risalede “zaman tarikat zamanı değil” sözüne itirazlar gelmişti. Ne gerek var? Sizde “ben kabul etmiyorum, her zaman tarikat zamanı” dersiniz ve yolunuza devam edersiniz. Diğerleri de Risaledeki görüşe itibar eder tartışmaya ne gerek var? Üstad da tartışmlı konuların herkeze açılmamasını, sadece işin ehillerince konuşulması gerektiğini söyler. Hadiste de durum böyledir. Birbirini tutmayan rivayetler vardır, bunlar uzmanlar arasında tartışılır, halka açıklanmaz. Onun için anlamadığınız-inanmadığınız yerleri foruma taşımakta ki pratik fayda nedir? Açıkca söyleyinde bende-forumdaki herkezde bilsin ,ona göre konuşalım. Hatta bende tatmin olursam bende diğer konuları tartışmaya açabilirim.

5:- Risale konusundaki çapın nedir? Onu yazan kişi deki bilgi,ehliyet,mükemmellik sende varmı ki eserlerini tartışmaya açıyorsun. Kaç eser yazdın, İslam aleminde Üstad hazretleri gibi tanınmışlığın, bilinmişliğin varmıdır? Yoksa kedi gibi ulaşamadığı ciğere “pis” diyenlerdenmisiniz?

6:- Bu sorduğun-açtığın konularla ilgili diğer hiçbir alimin eserine sataşmadan verebileceğim cevaplar var. Fakat dediğim gibi niyetini samimi bulmadığım için bunlara cevap ermiyorum ve vermeyeceğimde. Ama böyle alimlerle ve İslam aleminde genel kabul görmüş kitaplarla uğraşırsan belanı bulacağın zaman yakındır. Birde kul hakkı yükünüde unutma. Böyle anlamadan, bilmeden, uzmanlarınada sormadan, ve başka eserlerle manevi hayatını devam ettirebilecekken böyle ölçüsüz atmasyonların cezasız kalmıyacağını mı düşünüyorsun?

Son olarak: Bir mümin kardeşin olarak uyarıyorum: Öğrenmek istiyorsan uzmanlara sor, forumlara değil. Eğer yine tatmin edici cevaplar bulamadıysan beğendiğin eser ve kabul ettiğin alimle yolunu devam ettir. Buralarda ona-buna satşmakla elde edebileceğin bir şey yok.

Selam ve muhabbetle...