Flaş...Kısa dönem askerlik 4 AY.... | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Flaş...Kısa dönem askerlik 4 AY....

ukubat

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
9 May 2007
Mesajlar
1,942
Puanları
63
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
KISA DÖNEM ASKERLİK DAHA DA KISALIYOR

01 Ekim 2010 08:29

'Tek tip' askerliğe 'Üniversiteliler mağdur olur' itirazında bulunan hükümet, yeni bir projeyi masaya yatırdı. Buna göre askerlik 12 aya, 'kısa dönem' ise 6'dan bakın kaç aya iniyor?
AKP MYK'da ortaya çıkan itirazlar üzerine "tek tip" askerlik düzenlemesi Hükümet kanadında tekrar masaya yatırılıyor. Genelkurmay'ın Başbakanlığa sunduğu metin üzerinde ciddi değişikliklere gidilecek, düzenleme de bambaşka bir hal alacak.
AK Parti'nin yapılacak ilk MYK toplantısında tartışmaya açılması beklenen yeni düzenlemenin temelinde, "üniversite" itirazı yer alıyor. AK Parti kurmayları, 15 aylık uzun dönem askerlik süresinin 12 aya indirilmesine sıcak bakıyor. Ancak itiraz, üniversite mezunlarıyla orta öğretim mezunlarının aynı kefeye konulması noktasında geliyor. Bu doğrultuda yeni düzenlemede 15 aylık sürenin 12 aya indirilmesini öngören bölümlerin kalması bekleniyor. Ancak üniversite mezunlarına yönelik farklılıkların korunması yönünde yeni formüller üretilecek. Binlerce gencin, 6 aylık kısa dönem askerlikten yararlanmak üzere açık öğretim fakültelerine gittiğini dikkate alan AK Parti kurmayları, bu kesime kısa dönem imkanının mutlaka sunulması gerektiğini belirtiyor. Bu kapsamda da 6 aylık sürenin uzaması değil, 4 aya indirilmesi önerisi değerlendirilecek.

TERHiS EDiLEN ASKER SAYISI ARTACAK
AK Parti'de "tek tip"e itiraz eden kurmaylar, "Okuma yazma bilmeyenler ile üniversitede doçent olan bir ismin aynı süre askerlik yapması makul değil" görüşünü dile getirdi. Kısa dönem askerliğin 6 aydan 4 aya indirilmesi durumunda Genelkurmay'ın "100 bin" olarak öngördüğü erken teskere alacak asker sayısına, binlerce üniversiteli eklenecek.

HAYIRLI OLSUN'UN GÜNDEMİ TEK TİP
Başbakan Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos'ta atanan Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner'e "Hayırlı olsun" ziyaretinde bulundu. Karargah'taki 1.5 saatlik temasta, hükümet tarafından yeniden değerlendirmeye alınan "tek tip"in masaya yatırıldığı öğrenildi.

HAKKANİYETLİ DEĞİL
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "tek tip askerlik" düzenlemesinde hakkaniyet olmadığını söyledi ve neden karşı çıktıklarını şöyle anlattı: "Bir doktora yapmış kişi ile ilkokul mezununa aynı süre askerlik yaptırmak doğru gelmiyor. Dışarıda işi gücü olan, uzun süreler işinden ayrı kalması sakıncalar yaratan eğitimli kişilere, sabit ve uzun süreli askerlik pek haklı olmayabilir."

'TSK AÇIKLAMAMALIYDI'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, tek tip askerliğin hükümetten önce Genelkurmay tarafından dile getirilmesini eleştirdi. Arınç, "Yaptıkları çalışmayı hükümete sevk etselerdi, hükümetin de onaylaması halinde Meclis'e sevk edildiği zaman tartışılsaydı daha iyi olurdu" diye konuştu.

 

manifesto

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
23 Ara 2006
Mesajlar
0
Puanları
0
Hocam bu müjdeli haberin için sana pasta ikram edeyim,ağzından bal damlıyor lakin henüz resmileşmedi..dur bakalım hele..hem bedelli çıksın hem askerlik 12 aya insin hem kısa dönem 4 ay olsun..herkes için mutlu son..
 

duraki

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
30 Eyl 2010
Mesajlar
15
Puanları
0
Yaş
52
Allah hayırlısını versin hergün yeni bir şey çıkıyor balon olup uçup gidiyor
 

sümeyye

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
20 Eyl 2006
Mesajlar
114
Puanları
0
heran hersey değişebilir..önce umutlanıyoruz sonra fıss cıkıyor ..
önce yasalaşsın sonra sevinelim:)
 

girdap

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
8 Şub 2007
Mesajlar
2,541
Puanları
0
Evet şu anda hiç bişey belli değil, bunlar sadece kulis dedikoduları.
Ama çok güzel olur bu gerçekleşirse.
 
K

Kaçak

Misafir
Hani her Türk asker doğardı ?
yeni nesil versiyonlar neredeyse asker kaçağı doguyor yahu ...
Noldu bu millete noldu bu devlete ...
Ey Türk titrede kendine dön ...
Auuuuuuuu....
 

Alkavkaz

Paylaşımcı
İhvan Üyesi
Katılım
5 May 2008
Mesajlar
154
Puanları
0
O sözün kaynağı nedir bilmiyorum fakat her doğan (insan) islam fıtratı üzerine doğar bunda hem fikir olduğumuz halde askeriyedeki gayr-ı islami yaptırımlar ve uygulamalar her türkün asker doğar sıloganının sonuna;
parantez içinde ünlem işareti koydurtturduğu için.. Ne desek bilemiyoruz Hây Allah..

Danışıklı döğüş tarzı pkk karakol baskınları henüz düştü manşetlerden..
 

manifesto

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
23 Ara 2006
Mesajlar
0
Puanları
0
Ups ne kelime Alp..hopss.. kafasını bir yere çarptı sanırsam
 

Kırmızı_zambaK

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
17 May 2010
Mesajlar
1,434
Puanları
83
gerçekler acıdır ...
 

Alkavkaz

Paylaşımcı
İhvan Üyesi
Katılım
5 May 2008
Mesajlar
154
Puanları
0
Hain benzetmesi de biraz ağır olmamış mı..
 
Üst