Fetva Verme Mesuliyeti

hirahos

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
9 Kas 2006
Mesajlar
35,904
Puanları
0
Yaş
50
Ömer Nasuhi Bilmen:

Gerçekten mübarek isimleriyle sahifelerimizi süslemiş olduğumuz dört büyük imamdan, muhterem müçtehitten her birine tabi olan zatlar arasında öyle geniş bilgi ve kavrayışa, muhtelif ilimlere sahip kudretli alimler vardır ki her biri ilim ve irfan harikası iken içtihada cüret göstermemiş, bu dört mezhep imamından birine intisabı kendisi için bir şeref bilmiştir.

Artık sınırlı bilgi sahibi kimselerin kendilerinde böyle bir salahiyet görmeye nasıl hakları olabilir?

Evet… İtiraf etmeliyiz ki biz, şer'i meselelerin, hadiselerin hükümlerini, öteden beri herkesin kabulüne mazhar olmuş olan o büyük müçtehitlerden öğrenmek mecburiyetindeyiz.

İçtihat için gerekli olan ilmi güce sahip olmayan kimselerin, dini meseleler hakkında -müçtehitlerin mezheplerine aykırı olarak- kendi anlayışlarına göre hükmetmeleri, kendi düşüncelerine göre cevap vermeleri ALLAH katında pek büyük mes'uliyete sebep olacaktır. Böyle bir kimse vereceği cevapta isabet etse bile, bilmeksizin cevap vermiş olacağı için yine mesuliyetten kurtulamaz. Nitekim bir hadis-i şerif:

"Sizin ateşe atılmaya en cür'etkarınız fetvaya yani Şer'i meselelere dair cevap vermeye en fazla cür'et göstereninizdir." (Deylemi, Firdevs; No:6497; 4/160; Ebu Nuaym, Hılyetü’l Evliya;7/119)
 

Dut_agaci

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ocak 2007
Mesajlar
7,198
Puanları
83
Web sitesi
www.Menzil.Net
Kişinin ağzından çıkacak ile kişi, Cenab-ı Hakka kulluk edecek

En önemli mesele

Vesselam
 

Bîdâr

Aktifleşmemiş
İhvan Üyesi
Katılım
31 Tem 2007
Mesajlar
5,223
Puanları
0
Hayrettin Karaman'a da mail olarak hatırlatmalıyız bu yazıyı.
 

Yetim

Kısıtlı Erişim
İhvan Üyesi
Katılım
20 Tem 2007
Mesajlar
2,704
Puanları
0
Yaş
40


kendi anlayışlarına göre hükmetmeleri, kendi düşüncelerine göre cevap vermeleri ALLAH katında pek büyük mes'uliyete sebep olacaktır. Böyle bir kimse vereceği cevapta isabet etse bile, bilmeksizin cevap vermiş olacağı için yine mesuliyetten kurtulamaz
.

Zaten Ehli sünnette göre bana göre şöyledir diye fetva vermek dinden çımaktır...
 
Üst