Fermat'ın Son Teoremi

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
Eski Mısır'da, işini sevn her marangoz, kenarlarının uzunluğu 3:4:5 olan her üçgenin bir dik üçgen olduğunu biliyordu.

Daha sonraları biz de; "Eşek davası" olarak öğretilen Pisagor Teoremi de aynı şeyi söylüyordu zaten: 3.3 + 4.4 = 5.5

III. yy.'da İskenderiyeli Diyofantus; 3,4 ve 5'in bu özelliği sağlayan tek tamsayı üçlüsü olmadığını, bu şekilde sonsuz sayıda tamsayı üçlüsü bulunabileceğini gösterdi. 5.5 + 12.12 = 13.13; 8.8 + 15.15 = 17.17; 7.7 + 24.24 = 25.25 vb. Bu tür tamsayı üçlülerine; "Pisagor Üçlüleri" , bu şekilde her üç kenarı da tamsayı olan dik üçgenlere de "Pisagor Üçgenleri" deniyor. Şu halde, dik kenarlarının uzunluğu tamsayılar x ve y, hipotenüsünün uzunluğu da tamsayı z olan bir Pisagor Üçgeni; x.x + y.y = z.z bağıntısını sağlar.

Peki acaba, kare alacağımıza küp alsak, x.x.x + y.y.y = z.z.z denklemine tamsayı çözümler bulabilir miyiz? Ya da herhangi bir tamsayı n için bu sağlar mı? Fermat, 1637'de Diyofantus'un "Arithmetica" adlı kitabının yeni çıkan Fransızca çevirisini okurken, Pisagor üçgenlerinin anlatıldığı sayfanın yanındaki boşluğa n>2 için yanıtın "hayır" olduğunu yazdı ve devam etti: "Bu önermenin harikulade bir kanıtını buldum, ancak bu sayfa kenarında bunu yazacak yer yok."

Ölümünden sonra, bu kitap Fermat'ın kitaplığında bulundu; ama önermenin kanıtına rastlanmadı. Bu 300 yıl önceydi. O zamandan beri dünyanın en iyi Matematikçileri teoremi yeniden kanıtlamaya çalıştılar, ve hala da çalışıyorlar. 300 yılda epey yol alındı. Bugün n'in 269'dan küçük değerleri için tamsayı çözümü olmadığı biliniyor. Ama genel bir kanıt bulunamadı.

http://www.yesilyolcular.net/index.php?option=com_fireboard&Itemid=336&func=view&id=17744&catid=80

sır

Üye
Alper kardesim yazınız bana eski bir husumetimi anımsatttı....:)
ortaokul yıllarında matematik hocası bir sorumdan ötürü bana hoş olmayan bir kelime savurmuştu ...hak etmemiştim, yasını basını almış ve öğretmen sıfatı ile orda oturmuş bir beyin nasıl öyle bir kelime kullandığını hala aklım almaz ... O gunden sonra matematikten nefret ettim ve hiç bir matematik dersine de girmedim ... aslında kin tutan biri hiç değilim ama içimde nasıl yer ettiyse arapça öğrenimimde bile sayıları öğrenmeden es geçtim .... hala da öğrenmemek istemede inad ederim sayıları :)
bu yazdıklarınıza baktım ..baktım.. hiçbirsey anlayamadım :) :)
fecii:)

manifesto

Yasaklı
Asal Sayılar ile ilgili çokça teorami var bu adamın
nasıl dı?

x = 1 (mod n)

n bir asal sayı ve n x'in katı olmayacak (m , n )= 1 , bu da FERMAT'ın teosu

Sayılar Teoremi dersinden aklımda kalanlar
Refik Hocamız bu işi seviyordu

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Ölümünden sonra, bu kitap Fermat'ın kitaplığında bulundu; ama önermenin kanıtına rastlanmadı. Bu 300 yıl önceydi. O zamandan beri dünyanın en iyi Matematikçileri teoremi yeniden kanıtlamaya çalıştılar, ve hala da çalışıyorlar. 300 yılda epey yol alındı. Bugün n'in 269'dan küçük değerleri için tamsayı çözümü olmadığı biliniyor. Ama genel bir kanıt bulunamadı.

Aslında 1993 yılında bulunmuş:

http://www.capitalcentury.com/1993.html

Ancak, Fermat'ın kullandığı ifadeden basit bir ispatın varlığı anlaşılıyor. Bulunan ispat oldukça karışık ve anlamak için lisans üstü seviyede matematik bilgisi gerekiyor.