felsefi bir kaç soru

Rüveydaa

Profesör
Web sitesi
www.serzenisler.com
Ce: felsefi bir kaç soru

buyrun size felssefi bir kaç soru bakalım cevaplar nasıl olacak
1*yalan inanılsın diye mi, kendini inandırmak için mi söylenir?

*yalan kişinin nefsi vicdan aldatmacasıdır, sadece yanılgıdır...

2Karşılıksız sevgi var mıdır..?

*malesef evet bazen insanın hükmedemediği yürekler var....

3Anlamı olmayan herhangi bir varlık (canlı-cansız) var mıdır?

*yoktur anlamsız birşeyi tüm herşeyin sonsuz maliki yüce rahman varetmez...

4İnsan neden merak eder?

*yaradılış gereğidir meraklılık: )))

5Yaşamak mükâfat, ölmek ceza mıdır, yoksa yaşamak ceza ölmek mükâfat mıdır?

*insanın aklı sayesinde ceza veya mükafata dönüşülür niteliktedir..aklını kullanıp itaat edenler için mükafat kendi bildiğini okuyanlar için cezadır..

6insan büyüdükçe hayalleri küçülür mü?

*insan yaşadığı heran kendi adına aşamalar kaydetmektedir..ilerlemekte yani...bu yüzden hayallerde insanla birlikte gelişir ve değişir..

sağolasın emir.

kul emir

Profesör

emir hattap;

neden devam etmekten vazgectiniz ki ? Hayir gereksiz olan hicbirsey yoktur. Bak sorularin kalitesinde cevaplar verilmis. Sende bu cevaplar ile neden yeni sorular uretmeyi denemiyorsun ? Eminim cok guzel sorular sorabilirsin. Begendigim sorular olursa bunlari ogrencilerime soracagim.
belki sı,onra olabilir
Unutma su sozumu: sorulari kendin yourmlayarak sor.

Bir yerde bir soru gordugunde aynisini sormayin. Once cevaplayin kendiniz. Daha sonra soruda biraz oynam yapin cevabiniza gore. Boylece hem cevaplamis, hem soru sormayi ogrenmis hemde maalesef turk toplumunda cok eksik bir kisim olan yorum gucunuzu gelistirmis olacaksiniz.
amacım dediğiniz gibi bir şey olsaydı inanın sorardım ama sunuda söyleyeyim kesinlikle ve kesinlikle türklerde yorum gücü yoktur diyemezsiniz :(
Ornegin tanri var midir sorusunu kisa bir sekilde ve siz ehli iman cilarin bakis acisi ile ele alayim. Farzedelim ki ben tanriya inanmaktayim. Bu soruyu gordugumde aklima gelecek ilk sey evet cevabidir.
doğruda bir cevap olacaktır herhalde
Sonra neden evet diye dusunurum. En klasik olarak su cevabi veririm;

nasil ki bir kapiyi yapan bir usta var, evreni de yaratan bir tanri vardir. Bu cevabi da kafamda tasarladiktan sonra soruyu su sekilde degistiririm:

herseyi bir yaratan varsa evreni de bir yaratan, yani bir tanri var midir ?

peki o zaman ben sadece size özel bir kaç soru sorayım hala cevabını alamadığım
1dünya nasıl oluştu hiç araştırdınız mı?
2 ruh diye bir kavrama inanıyormusunuz ? inanmıyorsanız veya inanıyorsanız ispatlayabilirmisiniz ?
3 ilgilendiğiniz yada üniversitede ders verdiğiniz bölüm nedir?ona görede bir kaç soru sorayım belki kendi alanınızdaki sorulara cevap verebilirsiniz çünki bugüne kadar size ne sorduysam tatmin edici bir cevap alamadım ?:)

"haTTat"

Paylaşımcı

bişey soracam tanrının varlığına mı inanmıyosun yoksa bu tanrının Allah olduğuna mı...
Başka bir sitede bir arkadaş "Tanrı'nın varlığına inanıyorum ancak bu inandığım kesinlikle müslümanların Tanrı'sı değil" demişti. Bu arkadaşınki de böyle birşey olsa gerek. Tekâlifin ağırlığından mıdır nedir?
Vesselam..

--->: felsefi bir kaç soru

emir hattap'ın sorularına cevabım:

1) Dünya nasıl oluştu hiç araştırdınız mı ?

El-Cevap: Açıkcası çok fazla araştırmadım bu konuyu. Ama bildiğim birşey varsa o da big bang teorisinin gerçek olmadığıdır.

2) Ruh diye bir kavrama inanıyor musunuz ? İnanmıyorsanız ve inanıyorsanız ispatlayabilir misiniz ?

El-Cevap: Ruh kavramına olan inancım sizinki gibi değildir. Tanrı, kendinden bir ruh üfleyerek canlılara vermiştir inancını taşımıyorum. inancım şu şekilde:

Duygularımız, düşüncelerimiz ruhdur. Ruh, sizin inancınızda olduğu gibi canlılara yaşam verdiğine inanmıyorum.

3) Sorunun cevabı felsefe öğretmeniyim.

Ayretten benim inandığım bir tanrı yoktur. hattat a cevap. Bir arkadaşımız daha ÖM ile sormuştu.

kul emir

Profesör
--->: felsefi bir kaç soru

1) Dünya nasıl oluştu hiç araştırdınız mı ?

El-Cevap: Açıkcası çok fazla araştırmadım bu konuyu. Ama bildiğim birşey varsa o da big bang teorisinin gerçek olmadığıdır.
güzel sonunda bir yerde uzlaştık sanırım :)
2) Ruh diye bir kavrama inanıyor musunuz ? İnanmıyorsanız ve inanıyorsanız ispatlayabilir misiniz ?

El-Cevap: Ruh kavramına olan inancım sizinki gibi değildir. Tanrı, kendinden bir ruh üfleyerek canlılara vermiştir inancını taşımıyorum. inancım şu şekilde:

Duygularımız, düşüncelerimiz ruhdur. Ruh, sizin inancınızda olduğu gibi canlılara yaşam verdiğine inanmıyorum.
o zaman size bir soru daha sorayım insan öldüğünde ne değişiyor yani insanın yaşamını sağlayan ne sadece kalbin atmasımı böyle muhteşem bir eserin yaşamını sadece kalpmi sağlıyor yoksa diğer organlarmı?
3) Sorunun cevabı felsefe öğretmeniyim.

Ayretten benim inandığım bir tanrı yoktur. hattat a cevap. Bir arkadaşımız daha ÖM ile sormuştu.
cevaplar için çok teşekkür ederim

ALI25

Kıdemli Üye
Eskiden bir tabir ögrenmistim $öyle idi o: (Mürekkep yutmu$) diye.

ALI25

Kıdemli Üye
Biri bana yazmis asli bu diye bunu da biliyorum cok sukur yüce rabbime.

Demin aklim da idi bunu da demek isteyecektim (Mürekkep yalamis) ne demektir diye.

ALI25

Kıdemli Üye
Düsünüyorum o zaman varim Diye kim demis?.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Adem ile Havva, hangi yalana kandılar da kovuldular? Suçumuz yalana kanmak ise cezamız nasıl hakikat olabilir ki?

kilicarslan

Kıdemli Üye
suç Allah'ın koyduğu sınırı ihlal etmek.

elbiss

Ordinaryus
1-yalan inanılsın diye mi, kendini inandırmak için mi söylenir?
Yalan söyleyen kişi kendi amacı ve çıkarı için söylemiştir....her ne kadar tatlı yalanlarda olsa yalanların hepsi kişinin kazanımının kaybedilmemesi yada kazanılması için söylenilmiş olur..

2-Karşılıksız sevgi var mıdır..?
Karşılıksız sevgi elbette var buda sadece Yüce ALLAH a yapılabilir ama bunu dünyada kaç insan başarabilir bilinmez...dünyada insan insana yapamaz çünkü illaki sevgide eksiklikleri noksanlıkları olacak...çünki insan fıtratı gereği hep daha iyisini isteyecek :) ay ben bu isteklere diyesi geliyor demi ama malesef biz insanlar böyle yiz :(

3-Anlamı olmayan herhangi bir varlık (canlı-cansız) var mıdır?
Sözü geçen bahsi durum olan CİN lerin varlıkları ise kesinkez varlar hatta aranızda insan olarak kedi köpek vss olarak gezebilirler boyut alemleri 4 .boyut olduğu için biz göremeyiz ama onlar bizi görebilirler devamında bizlerin evlerinde kalabalık şekilde aile halinde yaşarlar....onların içinde de hristiyan..musevi ve müslüman olanları vardır...ve inanmayanlarıda vardır...şeytanda bir cin di..

4-İnsan neden merak eder?
çok güzel bir soru söyleyim sana daha aazıyla yetinmeyi öğrenemediği için sürekli daha fazlası için merak eder...aslında dünyada hiçbirşeye gerek yoktu gerek olan tek şeyimiz eksikti oda Güzel olan ALLAH ımızı kaybetmiş olmamızdı

5-Yaşamak mükâfat, ölmek ceza mıdır, yoksa yaşamak ceza ölmek mükâfat mıdır?
Yaşamak insanın en değerli hazinesi....eğer insan yaşarken ALLAH ını biliyor ve tanıyorsa hayatında kazanabileceği en güzel hazineyi tanımış olur ama dünyada tanımak yetmez insanın o tanıdığı yüce olan ALLAH ı için görevleri ve sorumluluklarıda var ta bi yapması gerekir..ölmek aslında bana göre KAYBOLUŞ tur...

Bu dünyada insan kimi zaman yaşarken ölüyor ....yani kişinin ölmesi için illa soluğu kesilmesi gerekmez...kişi yaşarken ALLAH ı tanıyamıyorsa o kişi çoktan ölmüştür zaten varlığı ve kıymeti sadece kendinedir...çünkü böyle insanlarda sevgi merhamet çok az görülür....genelde bencil ve gaddar olurlar hatta acımasızlar....

Yaşamak ceza olur mu hiç yaa :) hey ALLAH ım dünyadaki güzellikleri gözlerini göremiyorsa elbette size ızdırap ve ceza gelir...güzellik sadece var olanı cismaniyetini görmekte olmaz...güzelliklerin çeşitli bir çok basamakları var hangisini gördüğün önemli...hangi basamağı daha iyi görürsen yaratıcıya karşı sevgin daha fazla artar ..

Ölünce mğkafat olur mu hiç??....yaşarken kaç dostun arkadaşın kapını aşındırıyor....kaç kişiyle zamanında yiyip içtin kaç kişiyle paylaşım yaptım kaç firmada çalıştın kaç particilik başbakanlık yaptın ne oldu gündemden düştün yada sana ihtiyaçları kalmadı yada seni begenmediler vss nedenler şimdi gördün mü hiçbirinin yanında olmadığını aslında sen yaşarken sevdiklerinin tavırlarıyla acıları çekiyordun ama görmezden gelmeye çalışıyordun...

nerde eski günler demi....ama eski günleri seven insanlar hatırlar ve mücadelesini verirmiş ama bu mücadele tek taraflı olunca sevgide bir yere kadar bazen sinede sevdiklerini gömersin yaşarken öldürürsün mazallah.ölen insan nasıl öleceğini bilemez....ölüm bence mükafat değil KAYBETME KORKUSUNUN ilk kapısı...

Ya ALLAH varsa ve Ya onu KAYBETTİYSEN....o zaman hiç bulamamak üzere olacak hemde böylesi harika yüce ALLAH ı ..

6-insan büyüdükçe hayalleri küçülür mü?
İnsan büyüdükçe olgunlaşır....olgunlaşan insanların hayalleri zayıflar....eğer bir insanın bir yanı halen büyümediyse çocuk kaldıysa o insanın hayal dünyasında hayal gücüde çok geniştir...bazen öyle geniş olur ki gördükleri hayal gücünün derinliklerini aşar..

Böyle.