Fazlası depresif yapıyor

Dergaz

Profesör
Katılım
31 Ara 2007
Mesajlar
1,685
Tepkime puanı
28
Puanları
0
Yaş
38
Konum
Ne fark eder ki
Bilgisayar başında günde 5 saatten fazla zaman geçiren gençlerde 9 ay sonra klinik depresyon belirtileri gözleniyor.
10 saaten fazla oyun oynayanlarda ise sigara içki gibi bağımlılık etkileri görülüyor. Çin'de yüzlerce denek üzerinde yapılan bir araştırma internette günde beş saatten fazla zaman geçiren gençlerin depresyona yakalanma ihtimalinin, ortalama kullanıcılara kıyasla 1.5 kat daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

SOSYAL İLETİŞİMLERİ KESİLİYOR

Notre Dame Tıp Okulu öğretim üyesi psikiyatrist Lawrence Lam tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, günde en az 300 dakikasını bilgisayar başında ve ağırlıkla internette gezinerek geçiren gençler bağımlılık emareleri göstermeye ve sosyal iletişime ilgilerini yitirmeye başlıyor.

KLİNİKLİK DEPRESYON BELİRTİSİ

Günde ortalama 10 saatten fazla internet veya bilgisayar oyunlarıyla meşgul olan gençlerin durumuysa daha vahim. Bu gençlerin önemli bir bölümünde narkotik bağımlılığına benzer semptomlara rastlanıyor. Bağımlılık 9 ayı geçtiğinde klinik depresyon belirtileri gözleniyor, aile ve arkadaşlardan sıkılma ve kaçma eğilimi izleniyor.

13-18 YAŞ ARASI TEHLİKELİ

Araştırma sonucuna göre 9 ayı geçen bilgisayar bağımlısı gençlerde depresyon oranı yüzde 84. Yaşları 13-18 arasında değişen 1041 gencin katılımıyla yürütülen araştırmanın raporu, Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine adlı bilim bülteninde yayımlandı.

BUGÜN
 
Üst