Fatmagül'ün Suçu Yok. Biz Onu Bihter Sandık

real.ist

Doçent
Katılım
13 Ara 2006
Mesajlar
500
Tepkime puanı
4
Puanları
0
Fatmagül'ün Suçu Ne? dizisine yönelik yapılan 'Dizilerdeki bu tür sahneler tecavüzü insanların kafasında normalleştirir' eleştirileri haklı çıkmaya başladı bile...

Ankaragücü ile Kasımpaşaspor arasında oynanan futbol karşılaşmasında Ankaragücülü taraftarlar karşılaşmanın çeşitli bölümlerinde öyle bir tezahüratta bulundu ki; duyanlar kulaklarına inanamadı.

'Fatmagül'ün Suçu Ne?' dizisine gönderme yaparak bir beste hazırlayan Sarı-Lacivertli taraftarlar maç öncesinde ve mücadele sırasında "Fatmagül'ün suçu yok. Biz onu Bihter sandık" şeklinde tezahüratta bulundular.

Yapılan bu çirkin tezahüratla yurdun dört bir yanından hergün gelen tecavüz, taciz haberlerini araştıran, yorumlayan sosyolog ve psikologlara da yeni bir bakış açısı doğmuş oldu.


Zira taraftarlara göre Fatmagül değil ama kocasının yeğeni ile ilişki yaşayan Bihter, en aşağılık şekilde tecavüze uğramayı hak ediyordu.
kralmagazin

RTÜK Dizileri Masaya Yatırıyor

TV dizilerindeki uygunsuz sahneler için şikâyet yağmuruna tutulan RTÜK, yeni önlemler alıyor. Başkan Davut Dursun, yönetmelik değişikliği yapacaklarını ve uyarıları dikkate almayan dizilere ileri kademe cezaları uygulayacaklarını söyledi.

Dizilerle ilgili özellikle son dönemlerde yapılan şikâyetler Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nu (RTÜK) harekete geçirdi. Üst Kurul toplantısında, dizilere daha ağır ve ileri kademe cezalar uygulanmasını öngören yönetmelik değişikliği yapılması benimsendi.


Yeni sezonda dizilere daha ağır yaptırımlar uygulanacağını belirten RTÜK Başkanı Davut Dursun, hem çok izlenen hem de şikâyet rekorları kıran dizilerle mücadele edebilmek için yönetmelik değişikliğine gittiklerini açıkladı. Dursun, en fazla program durdurma alan kanalların bu sezon para cezasını sık sık göreceği uyarısında bulundu.

Önceki gün yapılan RTÜK toplantısında, 'Fatmagül'ün Suçu Ne?' ile 'Kılıç Günü' adlı dizilere sezonun ilk cezaları verilirken, geçen yayın döneminde yaşananların tekrarlanmaması için neler yapılabileceği tartışıldı.


Bir grup gazeteciye toplantıyla ilgili açıklama yapan Dursun, geçen sezon dizilerin büyük tartışmalara yol açmasına rağmen kanalların yeni sezona 60'a yakın diziyle başladıklarını hatırlattı. Yeni sezonda yayına giren dizilerin daha ilk bölümlerinde yer alan sahneler yüzünden büyük tartışmalar yaşandığını ifade eden Dursun, Üst Kurul'a binlerce şikâyetin ulaştığını söyledi.

Dursun, Kanal D'de yayınlanan 'Fatmagül'ün Suçu Ne?' ile atv'de yayınlanan 'Kılıç Günü' adlı dizilerin daha ilk bölümleriyle şikâyet rekorları kırmalarının RTÜK'ün sabrını taşırdığını söyledi. Bu durumun RTÜK'ü yeni tedbirler almaya yönelttiğini anlatarak, Radyo ve Televizyon Yayınlarının Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik'te değişiklik yapılması için çalışmalara başladıklarını bildirdi.

Yönetmelik değişikliğinden sonra yayın ilkelerinin ihlal edildiği televizyon dizilerine idari para cezası gibi daha ağır cezalar verileceğini vurguladı. Yönetmelik değişikliğiyle bir kanalda yayınlanan bütün diziler, tek program kabul edilecek. Kurul, bir kanaldaki her dizi için ayrı ayrı ceza vermek yerine, yayınlanan bütün diziler için tek sicil tutacak. Böylece bir sezon boyunca açılan davalarla, RTÜK'ten en fazla uyarı-program durdurma cezası alan ve bildiğini okumaya devam eden dizi filmlere, idari para cezası gibi ileri kademe cezalar verilecek.

zaman

 
Üst