F.Andı - H.Akay / İstikbal marşı

mostar

Profesör
Katılım
6 Ara 2009
Mesajlar
1,011
Tepkime puanı
244
Puanları
0
İSTİKBAL Mİ İSTİKLAL Mİ?
22442.jpg

41 dize 41 yorum…
İstiklal Marşı’nın 41 dizesini 41 güzel isim yorumluyor. Haberini ilk bizden duymuş olun..

15 Aralık 2010 Çarşamba 18:00
İstiklal Marşı’yla ilgili çok önemli ve güzel bir eser bugünlerde yayınlanmış olacak. Bu kitabı Yeni Edebiyat alanındaki çalışmalarıyla tanıdığımız Prof. Dr. Fatih Andı ve Prof. Dr. Hasan Akay yayına hazırladılar. Kitabın ismi ise Fatih Andı’nın Allah söyletti dediği İstikbal Marşı olacak.
(+)İstikbal Marşı…
İstikbal Marşı kitabında kırk bir ismin yazısına yer verilecek. Yani eser kolektif bir çalışmanın sonucu ortaya çıkmış olacak. Birçok akademisyenin, şairin, öykücünün yer aldığı eserde her isim İstiklal Marşı’nın bir dizesini yorumlayacak. Böylece İstiklal Marşı’nın 41 dizesini 41 isim değerlendirmiş ve adeta bir İstiklal Marşı şerhi, değerlendirmesi yapılmış olacak.
Akif’in şiirleri ve hayatıyla ilgili hem akademik hem de edebi olarak birçok çalışma yayınlandı, yayınlanıyor. Ancak İstiklal Marşı özelinde ilk defa bu kadar kapsamlı ve özel bir çalışma yapılmış olacak.
Kimler hangi dizeyi yazacak?
İstikbal Marşı ( Kırk Bir Dize-Kırk Bir Yorum) başlığıyla yayınlanacak kitap Hasan Akay ve Fatih Andı Hocanın sunuş yazılarıyla başlıyor. Bu bölümde İstiklal Marşı’nın tarihine de değiniliyor ve ardından dize dize yorumlara geçiliyor. Bazı dizeleri bazı isimlerin seçerek yazdığı o ismi tanıyan insanların gözünden kaçmıyor.
“Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak” dizesini Hasan Akay, “Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak” dizesini Baki Asiltürk, “O benim milletimin yıldızıdır parlayacak” dizesini Kazım Yetiş, “O benimdir, o benim milletimin ancak” dizesini İsmail Kara, “Çatma; kurban olayım çehreni ey nazlı hilal” dizesini İskender Pala, “Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet bu celal” dizesini Abdullah Uçman, “Arkadaş yurduma alçakları uğratma sakın” dizesini Ali Ural, “Siper et gövdeni dursun bu hayasızca akın” dizesini Ali Ayçil, “Ebediyyen sana yok ırkıma yok izmihlal” dizesini Beşir Ayvazoğlu yorumluyor…
Bu isimler benim ilk bakışta dikkatimi çeken isimler oldu. Diğer dizeleri de çok kıymetli isimler yorumluyor. Onlar da kitabı alıp okuyanlar için sürpriz olsun.


Besim Bal haber verdi
 

girdap

Ordinaryus
Katılım
8 Şub 2007
Mesajlar
2,541
Tepkime puanı
252
Puanları
0
Güzel bir haber ve ilginç bir çalışma, teşekkürler.
 

eylül

Veled-i kalbî
Katılım
15 Ara 2006
Mesajlar
5,223
Tepkime puanı
1,026
Puanları
0
Konum
mavera...
41 kere maşaAllah olsun.
Merak ve ilgiyle gözüm bu eserde...
 
Üst