Evren Eyfel Kulesi`ne mi Benziyor?

med-cezir

Profesör
Katılım
13 Haz 2006
Mesajlar
1,692
Tepkime puanı
33
Puanları
0
Yaş
117
Konum
Hiçbir Yerde...
Alman kuramsal fizikçi Frank Steiner'ın da dahil olduğu bir bilim adamı grubuna göre evrenin yapısı Paris'teki Eyfel Kulesi'ne benziyor ancak evrenin, Eyfel'deki gibi sivri ucu asla son bulmuyor. Albert Einstein'in doğum yeri olan Ulm'daki üniversitede faaliyet gösteren grup, bir evren modeli geliştirdi. Bu model, ''bir üçgen formunun giderek daralarak uzadığı, ancak bu uzamanın hiç bir zaman son bulmadığı'' bir şekil. Bu modele göre evren boyut olarak sonsuz ancak hacim olarak sonlu.

Kauntum fiziği destekli Profesör Steiner, oluşturdukları evren modeliyle ilgili soruları yanıtlarken, ''bizim modelimizin, evrenin anlaşılmasında devrim yaratacağını umuyoruz. Kuantum fiziğinin var olan bütün bilgileri, bizim modelimizi destekliyor'' dedi.

Olumlu reaksiyonlar Steiner, çalışmalarının henüz yayımlanmadığını ancak bilim çevrelerinden olumlu tepkiler aldığını kaydetti. Daha önceki evren modelleri arasında, dev bir futbol topu biçimi de dahil çeşitli formlar var ancak tüm bu modeller fizikçilerden yoğun eleştiriler alıyor.


 
Üst