Etnik Müzik Tavsiyesi

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Kazım Koyuncu,dinlediğim zamanlar nedense benim içimi garip bir hüzün kaplar her zaman.

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
90’lı yıllara damga vuran gruplardan biriydi Ayna.Aynı dönem de kültürel sıkışmışlıktan mülhem dejenerasyon yaşayan diğer grupların yaşadığı sosyal handikabı yaşamadılar.Modern tınıları oldukça özgün bir motifle sundular.Oldukça tutulan şarkılara imza attılar.

Lakin münferit sebeplerden ötürü,belki de çıkar kavgalarından olsa gerek grup şöhretinin zirvesindeyken,kimsenin beklemediği bir an da dağıldı.Benim aklım da kalan tek şarkıları Gelincik adlı eserleridir desem yeridir.Bu eserin klibi bizim havsalamız da yer edinmiş,fakir kız-oğlan ve saf aşk üçlemesinin tasvir edilmiş halidir.

Ne yazıktır ki,ayna benim türk pop müziğin de zaman ayırıp dinlediğim ilk ve tek müzik grubudur.Bu müzik dalı henüz Ayna'nın koyduğu limiti aşamadı bence.Haliyle şimdi ortalık neydüğü belirsiz sanatçı bozuntularına kaldı.

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv

küçücük gecemde benim, ne yazık
rüzgârın yapraklarla buluşması var
küçücük gecemde benim yıkım korkusu var

dinle
karanlığın esintisini duyuyor musun?
bakıyorum elgince ben bu mutluluğa
bağımlısıyım ben kendi umutsuzluğumun

dinle
karanlığın esintisini duyuyor musun?
şimdi bir şeyler geçiyor geceden
ay kızıldır ve allak bullak
ve her an yıkılma korkusundaki bu damda
bulutlar sanki, yaslı yığınlar misali
yağış anını bekliyorlar

bir an
ve sonrasında hiç.
bu pencerenin arkasında gece titremede
ve yeryüzü giderek durmada
bu pencerenin arkasında bir bilinmez
seni ve beni merak ediyor
ey baştan aşağı yeşil!
yakıcı anılar gibi ellerini,
bırak benim aşık ellerime
ve dudaklarını
varlığın sıcak duygusunu
benim sevdalı dudaklarımın okşayışına bırak
rüzgâr bizi götürecek
rüzgâr bizi götürecek.

Furuğ FERRUHZAD

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Onun gözleri
Kırk sandalın kırk yıl boyunca
Hiç kıyıya varmaksızın
Kürek çekebileceği kadar
Uçsuz bucaksız

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Jack London'un,Martin Eden adın da belki defalarca okuduğum bir kitabı vardır.Bir nevi otobiyografik bir eserdir diyebiliriz.London bu eser de var gücüyle bireyciliğe saldırıyor.Kitap zengin kız,fakir oğlan işçi sınıfı ve burjuva sınıfı arasındaki psikolojik dengeleri epey bir detaylı analiz ediyor.Kitabın sonlarına yaklaşırken tüm Amerika'yı sallayan "Efemerid" adın da bir şiirden bahsedilir.Zira Efemerid'te öylesine tılsımlı sözler kullanır ki yazar,en koyu imgeleme sahip ola redaktörler bile şiiri analiz etmeyi başaramamışlardır.Nitekim Efemerid aynı zaman da sonun başlangıcı olan bir şiir olarak yerini almaktadır kitapta.

Bir kitapta şöhreti bulan şiirin,real hayata uyarlaması bana göre kesinlikle "Şafak Türküsü"dür.Ne zaman Efemerid'in son pasajı olan İnsan'ı okusam aklıma bu şiir-türkü gelir.Merhum Ahmet Kaya'nın sesi ile şiir başka bir hal almış.

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Aynur Doğan'ın bir vakit özel bir dergiye verdiği bir röportajı tilavet etmiştim.Sesinin güzelliği ve berraklığı ta ilk okul yıllarından itibaren dikkat çekiyormuş.

Çocukken,ilkokul yılların da,bir 23 nisan günü tamamen kurgulamaksızın kendisinden bir şarkı söylenmesi istenmiş.Çıkıp söylemiş,lakin şarkının sonun da herkesin kendisini alkışlamak yerine,bön bön bakmalarına bir anlam verememiş.Ta ki okul müdürünün tokadını yiyene kadar.Söylediği şarkı kürtçeydi.Ve o yıllar da kürtler ve kürtçe bir tehdit ve ayrımcılık emaresi olarak addediliyordu.

Şimdi eminim Aynur Doğan avazı çıktığı kadar kürtçe şarkı söyleyerek o tokadın acısını,fazlası ile çıkarıyordur.

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Ahmad Pejman,iranlı bir müzisyendir.Müziklerinin tamamı insan ruhuna bir dinginlik bahşettiğinden olsa gerek,bir çok yönetmen filmlerine Pejman'ın müziklerini iktibas etmiştir.Bu yönetmenlerden biri de Majid Majidi'dir.Zira bu müzik Majidi'nin "Söğüt Ağacı" adlı filmin de kullanılmıştır.

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv

Ben ölürsem akşamüstü ölürüm
Şehre simsiyah bir kar yağar
Yollar kalbimle örtülür
Parmaklarımın arasından
Gecenin geldiğini görürüm

Ben ölürsem akşamüstü ölürüm
Çocuklar sinemaya gider
Yüzümü bir çiçeğe gömüp
Ağlamak gibi isterim
Derinden bir tren geçer