Eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu: İslam âlimleri ve ilahiyatçılar, yanlışa yanlı | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu: İslam âlimleri ve ilahiyatçılar, yanlışa yanlı

elcevaz13

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
17 Şub 2008
Mesajlar
1,472
Puanları
38
Yaş
37
Web sitesi
www.herkul.org
Eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu: İslam âlimleri ve ilahiyatçılar, yanlışa yanlı

Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’ndan son dönemde yaşanan nefret söylemlerine tepki geldi.
İslam âlimlerinin, ilahiyat hocalarının yanlışa yanlış demesi, mazlumun ve haksızlığa uğrayanın yanında olması gerektiğini vurgulayan Bardakoğlu, günümüzde Kur’ân-ı Kerîm ayetlerinin öfkenin, ötekileştirmenin, kavganın, bir şeye meşruiyet sağlamanın kaynağı haline geldiğini belirtti. Bardakoğlu, “Öyle bir İslam dünyası var ki hem siyasi iktidarların hem muhalefet hareketlerinin hem tepkilerin, hepsinin bir bakıma meşruiyet aracı olarak Kur’ân-ı Kerîm işlev görüyor. Bir kutsal kitabın rolü bu değildir.” dedi.
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde düzenlenen ‘Dini bilgi ve günümüzde İslam algısı’ konulu konferansa katılan Bardakoğlu, önemli açıklamalarda bulundu. Eski Diyanet İşleri Başkanı şunları söyledi: “Bugün 50 küsur İslam ülkesi var. Önemli bir kısmı sömürgeydi. Sömürge oluş, o insanların ruh halini derinden sarsar. Bu İslami ilimlere yansıdı, dilini değiştirdi, daha öfkeli ve ötekileştirici ve dünyadan kopan bir sürece götürdü.” Toplumda hukukun amacını zulme uğrayanın, gadre uğrayanın, mağdur olanın yanında olmak şeklinde özetleyen Ali Bardakoğlu, “Günümüz ilahiyatçı din adamları, kendi görüşleriyle Allah’ın hükümlerini ayırma zahmetinde bile bulunmuyorlar. Adeta biraz dikkatsizseniz, hepsini Allah söylemiş zannediyorsunuz. Biz ehl-i kavil geleneğini koruyamadık.” diye konuştu.
‘MÜSLÜMANLAR GİDEREK DÜNYEVİLEŞİYOR’
Müslümanların giderek dünyevileştiğine de dikkat çeken Ali Bardakoğlu, şekli Müslümanlığın gelişmesinin, artmasının dünyevileşmenin durduğu anlamına gelmediğini ifade etti. Eskiden âlimlerin daha rahat konuştuğunu, birbirlerini çok güzel eleştirdiklerini, onun için İslami ilimlerin geliştiğini dile getiren Bardakoğlu, bugün yaşanan içine kapanmanın sebebinin, ulemanın suskunluğu ve müdahalesi olduğunu söyledi. Konferansın sonunda İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, Prof. Dr. Bardakoğlu’na plaket verdi.
http://www.zaman.com.tr/gundem_eski-diyanet-isleri-baskani-ali-bardakoglu-islam-alimleri-ve-ilahiyatcilar-yanlisa-yanlis-demeli_2294193.html
 

kilicarslan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Mar 2013
Mesajlar
4,054
Puanları
48
17 Araliktan önce müslümanlarin dünyevilestigi akillarina bir türlü gelmedi . Samani ciddiye alasim yok, en maddiyatci, dünyevilesen cemaatlerden birisi.

Ayni akibete kapilmaktan Allah´a siginirim .
 
Üst