Ermeniler Çankaya Köşkü Ve Atatürk Havalimanı'nı İstiyor | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Ermeniler Çankaya Köşkü Ve Atatürk Havalimanı'nı İstiyor

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
Ermeni diasporası, Ermenilerin terk ettikleri arazileri geri almak için planladıkları hukuki mücadeleye hız kazandıracaklarının işaretini verdi.

Ermeniler 1915 olaylarının 100'üncü yıldönümü öncesinde aralarında Çankaya ve Atatürk Havalimanı'nın da olduğu alanlar için dava açmaya hazırlanıyor.

Ermeni asıllı ABD'li yayıncı Harut Sassounian, Ermenistan hükümeti ile bazı diaspora grupların�n Ankara'yı uluslararası mahkemelere götürmeyi düşündüklerini vurguladı.

Sassonian, California Gazetesi'ndeki yazısında, Ermeni Katolikos Aram'ın Adana'daki el konulan kilise mülkleri için davacı olmayı planladığını söyledi.

Dava Türkiye'de reddedilirse de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidileceğini belirtti.

Sassounian, bir diğer davacı olan Ermeni asıllı ABD'li Zuart Sudjian 'ın ailesinden alınan topraklarda Diyarbakır Havalimanı'nın yer aldığını yazdı.

Ankara'daki Çankaya Köşkü'nün Kasapyan Ailesi'ne, İstanbul Atatürk Havalimanı'nın bulunduğu arazinin kısmen Van'dan Kevork Sarıyan'ın ailesine ait olduğu ileri sürüldü.

İncirlik Üssü'nün bulunduğu alanın da Ermeni ailelerin elinden alındığı ve bu konunun ABD'de mahkeme sürecinde olduğu iddia edildi.

http://www.ahaber.com.tr/tarih/2015/01/22/ermenistan-provokasyona-basladi
 
Üst