• Reklamsız versiyon için ÜYE OL

Elbistan Ovası’nın 9 Bin Yıl Önce Göl Olduğu Ortaya Çıktı.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Haz 2013
Mesajlar
22,143
Beğeniler
416
Puanları
83
#1


Kahramanmaraş’ta 2007 yılından bu yana yapılan kazı çalışmalarında, Türkiye’nin en büyük 4. ovası olan Elbistan’ın günümüzden 9 bin yıl önce göl olduğu belirlendi.

Kahramanmaraş’ta 9 yıldır kazı çalışması yürüten Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cevdet Merih Erik, geçmişe dönük yapılmış hiçbir çalışmanın bulunmadığını, yoğun kömür ve maden yataklarıyla dikkat çeken alanın arkeolojik anlamda ön plana çıkmadığını söyledi.

Elbistan Ovası’nın üzerinde arkeolojik anlamda yerleşimin bulunmadığına dikkati çeken Erek, şunları kaydetti: “Ceyhan gölünün etrafında sınırlar başlar. O sınırları gezdiğiniz zaman hemen dışında höyüklerin başladığını görürsünüz. Bugün Karahöyük de aynı o şekildedir. Yani bu göl sınırlarının hemen etrafında kalmıştır. Yaptığımız araştırmalarda belli ki bu insanların höyükleşme dönemi içerisinde Elbistan Ovası suyla kaplıydı. Bu sebeple de oraya yerleşmemişler. Buraların jeolojik yapısı bu verileri veriyor. 2012’de yüzey araştırması yaparken bu göl sınırını ortaya çıkardık. Bütün höyük yerleşimlerinin bu sınırın hemen dışında yer aldığını gördük. 6-7 binlerden önce Elbistan Ovası gölle kaplıymış. İnsanlar bu göl sınırının etrafına yerleşmiş. Bugün de o göl sınırlarının dışında yoğun bir tarım yapılmaktadır.”

Erek, “Bu toprakların bu kadar verimli olması buraların eskiden göl olmasından kaynaklanmaktadır. Göl olduğu dönemde bitkisel ve hayvansal organikler ölüyor ve tabana birikiyor. Bu tabaka tabaka yüzyıllarca devam ettiği için gölün tabanında çok ciddi anlamda organik bir kalıntı oluyor. O zaman da çok doğal bir verimlilik kaynağı haline geliyor. Şimdi gübrelenen toprağın bile onun kadar verimli olması mümkün değil.” dedi.

02.04.2016 Anadolu Ajansı

 

ihvanistanbul

En Süper Moderatör
Yönetici
Süper Moderatör
Katılım
4 Eki 2009
Mesajlar
4,857
Beğeniler
393
Puanları
83
#2
SubhanAllah... Kurban oldugun her varlik icin bir ecel takdir etmis. Golde olsan okyanusta olsan, dagda olsan, gunes sistemi de olsan bundan kacamiyorsun. Benim asil sasirdigim bazi daglarin zirvelerine yakin kisimlarda balik fosilleri bulmalari olmustu. Bir zamanlar o zirveler deniz seviyesinin altindaymis. dusununce cok ibretlik. Allah diledigini yukseltir, diledigini alcaltir... SubhanAllah
 
Üst