Ekonomik savaşı kaybetmeyeceğiz

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Erdoğan ülkeyi bu kadar haine rağmen iyi yönetiyor. Her şeyi o yapacak değil ya. İstikrar iş adamının neyine yetmiyor.
iş dünyası arkasında ya duracak yada batıya teslim olacak. Bu 15 temmuzun ekonomi versiyonudur.
Yazının edit kısmını okumamışsın.. :)

ihvanistanbul

AkhenAton
Okumuştum hatta konuya değinecektim
Ekonomi ordu gibi değildir, korkutmamak lazım bence

Ekonomi ordudan zor ve beterdir. Ordu herkesle mucadele etmez ama ekonominin sikintisini herkes ceker. Ordu uretene karismaz ama ekonomi ureteni batirir, ordu senin ickine yada sadakana karismaz ama ekonomi seni icemeyecek yada sadakaya muhtac hale getirir.
Ekonomisi guclu olan devletlerde ordu milletin/mesru hukumetin emrindedir. Ekonomi bozulan iflaslik devletlerde halk guclu bir figür arar ve darbeler/savaslar/kargasa mesrulasir.
Gozunuzu acmaniz icin galiba bir gozunuzun oyulmasi lazim.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Ekonomi ordudan zor ve beterdir. Ordu herkesle mucadele etmez ama ekonominin sikintisini herkes ceker. Ordu uretene karismaz ama ekonomi ureteni batirir, ordu senin ickine yada sadakana karismaz ama ekonomi seni icemeyecek yada sadakaya muhtac hale getirir.
Ekonomisi guclu olan devletlerde ordu milletin/mesru hukumetin emrindedir. Ekonomi bozulan iflaslik devletlerde halk guclu bir figür arar ve darbeler/savaslar/kargasa mesrulasir.
Gozunuzu acmaniz icin galiba bir gozunuzun oyulmasi lazim.
Kesinlikle katılıyorum. Orduda hiç olmazsa kurmay zekâsı vardır. Hiçbir tesir altında kalmadan milli stratejiler geliştirmeye özen gösterirler. Can pazarıdır çünkü!

Mal pazarı da ekonomi oluyor. Mal ve can imtihanı ağır imtihanlardır..

Ekonomi uzmanı dediğin kişi kesinlikle bir ordu mensubu gibi kurmay zekâsına sahip olmalı, ona göre strateji geliştirmeli. Soruyorum, Türkiye'nin İthalat-İhracat haritası var mıdır? Hangi ülkelere ne satıyoruz, hangi ülkelerden ne alıyoruz? Hatta dünya ülkelerinin birbirleri ile olan ithalat ihracat haritası olmalı.. Bildiğim kadarıyla ağırlıklı olarak rakamlar üzerinden bakıyorlar bu hareketliliğe. BU OLMAZ..!!! Para akışını bilmek yetmez!!! Her malın kendine has stratejik niteliği vardır. Mesela İmam-ı Azam der ki, harp diyarına İslam diyarından atla gidip eşekle gelemezsin. Yani at verip eşek alamazsın. Çelik verip bakır alamazsın. Lakin tersi caizdir.. Bunların fetvalarını ta o zamanlar vermişler.

Biz ne veriyoruz ne alıyoruz? Eğer kot pantolonunun kumaşını verip Levis markası alıyorsan, ve bu ticareti sadece rakamlar üzerinden değerlendiriyorsan kusura bakma ama bugün yaşanan kriz gayet doğal olur. Çünkü bu durumda senin paranın değer kaybetmesi, onların kâr yapması anlamına geliyor. Çünkü pamuğu ucuza alacak, işçiliği daha ucuza yaptıracak, ama buna karşın Levis marka pantolonu sana dolar üzerinden satacağı için değer kaybetmeyecek. Zaten sen almasanda dünyaya ihrac ediyor bunu.. Hele sanayimiz tepeden tırnağa montaj sanayisi! Ford, Fiyat, VW, Renault gibi markalar şimdi acaip kâr yapacaklar. Çünkü işçilik ucuzladı. Hem de %80 ucuzladı.

16 yıl oldu bu alanlarda hiçbir adım atılmadı. İlla başa gelmesi mi gerekiyor? Testi kırıldıktan sonra neye yarar? Hadi bundan sonrasına bakalım diyeceğim ama hiç umudum yok. Ecevit döneminde yaşanan krizden sonra düzeltmemişler, akıllanmamışlar, bundan sonra mı akıllanacaklar? Ne olacağını ben söyleyim size: ABD, Dolar'ı istediği seviyeye getirdi. Yarın Trump elini uzatır bizimkiler büyük bir sevinçle o eli sıkar, iki sırtımızı sıvazlarlar eski tas eski hamam yollarına devam ederler.

Geçmişte Ak partiyi çok eleştirdim ama her seferinde gittim gene bunlara oy verdim. Şimdi bu kriz bardağı taşıran son damla. Şahsım adına konuşuyorum, eğer yukarıda yazdığım ithalat ihracat stratejilerini değiştirmezlerse kesinlikle artık benden oy alamazlar. Bir de eğitimde ne yapacaklar bu dönem, ona bakacağım.

talib

Kıdemli Üye
Bu arada dolar çakılmış 6.5 tl

Şuna üzülüyorum ama. Gerçekten doların bir ay sonra 3.5 tl olacağını sanan ciddi adamlar var. Akp li bunlar. İnsan gerçekten üzülmeden edemiyor, onun da bir oyu var.

Darul_Beka

Profesör
Akp bitmiştir benim için. Dolar da aldattı bunları
talip sen şuanda türkiyeye yapılan ekonomik saldırının farkında değilsin anlaşılan
elin gavuru bile bu saldırı haksız dedi
sen hala chp ağzı ile konuşuyon
tasavvuf konusunda isabetli fikirlerin vardı tasavvuf liderine bir sor bakalım
ne diyor bu konuda
eğer senin gibi düşünüyorsa
o tasavvuf mektebinden derhal kaçarak uzaklaş
dost tavsiyesi

alanyali07

Kıdemli Üye
TRT bugün dolar bozduranları altın bozduranları gösteriyor ,röportaj yapıyorlar "biz vatanımız için herşeyi yaparız" tarzında açıklamalar yapıyorlar..,

anlamadığım hususlar var, o dolarları ve altınları ne zaman aldınız ?

bundan birkaç ay önce Cumhurbaşkanı erdoğan dolarlarınızı bozdurun derken o dolarları niye bozmadınız ? öyleya dolara tepki yeni dillendirilmediki dolar bozdurma çağrısı erdoğan tarafından 1 senedir zaten yapılıyor.
yoksa ilk çağrıda henüz bozmak için fazla yükselmediğini mi düşündünüz o zaman ?
yoksa o zaman bozdurup biraz düşünce tekrar mı aldınız ?
dolar 4 tlden 5 6 ya çıkarken niçin bozmadınız da 7 tlye çıkınca ve düşme eğilimi gösterince bozuyorsunuz ?
yapacağımız karı yapalım hem de vatanı sevme pozları mı verelim diye düşünüyorlar acaba ?
sorular sorular..

Benim dolar altın alma imkanım varken almadım..
hem de 8 tlye çıkacağına dair beklentilerim varken..

şimdi önceden dolar alıp 7 tl iken bozdurup muazzam kar marjı yapan mı vatanını seven oluyor yoksa benim gibi hiç almayanlar mı ?

ihvanistanbul

AkhenAton
Biz bu savasi saddami verdigimizde kaybettik.
Ak partinin eline dunyada esine az rastlanir imkanlar gecti ve biz ucuz para doneminin ak partilileri olarak uretmektense tuketmeyi sectik...

Hakperest

Kıdemli Üye
TRT bugün dolar bozduranları altın bozduranları gösteriyor ,röportaj yapıyorlar "biz vatanımız için herşeyi yaparız" tarzında açıklamalar yapıyorlar..,

anlamadığım hususlar var, o dolarları ve altınları ne zaman aldınız ?

bundan birkaç ay önce Cumhurbaşkanı erdoğan dolarlarınızı bozdurun derken o dolarları niye bozmadınız ? öyleya dolara tepki yeni dillendirilmediki dolar bozdurma çağrısı erdoğan tarafından 1 senedir zaten yapılıyor.
yoksa ilk çağrıda henüz bozmak için fazla yükselmediğini mi düşündünüz o zaman ?
yoksa o zaman bozdurup biraz düşünce tekrar mı aldınız ?
dolar 4 tlden 5 6 ya çıkarken niçin bozmadınız da 7 tlye çıkınca ve düşme eğilimi gösterince bozuyorsunuz ?
yapacağımız karı yapalım hem de vatanı sevme pozları mı verelim diye düşünüyorlar acaba ?
sorular sorular..

Benim dolar altın alma imkanım varken almadım..
hem de 8 tlye çıkacağına dair beklentilerim varken..

şimdi önceden dolar alıp 7 tl iken bozdurup muazzam kar marjı yapan mı vatanını seven oluyor yoksa benim gibi hiç almayanlar mı ?
Daha düne kadar Türkiye battı diyordun
Abd sözcüsü edasında konuşuyordun
Bu hızlı çarkı neye borçluyuz
Senin vatan sevgin dolar kuruna göre
Yaygaracı seni

Hakperest

Kıdemli Üye
Ak partinin eline dunyada esine az rastlanir imkanlar gecti ve biz ucuz para doneminin ak partilileri olarak uretmektense tuketmeyi sectik...
Erdoğan kaç darbe kaç hendek kaç badire atlattı haberin yok
Erdoğansız bir Türkiye şu an beş parça olmuştu
Senin gibi kafe ülkücülerine göre nano teknoloji kahve pişirmek kadar kolay tabi
Bahçeli gibi bir kere de gerçek ülkücü olun be

KAFKAS

Kıdemli Üye
İhvan biraz hayal kur kardeşim.2002 yılına git.Abd gümbür gümbür geliyor.Ortalıkta ne Rusya ,ne Çin ne de Avrupa var!Sen iktidarsın ,Saddam ı nasıl vermezdin?Özal uyardı zamanında ,girdiği Kuvveyt den çıksaydı biraz politik olup bu kadar çorabı başına örmezdi.Saddam İran ile neden savaştı!Saddam Kuveyt i neden işgal etti!Bu kadar aksiyona ne gerek var!Git Kandil de pkk ile uğraş.Irak ta kürtlerin sınıra yığılmasına engel ol.Önce bir içini derle topla ,Türkiye ile ilişkilerini geliştir.

ihvanistanbul

AkhenAton
Abdnin istegini nasil yapmazsin diyen adamlar kibris baris harekatini, incirlik ussune el koyulmasini vs unutuyor. Siz guce boyun egiyorsunuz anlasilan. Yarin ak partiden guclusu gelse nasil parti degistirmeyelim deyip bugunr soveceksiniz...

alanyali07

Kıdemli Üye
Daha düne kadar Türkiye battı diyordun
Abd sözcüsü edasında konuşuyordun
Bu hızlı çarkı neye borçluyuz
Senin vatan sevgin dolar kuruna göre
Yaygaracı seni
senin gibi elindeki küçücük parayı bile bozduramayan ABD uşakları dururken hainleri başka yerde arayamayız.
işiniz gücünüz kendi menfaatiniz..
akp de ülke de umrunuzda değil..bunu çok kez gördük.. kendi menfaatiniz yürüsün istiyorsunuz..
çark dediğin durum nedir ?
Reis sürekli dolarlarınızı bozdurun derken dolar cukkalayıp dolar 7 tl olunca "dolarlarımızı bozduruyoruz " reklamı yapanlar mı ?
yesinler sizin vatan sevginizi..
işiniz gücünüz rüzgar nerden eserse ordan konuşmak sizi gidi rantçılar..