Ehli Sünnet: İmam Ebu Hanife Hz.lerinin 12 Vasiyeti

Sofuoglu

Ordinaryus
efendim kendinize bakınız klütfen.. kim neyi geçiştiriyormuş.. terbiyesizliğin lüzumu yok!!

sen ne diyorsun arkadas,ne terbiyesizligi ?
sen kendindemisin?
gecistiriyorlar demek ne zamandan beri terbiyesizlik oldu, Allah, Allah...........!!!
bakin size sorulan suale cevabiniz

neden illa bir imam ismi öğrenmeye çalışıyorsunuz.. fikirlere değil de imamlara neden bu kadar değer veriyorsunuz.. imam değerli olunca mı fikir kıymet kazanıyor..
bu gecistirmek degilde nedir arkadas?
sana sual soruluyor,sende bu suali bal gibi gecistiriyorsun isde,birde cikip terbiyeden bahsediyorsun,
cikin guzelce itikatiniz neyse bildirin,bildiremiyorsanizda laf ebeligi ve ustune ustluk "terbiyesizlik yapma" vs.seklinde malayanilik yapmayin lutfen

Faraklit

Paylaşımcı
Biz, temel kaynaklardan sayfalarca buraya nakiller yapabilecek durumdayız. Fakat gerek yok. Siz neden temel kaynakları okumadınız onu merak ediyorum? İnsan dinini öğrenmek istemez mi?

Siz memur musunuz tasnifat ile uğraşıyorsunuz Sizden tasnifat taleb etmiyorum buyrun isbat edin diyorum

fakiri

Kıdemli Üye
Bakınız peygamberimiz a.s.m neye nasıl iman etmiş ise bizde öyle iman etmekle mükellefiz fakat ilim ve şuurda farklılık vardır.Eğer dediğiniz gibi olsaydı hepimiz aynı seviyede olurduk.

İman noktasında aynı seviyedeyiz ! Sen amelle imanı karıştırıyorsun arkadaş ! İnsanların amelleri farklı farklıdır. İmanlar müsavidir. Müsavidir ama , ,iman konusu ya var ya yok'tuır. Bu sebeple çok dikkat etmek lazım !

hirahos

Kıdemli Üye
Yeni bir şey önereceğim. Forumda Gülen'i sonuna kadar savunan Gülenciler var. Onlara kimi zaman diğer nurcular da destek veriyorlar. Bu Gülen'i savunan arkadaşlar ve destekçileri, buyrunuz, biraz da faraklit gibilere Ehli Sünnetin ispatını ve gereğini siz gösteriniz. Biz de ne güzel, pek güzel deyip biraz da bu konuları konuşmanızdan keyif alalım. Buyrunuz.

Faraklit

Paylaşımcı
İman noktasında aynı seviyedeyiz ! Sen amelle imanı karıştırıyorsun arkadaş ! İnsanların amelleri farklı farklıdır. İmanlar müsavidir. Müsavidir ama , ,iman konusu ya var ya yok'tuır. Bu sebeple çok dikkat etmek lazım !

Anlamadım arkadaşım perde-i gayb açılsaydı imanım ziyadeleşmezdi diyen Hz.Ali r.a. ile ben ve sen iman noktasında aynımıyız.

Doubp

Üye
Yeni bir şey önereceğim. Forumda Gülen'i sonuna kadar savunan Gülenciler var. Onlara kimi zaman diğer nurcular da destek veriyorlar. Bu Gülen'i savunan arkadaşlar ve destekçileri, buyrunuz, biraz da faraklit gibilere Ehli Sünnetin ispatını ve gereğini siz gösteriniz. Biz de ne güzel, pek güzel deyip biraz da bu konuları konuşmanızdan keyif alalım. Buyrunuz.
aynen öyle de diğer forumlarda tarikatçılarda aynı minval üzereler emin olabilrsiniz.. onlarada bu tür tavsiyede bulunun inşaallah..

Faraklit

Paylaşımcı
Evet, aynıyız... Farklı olsaydı imanımız iman olmazdı !

Şimdi yazdığınız sizin fikriniz sizi üzmemek için faraza doğru kabul etsek şöyle bir soru akla gelir Peki aramızdaki fark nedir

ashabın büyüklerine hürmetsizlik olmasın ben neden imamlara itiraz edemiyorum o zaman.

Doubp

Üye
Herkes Allah’ı bilir. Âdi bir adam, bir veli gibi Allah’a iman eder.”

fakiri

Kıdemli Üye
İmanın artığ eksilecği inacı Kuru akılcı ve bid’at fırkalardan Mutezilenin bir düşüncesidir. zaten bunalr sapıtmış oldukalrından onalrın imannlarının eksik veya fazla olması bir önem taşımıyor ! Ehl-i Sünnete itikadına göre, iman artmaz ve eksilmez . Eksilemsi değil de tezayüd etmesi yani artması, sadece asr-ı saadette Kuran-ı kerim ayetleri indiği süreç içinde olmuştur. Kuran tamamlanınca artık tezayüd de olmaz. Sanırım siz bol bol keçi eti yiyen bir güruhsunuz ! Çünkü, inadınızdan bu anlaşılıyor !

Faraklit

Paylaşımcı
İmam Şafiî şöyle devam etti: “Eğer imanın hepsi bir olsaydı yani noksanı olmasaydı hiç kimsenin iman açısından diğerine karşı fazileti söz konusu olmazdı ve insanların hepsi imanda bir olurlardı. Böylece “tafdil” (fazilet) meselesi de iptal olmuş olurdu. Fakat mü’minler ancak imanın tamamıyla cennete gireceklerdir. Mü’minler ancak imanla birbirlerine karşı fazilet sahibi olabilirler. Cehennemlikler de imanda gösterdikleri ihmalden dolayı ateşe gireceklerdir.

Allah Azze ve Celle kulları arasında, tıpkı atların yarıştığı gibi, bir yarış başlatmıştır. Herkesi derecesine göre sınıflandırmıştır. Bu yarışta hiç kimsenin hakkı eksiltilmez. ‘Mesbuk’ olanlar ‘Sabık’ olanlardan önce gelmezler. Bu yüzden de ümmetin selefini, onlardan sonra gelenlerden daha faziletli ve hayırlı kılmıştır. Eğer imanda öncelik sahibi olanların, imanda geri olanlara nisbetle herhangi bir fazileti olmasaydı, bu ümmetin sonradan gelenleri ile selefin imanları arasında hiçbir derece farkı kalmazdı.”[3]

Buyrun imam-ı şafi r.a. dan

Sofuoglu

Ordinaryus
bu konunun ve benim sorduğım suallerin bir imam itikad yada mezheple alakası nedir ki natla soruyorsunuz.. yoksa imama itikada saldırabilmek için mi istiyorsunuz bu isimleri... soruya soru ile karşılık veren sizsiniz ve hala soruyorsunuz. cevap vermeyecekseniz aşağılamadan laf dokundurmadan sesizce çekilin efendim.. ubnun harici terbiyesizliktir.. hem cevap vermiyorsunuz hemde laf sokuşturarak size kolay gelsin türü cümlelerle sözde konudan uzaklaşıyorsunuz.. evet bu terbiyesizxliktir...
:)
sadece guluyorum,
gizlemeniz hicbir onem arzetmiyor benim icin,
sapkin fikirlerinizin oldugu asikar gozukmekte zaten
itikatinizida gozden gecirmenizi daha once acizane onermisdik bildiginiz uzre!
konudan cekilmem ilmi duzeydedir,elbetteki sahsima yazilanlara karsi cevap verme hakkim var ,degilmi?
laf sokustarmaya vs.gelince once kendine ve diger konularda kankalarin ile paslasdigin mesajlarina don bak bi istersen,
o vakit nasil bir terbiyeye sahip oldugunu belki sende gorebilirsin
ha mesajlarini bulamazssan burdan soyle ben sana yardimci olurum,olurmu...........

Faraklit

Paylaşımcı
İmanın artığ eksilecği inacı Kuru akılcı ve bid’at fırkalardan Mutezilenin bir düşüncesidir. zaten bunalr sapıtmış oldukalrından onalrın imannlarının eksik veya fazla olması bir önem taşımıyor ! Ehl-i Sünnete itikadına göre, iman artmaz ve eksilmez . Eksilemsi değil de tezayüd etmesi yani artması, sadece asr-ı saadette Kuran-ı kerim ayetleri indiği süreç içinde olmuştur. Kuran tamamlanınca artık tezayüd de olmaz. Sanırım siz bol bol keçi eti yiyen bir güruhsunuz ! Çünkü, inadınızdan bu anlaşılıyor !

Acele etme birazdan kimler keçi eti yemiş anlaşılacak yavaş yavaş teenni ile cevap yazın.

fakiri

Kıdemli Üye
İmam Şafiî şöyle devam etti: “Eğer imanın hepsi bir olsaydı yani noksanı olmasaydı hiç kimsenin iman açısından diğerine karşı fazileti söz konusu olmazdı ve insanların hepsi imanda bir olurlardı. Böylece “tafdil” (fazilet) meselesi de iptal olmuş olurdu. Fakat mü’minler ancak imanın tamamıyla cennete gireceklerdir. Mü’minler ancak imanla birbirlerine karşı fazilet sahibi olabilirler. Cehennemlikler de imanda gösterdikleri ihmalden dolayı ateşe gireceklerdir.

Allah Azze ve Celle kulları arasında, tıpkı atların yarıştığı gibi, bir yarış başlatmıştır. Herkesi derecesine göre sınıflandırmıştır. Bu yarışta hiç kimsenin hakkı eksiltilmez. ‘Mesbuk’ olanlar ‘Sabık’ olanlardan önce gelmezler. Bu yüzden de ümmetin selefini, onlardan sonra gelenlerden daha faziletli ve hayırlı kılmıştır. Eğer imanda öncelik sahibi olanların, imanda geri olanlara nisbetle herhangi bir fazileti olmasaydı, bu ümmetin sonradan gelenleri ile selefin imanları arasında hiçbir derece farkı kalmazdı.”[3]

Buyrun imam-ı şafi r.a. dan

hangi kitapta imam Şafi'nin böyle bir olmuş ?